Historie hokeje ve Znojmě #3: Významné akce

Aktuální zprávy
NE 17. 1. 2021
Znojemský zimní stadion za dobu své existence hostil celou řadu dramatických ligových a klubových zápasů. Konaly se na něm ale i reprezentační turnaje a zápasy významných mezinárodních klání. Právě na ty se zaměříme v článku.

Tento článek je součástí seriálu Historie hokeje ve Znojmě, který vám přináší web hcorli.cz díky spolupráci s Radkem Chromým, autorem knihy Historie znojemského hokeje. První díl si můžete přečíst zde, druhý zde.


První větší akcí, která se na postaveném zimním stadionu konala, bylo přátelské utkání výběru znojemského okresu s Duklou Jihlava. Ve čtvrtek 11. března 1971 zavítal na znojemský zimní stadion čtyřnásobný mistr ligy. Nejednalo se o žádný záložní nebo dorostenecký tým, ale o úřadujícího mistra v (téměř) plné kráse. Chyběli jen reprezentanti Josef Horešovský, Jiří Holík a Jan Suchý. Proti Dukle nastupoval, jak už bylo zmíněno, výběr toho nejlepšího ze znojemského okresu.

Vzhledem ke stavu stále ještě rozestavěného hlediště byl počet lístků omezen a zájem o ně byl obrovský. Vychutnejte si hodnocení zápasu článkem z dobového tisku.

Znojemsko

V osmdesátých letech nebyl znojemský zimní stadion svědkem pouze bitev místních mužstev, ale i mezinárodních turnajů reprezentačních družstev, či různých přípravných zápasů.

Turnaj čtyř (U16) 1984

První velkou reprezentační akcí, kterou znojemský zimní stadion hostil, byl turnaj nejlepších evropských šestnáctiletých hokejistů zvaný Turnaj čtyř. V klání konaném od 2. do 5. února se utkala družstva Sovětského svazu, Československa, Švédska a Finska. Turnaj vyhráli Švédové, domácí obsadili druhé místo. Finové brali bronz, na SSSR zbylo místo poslední.

Turnaj Morava 1985, 1986, 1987, 1990

Turnajů Morava se pořádalo celkem pět a jen jeden rok se žádná z jejich částí nekonala ve Znojmě. Většinou se Znojmo dělilo o pořadatelství s Třebíčí. Jednalo se o turnaj k závěru hokejové sezony.

Všech ročníků se zúčastnilo československé reprezentační béčko (respektive olympijský výběr v posledním roce) a stejná kategorie hokejistů Sovětského svazu. Dále se v průběhu let prostřídala československá dvacítka, ligový výběr NDR, reprezentace Polska či béčko reprezentace Finska. V posledním ročníku doplnily československé a sovětské mužstvo týmy Švédska a Dukly Jihlava. Dvakrát tento turnaj vyhráli Sověti, dvakrát domácí hokejisté.

Družba 1988 (16. ročník)

Turnaje se účastnily země východního bloku, pořadatelství se pravidelně střídalo mezi jednotlivými státy. Pro rok 1988 připadlo jižní Moravě, konkrétně Rosicím, Třebíči a Znojmu. Turnaj byl vypsán pro osmnáctileté hokejisty s tím, že Sověti a Čechoslováci nasazovali do zápasů reprezentanty o rok mladší.

Ve skupině A byly nominovány celky ČSSR, Bulharska, Rumunska a KLDR. Do čtyřčlenné finálové skupiny nakonec spolu s ČSSR postoupilo Rumunsko. Skupinu B vyhrál Sovětský svaz, který do finálových bojů následovali mladíci z NDR. Finálovou skupinu hostilo pouze Znojmo. V předčasném finále se utkali sedmnáctiletí Čechoslováci se stejně starými Sověty, kteří zápas vyhráli 4:1.

Nejlepším brankářem turnaje byl vyhlášen reprezentant NDR André Dietsch, obráncem Ivan Droppa a útočníkem budoucí hvězda NHL Vjačeslav Kozlov. Nejproduktivnější hráč a nejlepší střelec byl Polák Mariusz Czerkawski, který se v tabulce střelců dělil o vítězství s Kozlovem. Oba dva v devadesátých letech zazáří v NHL. Kozlov odehraje přes 1200 zápasů a získá s Detroitem Red Wings dvakrát slavný Stanley Cup, později též dvakrát Gagarinův pohár pro vítěze KHL. Czerkawski bude prvním polským hráčem v NHL a odehraje v nejslavnější hokejové soutěži světa přes 700 zápasů.

MČSSR mladšího dorostu 1989

Ač se znojemský hokejový potěr pohyboval stejně jako muži pouze na krajské úrovni, město Znojmo hostilo v druhém březnovém týdnu nejlepší dorostenecké týmy z celého Československa. Z českých klubů se turnaje zúčastnily celky ChZ ČSSP Litvínov, Poldi SONP Kladno, TJ Gottwaldov. Z těch slovenských ZPA Prešov a Dukla Trenčín. Mistrem Čech a celého Československa se stal Litvínov, který neztratil ani bod. V jeho dresu se po znojemském ledě proháněli budoucí olympijští vítězové či mistři světa.

O titul slovenského mistra se utkali ve vzájemném zápase šestnáctiletí hokejisté z Prešova a Trenčína, kteří v zápasech se svými českými protějšky nezískali ani bod. Prešov zvítězil 2:1 a ze zisku slovenského titulu se radoval i šestnáctiletý Peter Pucher, pro kterého se za deset let stane Znojmo domovem a on zase místní hokejovou legendou.

Mistrovství Evropy juniorů 1997

Mezi 12. a 20. dubnem se ve Znojmě a Třebíči konalo ME juniorů, což byla akce, jakou znojemský stadion doposud nepamatoval. Trenér František Pospíšil se se svými svěřenci ve Znojmě připravoval již týden před zahájením šampionátu, který byl velmi sledován širokou hokejovou veřejností a hlavně skauty z celého hokejového světa.

O zlato se dle předpokladů přetahovaly celky ze severu Evropy. Vzájemný zápas skončil remízou, stejně jako zápas Švédsko – Rusko. Finové zbylé zápasy zvládli a získali zlaté medaile. Švédsko bylo druhé, bronz putoval překvapivě do Švýcarska. Nepopulární čtvrté místo zbylo na Rusko, za kterým skončila domácí reprezentace. Poslední bez bodu skončili Slováci.

Tomuto turnaji o rok dříve předcházel přípravný turnaj za účasti Česka, Ruska, Finska a Švédska, který ovládla domácí reprezentace.

Přátelské zápasy reprezentace mužů 1999-2005

Česká republika – Slovensko 6:3 (1:2, 3:1, 2:0), 31. srpna 1999.
Česká republika – Rakousko 5:4 (1:1, 3:2, 1:1) 14. dubna 2005.

Mistrovství světa juniorů 2012

Znojmo v roce 2012 spolu s Brnem a Břeclaví hostilo tuto vrcholnou akci kategorie do osmnácti let. V královském městě nad Dyjí se uskutečnil jeden zápas skupiny A reprezentace ČR, konkrétně naše jediná výhra v základní skupině 8:4 nad Dánskem. Především pak všechny zápasy skupiny B za účasti Švédska, Ruska, Německa, Lotyšska a Švýcarska.

V další fázi turnaje Znojmo hostilo skupinu o udržení, a diváci si tak mohli vychutnat další dva zápasy domácích. Ti nejprve prohráli se Švýcarskem a od den později, 20. dubna porazili 7:4 Lotyšsko. Zlato nakonec brali mladíci z USA, stříbro reprezentanti Tre Kronor a bronz si v prodloužení proti Finsku zajistila kolébka hokeje – Kanada.

Ve Znojmě se představila řada hráčů, kteří nyní válí v NHL, například Filip Forsberg (Nashville), Jakub Vrána (Washington), Leon Draisaitl (Edmonton), Andrej Vasilevskij (Tampa Bay) nebo Elvis Merzlikinš (Columbus).

Euro Hockey Tour a Euro Hockey Challenge

I v novém miléniu měl znojemský stadion tu čest hostit významné hokejové akce seniorské reprezentace: poprvé tomu tak bylo 22. dubna 2015, kdy si v rámci Euro Hockey Challenge reprezentace ČR poradila 4:1 s reprezentací Finska. Domácímu publiku se v reprezentačním dresu ukázal i místní odchovanec Martin Pláněk.

Martin Pláněk

O rok později získali Orli stříbrné medaile v EBEL, ale sezona se na zimním stadionu ještě protáhla. Znojmo se totiž stalo pořadatelem dvojzápasu se Švédskem 27. a 29. dubna 2016 v rámci tradičního seriálu Euro Hockey Tour. První zápas domácí reprezentace nezvládla a prohrála vysoko 2:7. O dva dny později svému severskému soupeři debakl dokonale oplatila a zvítězila 7:1. Dres reprezentace oblékli ve Znojmě například David Pastrňák, Jakub Voráček, či Tomáš Plekanec.

Foto

Zatím poslední akcí byl přátelský zápas v rámci EHC se sousedním Rakouskem 10. dubna 2019. Domácí zvítězili 3:1. přesně o rok později se měla odehrát odveta, ale zápas byl pro pandemii COVID-19 zrušen. Můžeme jen doufat, že rok 2021 již bude „jako dřív“.

NEWSLETTER