Změny v EBEL: posiluje Graz, Záhřeb vyčkává

Aktuální zprávy
PO 29. 5. 2017
Sezóna teprve před několika týdny skončila, kluby mezinárodní Erste Bank Eishockey ligy se už však chystají na tu nadcházející. Posiluje zejména Innsbruck, pozadu nezůstávají ani Villach a Graz. Přestupové okno také nabízí zajímavé odchody do předních evropských lig.
Jamie Lundmark bude pokračovat v Klagenfurtu

Letošní mistr Vídeň dle očekávání nehledá přivést příliš mnoho nových jmen, spíše se snaží udržet stávající kádr. Jedinou oznámenou posilou je Kanaďan Jerome Samson, jenž poslední tři roky strávil v německé, potažmo švýcarské nejvyšší soutěži. Do Villachu odešel gólman David Kickert, tuto mezeru bude ještě třeba zaplnit.

Také Klagenfurt bude chtít navázat na poměrně vydařenou sezónu. Mezeru po elitním obránci Marku Popovičovi, jenž ve třiceti čtyřech letech ukončil kariéru, bude muset zacelit stejně starý bek Richie Regehr, jehož si vedení klubu vyhlédlo v Red Bullu Mnichov. Regehr má zároveň zkušenosti s NHL i se švédskou nejvyšší ligou. Smlouvu prodloužil český gólman Tomáš Duba či opory Thomas Hundertpfund, Matt Neal a Jamie Lundmark. Důležitá změna se udála na postu hlavního trenéra, který od léta zaujme Steve Walker.

Salzburg před několika dny ohlásil zvučnou posilu, a to defenzivního beka Matta Generouse. Posledních sedm sezón odehrál ve finské lize v dresu IFK Helsinky. Dalším úlovkem je zisk mladého rakouského forvarda Maria Hubera z Innsbrucku. Tým naopak opouští Daniel Sondell, Mark Flood, Bill Thomas a Brett Olson.

Bolzano každoročně staví kádr na poslední chvíli, jinak tomu pravděpodobně nebude ani letos. Management zatím neoznámil ani jedno prodloužení smlouvy. Jisté je pouze to, že odejde Travis Oleksuk (Krefeld), Marco Insam (Ässät) a Joachim Ramoser (Ingolstadt).

Nový trenér Linze Troy Ward

Linz bude vést nový kouč a rozhodně nepůjde o žádné neznámé jméno. Jde totiž o Troye Warda, jenž má za sebou trenérské zkušenosti z působení v Pittsburghu v době, kdy za tento klub váleli Jaromír Jágr a Mario Lemieux. Kariéru ukončila největší hvězda Černých křídel – Brett McLean. Do Grazu zase zamíří Daniel Oberkofler. Jedinou posilou je Jake Dowell – útočník, jenž má za sebou téměř sto šedesát zápasů v NHL. Smlouvu prodloužili například Joel Broda, Dan DaSilva či Rick Schofield.

Žraloci z Innsbrucku sází zejména na již osvědčená jména z EBEL. Dvouleté působení ukončil Andy Chiodo, jehož by měla nahradit dvojice Patrik Nechvátal – René Swette. Z Bolzana získali Andrewa Yogana a z Lublaně Sachu Guimonda. Ve Villachu pak ulovili Kanaďana Jerémieho Blaina. V dresu tyrolského celku i nadále uvidíme Lubomíra Štacha a Ondreje Šedivého.

Graz zatím přivedl celkem osm nových jmen, stejný počet hráčů však odchází. Gólmana Sebastiana Dahma by měl nově nahradit Fin Hannu Toivonen. Ze Slovenska posílí devětadevadesátky útočník Brock Higghs, jenž během posledního play-off nasbíral téměř dva body na zápas a výrazně tak pomohl Banské Bystrici k titulu. Ze stejného působiště přichází také obránce Jonathan Carlsson. Z finské ligy Graz získal Aleksiho Laaksa, návrat z Ameriky hlásí Florian Iberer.

Florianu Hardymu se sice povedlo MS v Paříži, v Dornbirnu ale pokračovat nebude

Villach se po další neúspěšné sezóně rozhodl učinit důkladnou přestavbu kádru a rozloučil se hned s dvanácti hráči. Od nového ročníku bude sázet zejména na Jordana Hickmotta z Banské Bystrice, jenž si vloni připsal osmašedesát bodů, Ryana Glenna (Bolzano) či Kyle Beach (Graz). Ani brankářský post nezůstal beze změn. Do nové sezóny půjde Villach s dvěma rakouskými gólmany (Lukas Herzog a David Kickert).

Dornbirn zatím neoznámil žádné nové jméno. Jisté je pouze to, že v dresu Buldoků nebudou pokračovat Florian Hardy, Kevin Schmidt, Nikolas Petrik a Cody Sylvester.

Fehérvár již oznámil příchody Oliviera Lattendresseho z Villachu či Luky Vidmara z dánského Frederikshavnu. Novým jménem v dresu jediného maďarského zástupce v EBEL bude také kanadský gólman Mark Visentin. Velkou ztrátou je naopak odchod Antonina Manaviana, jenž zamířil do německého Krefeldu.

Záhřeb zatím nemá pod smlouvou žádné hokejisty, je však velice pravděpodobné, že v jejím dresu uvidíme například Toma Zanoskiho, Nathana Perkoviche či kapitána Mika Glumace, kteří v době působení klubu v KHL hráli spíše třetí a čtvrtou formaci.

NEWSLETTER