Zájem o Orly stoupá, těší Pavla Oheru. V plánech nová kostka i Winter Games

Rozhovory
ÚT 2. 6. 2015
Čísla návštěvnosti i televizní sledovanosti mluví jasně. Orli Znojmo v uplynulé sezóně potvrdili své postavení nejpopulárnějšího sportovního klubu na Znojemsku. Na vavřínech ale neusínají a do budoucna hledí s velkými plány ve sportovní i marketingové oblasti. „Začínáme uvažovat o tom, že bychom v horizontu dvou, tří let v prostoru Hatí hráli zápasy pod otevřeným nebem," prozrazuje prezident klubu Pavel Ohera jeden z plánů.

Jak spokojený jste s uplynulou sezónou?
Co se týče sportovního hlediska, znovu jsme bohužel skončili ve čtvrtfinále. Základní část i nadstavbu jsme odehráli výborně, ale pak přišel brzký konec. Nelze to hodnotit jako úspěch. Na druhou stranu je pozitivní nárůst návštěvnosti na domácích zápasech. Cestu sem si našlo i mnoho rakouských fanoušků. Navíc se nám sem těsně před mistrovstvím světa podařilo dostat českou reprezentaci. Z tohoto hlediska to bylo výborné. Myslím si, že v rámci možností, které máme, jsou za námi vidět velmi solidní výsledky. Vždyť jako jeden z mála klubů jsme ani jednou ve čtyřech sezónách EBEL nechyběli v play-off! Poslední dva roky jsme se vždy dostali mezi nejlepší šestku ligy a stabilně se pohybujeme v popředí tabulky.

Reprezentace
Vyprodaný znojemský stadion sledoval v dubnu reprezentační utkání Česko – Finsko. Národní tým do Znojma přijel po deseti letech.

V posledních týdnech přišlo do mužstva několik nových hráčů, kteří kádr omladili, a to včetně brankářů. Proč jste se rozhodli jít touto cestou?
Sázíme na mladé gólmany. Je to dnes evropský trend. Patrik Nechvátal je již navíc prověřený ligou, a pokud bude opakovat své výkony z minulé sezóny, není důvod k obavám. Tomáš Fučík je také velmi talentovaný brankář, který si šanci zaslouží. Když to takto nepůjde, jsme připraveni hned reagovat. Musíme ale ty gólmany nejprve pustit do hry, abychom zjistili, že na to mají. Nemám obavy z toho, že by to nemělo fungovat. Oba jsou velmi pracovití.

Jednou z nových tváří v mužstvu je znojemský odchovanec Jakub Stehlík

Velké změny proběhly v obraně. Skončili starší beci, místo nich přišli mladí a nadějní hráči...
Chceme hrát podle přání sportovního úseku agresivnější hokej, více uzavírat útočné pásmo a přiblížit se stylu, který praktikovali třeba mladí Američané na mistrovství světa. Museli jsme se tedy bohužel rozloučit se staršími obránci, kteří už toto nesplňují, jako byli Jakub Grof a Richard Pavlikovský. Ríša měl velkou zásluhu na fungování kabiny, ale bohužel jeho výkony už neodpovídaly platovým požadavkům. Stejné to bylo i v případě Marise Jasse a dokonce ani on sám nebyl spokojený s tím, co tady předváděl. Naopak přišel Marek Biro. Je to výborný bruslař, zkušený hráč, takže od něj čekáme hodně. Velké očekávání bude i od Libora Šuláka, který patří k nejlepším obráncům své věkové kategorie. Vyzkoušel si extraligu i reprezentaci. Hodně jsme o něj stáli. Kuba Stehlík je již osvědčený. Je zdatný, potřebujeme jej do osobních soubojů před brankou. Ondru Šťávu chceme vyzkoušet, jestli už má na to, aby hrál na takové úrovni. Ještě přijde jeden zkušený obránce, pravděpodobně cizinec. Máme několik vytipovaných hráčů, s kterými postupně jednáme a uvidíme, jak celá situace dopadne. Jeho příchod lze očekávat pravděpodobně v průběhu srpna. Samozřejmě na zkoušku můžou přijít ještě někteří další beci.

Naopak jen minimum změn nastalo v útoku.
V útoku nedošlo téměř k žádným změnám. Pavel Rosa od listopadu nehrál a nakonec se rozhodl skončit kvůli zdravotním problémům s kariérou. Myslím si, že je důležité, že zůstává i na další sezónu Ondra Šedivý, který přišel v průběhu sezóny jako určitá náhrada za Pavla. Velkou ztrátou je samozřejmě odchod Adama Havlíka, ale svými výkony si řekl o zahraniční angažmá. Jedná s více kluby ze Švédska, Finska, Švýcarska, Německa a nově i s jedním klubem KHL. Během čtrnácti dnů by se to mělo rozhodnout. Místo Adama chceme přivést jednoho zkušeného útočníka, který působil v EBEL. Jsme těsně před podpisem smlouvy.

Posílil se také realizační tým, novým asistentem je Miroslav Vybíral. Jaká bude jeho role?
Bude mít na starosti především individuální trénink a dotrénovávání hráčů. Během zápasu bude vést mužstvo spolu s Jirkou Režnarem. Chtěli bychom, aby se Petr Hrachovina věnoval vyloženě gólmanům, protože jsou oba mladí a vyžadují náležitou pozornost. Měl by se během utkání přesunout na tribunu.

„Jsme velmi rádi, že fanoušků dnes chodí tolik, a děkujeme jim," říká Pavel Ohera

S jakým cílem budete vstupovat do příští sezóny?
Samozřejmě prvním cílem je dostat se do play-off. Čtvrtfinále už chceme letos opravdu proseknout. V lednu bychom chtěli přivést do mužstva dva tři hráče, kteří by nám pomohli v play-off přepnout na vyšší level, který nám zatím chyběl. Jedním z cílů je i hrát Ligu mistrů, ke které nám tentokrát nechybělo mnoho.

Program přípravných zápasů pro letošní sezónu je asi nejkvalitnější v historii klubu. Jak se vám podařilo dohodnout duely s atraktivními soupeři ze Švýcarska a Německa?
Těžíme z dobré práce v posledních letech, kdy renomé klubu opravdu výrazně stouplo a v zahraničí máme dobrý zvuk. Kdybychom pro tyhle kluby nebyli kvalitní soupeř, nepozvou nás. Švýcarské i německé týmy EBEL hodně sledují, je to pro ně soutěž, odkud často berou své budoucí hráče, a můžeme říct, že s nimi máme poměrně úzké kontakty. Pokud se v těchto zápasech budeme prezentovat dobře, můžeme mít otevřené dveře ještě k větším a prestižnějším turnajům v budoucnu.

Divácký zájem o EBEL stabilně roste. Ať už přímo na stadionu, kde se nyní divácký průměr blíží ke třem tisícům na zápas, tak v televizi, kde bylo sedm zápasů Orlů přenášeno přímým přenosem. S tímto trendem musíte být spokojeni.
Je to fajn. Když jsme vstupovali do EBEL, diváci k tomu měli určitý despekt. Postupně se to ale nastartovalo a jsme rádi, že jich dnes chodí tolik. Jsou i velkým pilířem v našem rozpočtu, který se pohybuje kolem milionu eur. Fanouškům děkujeme a doufáme, že jich bude čím dál více. Chceme je přitáhnout naší hrou i postupným zlepšováním zázemí na stadionu. Diskutujeme i s rakouskými diváky. Tam marketing musíme ještě vylepšit. Chtěli jsme původně jako marketingovou tvář angažovat jednoho kvalitního rakouského hráče. Byli jsme téměř domluveni, ale bohužel se nakonec rozhodl zůstat ve svém mateřském klubu. Trochu nás to zamrzelo, ale nedá se nic dělat. Zájem o klub stoupá, což nás těší velmi. Pro příští sezónu jednáme o dalším rozšíření televizní spolupráce s několika stanicemi.

V posledních letech se prostředí na zimním stadionu výrazně zkulturnilo, proběhlo několik dílčích rekonstrukcí. Jaké jsou plány do budoucna?
Měli jsme jednání s městem a udělali si soupis toho, co by se mělo na zimním stadionu v nejbližší době udělat. Jedná se především o opravu střechy, sociálního zařízení, bufetů, sedaček a podobně. A vzhledem k tomu, že chceme pro diváky udělat opravdu maximum, jednáme na naše náklady o koupi nové multimediální kostky. Je to sice nákladná záležitost, ale chceme touto investicí ukázat, že to s hokejem ve městě myslíme opravdu vážně. Pokud by to nevyšlo tuto sezónu, tak nejpozději tu příští. Představovali bychom si v tomto směru trochu větší podporu ze strany města, hokej je ve Znojmě druhou nejnavštěvovanější sportovně-kulturní akcí hned po Vinobraní. Vzhledem k tomu, jak město propagujeme v Česku i zahraničí a kolik diváků zimní stadion pravidelně navštěvuje, investici by si opravdu zasloužil. Mrzí nás i to, že stále nemáme generálního sponzora a ani dalších partnerů není tolik, kolik bychom si představovali. To jsou ale i naše rezervy. Z obchodního hlediska jsme ale stále mladá firma a intenzivně na této oblasti pracujeme.

EBEL v posledních letech zvyšuje svou prestiž a divácký zájem speciálními akcemi, jako jsou například Winter Classic, tedy zápasy pod širým nebem. Neuvažují Orli o něčem podobném?
Začínáme uvažovat o tom, že bychom v horizontu dvou, tří let v prostoru Hatí Winter Games uspořádali. Vstoupili jsme do jednání s obchodníky, kteří tam fungují, i s Vienna Capitals, protože je asi logické, abychom hráli s nimi. Vídeň se tomu nebrání, šla by do toho. Nyní jsme ve fázi kalkulací toho, kolik by to stálo, a jednání se sponzory. A není to nereálná částka. Chtěli jsme původně takový zápas udělat přímo ve Znojmě na fotbalovém stadionu, kde je hotové zázemí, jenže kapacita pouhých 2599 diváků po nákladné rekonstrukci je pro takový zápas bohužel nedostatečná a dodatečné náklady na vytvoření infrastruktury se ukázaly vyšší než výstavba celého areálu na zelené louce na Hatích. Taková událost by nám každopádně velmi pomohla v propagaci města Znojma, širokého regionu, ale i našeho klubu a EBEL.

Pula
Zápas EBEL pod otevřeným nebem viděl před třemi lety i římský amfiteátr v chorvatské Pule

NEWSLETTER