Důvěra hráčů a rodičů v trenéry je důležitá, ví kondiční trenér mládeže Roman Alexa

Rozhovory
PÁ 8. 6. 2018
Kondiční trenér znojemské mládeže Roman Alexa se rozpovídal o svých hokejových zkušenostech, přiblížil kondiční přípravu mladých Orlů i volbu svého povolání: „Mým hlavním záměrem bylo zůstat v oblasti sportu, kterému se věnuji od mala,“ říká.

Romane, mohl byste trošku přiblížit, jaká byla vaše hokejová kariéra?
Začínal jsem v pěti letech ve Znojmě. Tady jsem prošel všemi mládežnickými kategoriemi. Půl roku jsem navíc pobýval v USA, kde jsem se věnoval studiu a hraní hokeje. Hrál jsem za San Diego Gulls, nynější farmu Anaheimu. Po návratu jsem nastupoval v extralize dorostu a juniorů tady ve Znojmě. Absolvoval jsem 3x letní přípravu s A-týmem Orlů Znojmo, odehrál s nimi přípravné zápasy i jeden extraligový. Během maturitního ročníku jsem dostal nabídku jít hrát do Břeclavi 2. ligu mužů. Nabídku jsem odmítl a rozhodl se dodělat školu. Při studiu na vysoké škole v Praze jsem s hokejem pokračoval – hrál jsem 2. ligu mužů za HC Kobra Praha a poté krajskou ligu za HK Lev Slaný. Pravidelně jsem se také účastnil akademických her a byl jsem u vzniku týmu UK Praha v EUHL (Evropská univerzitní hokejová liga - pozn. red.), kde jsem s tímto týmem vyhrál první tři ročníky. Díky těmto úspěchům jsme se kvalifikovali na mezinárodní univerzitní turnaj Moscow games 2016.

Co vás vedlo k tomu se stát kondičním trenérem?
Původním plánem bylo studium fyzioterapie na FTVS UK, ale nakonec jsem tento záměr přehodnotil a nastoupil na VŠTVS Palestra na obor Sportovní a kondiční specialista. Mým hlavním záměrem bylo zůstat v oblasti sportu, kterému se věnuji od mala. Současně s hokejem jsem hrál i tenis na republikové úrovni.

Jakým směrem se ubírá kondiční příprava HC Orli Znojmo - mládež?
To není jednoduchá otázka. Co spojuje všechny kategorie je herní forma tréninku, kde se projeví jak jejich týmové myšlení a cit pro hru, tak i pohybové schopnosti a dovednosti. Na druhou stranu jsou zde i odlišnosti – důležitým faktorem je věk a motorická vyspělost. U mladších kategorií jde o správný pohybový rozvoj: techniku chůze, běhu, skoku, základní dovednosti s míčem, základy gymnastiky a další věci. Ve starších kategoriích navazujeme cvičením se zátěží a prvky, více specifickými pro rozvoj hokejisty. Společným faktorem celé přípravy je důraz na zdravotní stránku, prevence svalových a posturálních dysbalancí. Nadměrná zátěž v brzkém věku děti ničí, nejen v daný okamžik, ale i později do budoucnosti. Tělo nic neodpouští.

Jak často s jednotlivými týmy během letní přípravy trénujete?
Nejmladší kategorie trénují nejméně – pouze 2x týdně. Postupně s vyšším věkem tréninků přibývá. Nejstarší kategorie trénují každý den, někdy i dvoufázově s tím, že ranní tréninky jsou zaměřené na kompenzační cvičení pod dohledem mým a fyzioterapeutky Lucie Srníkové, se kterou konzultuji veškeré zdravotní problémy hráčů.

Jak hodnotíte dosavadní průběh letní přípravy?
Letní příprava zatím probíhá podle plánu. Důležité ale bude, jak celou přípravu přenesou hráči do hlavní části sezony.

Jaké jsou základní věci, které by měl mladý hokejista dodržovat, popřípadě jeho rodiče?

  1. Nezapomenout na to, že i hokej je jenom hra. Důležité je se tím hlavně bavit.
  2. Všestranné zaměření – sportovní i studijní.
  3. Nepřetěžovat děti – odpočinek je důležitou součástí života sportovce.
  4. Důvěra hráčů a rodičů v trenéry.

NEWSLETTER