Zemřel Miroslav Fryčer

Aktuální zprávy
ÚT 27. 4. 2021
Po krátké nemoci zemřel v úterý 27. dubna Miroslav Fryčer. Sportovnímu manažerovi a hlavnímu trenérovi Orlů bylo 61 let. Klub se připojuje k vyjádření hluboké upřímné soustrasti rodině a pozůstalým.

Fryčer měl za sebou bohatou hráčskou i trenérskou kariéru. Odchovanec Vítkovic se brzy vypracoval mezi nejlepší československé hráče, už v mladém věku si zahrál na dvou mistrovstvích světa i olympijských hrách 1980 v Lake Placid. O rok později se rozhodl emigrovat a za dramatických okolností utekl z turnaje ve Švýcarsku za svým snem v podobě NHL.

V Quebecu mu v adaptaci na nový život pomáhali slovenští bratři Šťastní, dres místních Nordiques ale Fryčer oblékal jen necelý rok. Poté se přesunul do Toronta, kde slavil mnohem větší úspěchy. V roce 1985 si jako první Čech zahrál NHL All Star Game. Dohromady nastřílel v NHL devět hattricků, víc jich dal ve slavné lize z Čechů jen Jaromír Jágr. V lednu 1986 zaznamenal jako první Čech v utkání NHL dokonce čtyři branky, jimiž pomohl Torontu k demolici Edmontonu 11:9. Zápasů mezi nejlepšími i života s tím spojeného si užíval plnými doušky.

V roce 1989 se přesunul zpět do Evropy, kariéru dohrál v Německu a Itálii. Tam se také v roce 1996 vydal jako trenér a oblast Jižního Tyrolska se nesmazatelně zapsala do jeho srdce. Působil v Brunecku, Meranu, Renonu, Cortině i Fasse, tamní způsob života si zamiloval.

Od února 2018 působil na střídačce Orlů v mezinárodní soutěži EBEL. Svou upřímnou a bezprostřední povahou si získal všechny kolem sebe. Nebál se říkat věci "na plnou hubu", i proto se občas dostával do konfliktů s rozhodčími nebo ligovými činovníky. Právě proto jej ale milovali fanoušci i novináři. Uměl jazyky, bez problémů reagoval v němčině i angličtině, neschovával se za naučené fráze. Během vyhroceného play-off ve Vídni čekal díky němu před znojemskou kabinou větší chumel rakouských žurnalistů než před tou vídeňskou.

Před čtyřmi lety vyšla ve spolupráci s autorem Lubošem Brabcem jeho životopisná kniha Můj divoký hokejový život. Další její kapitoly už bohužel nepřidá. Odpočívejte v pokoji, trenére...

NEWSLETTER