Co nového v EBEL: mistrovský kouč do Vídně, soupeři pro Ligu mistrů známi

ICE Hockey League
PO 9. 6. 2014
Patří mezi nejbohatší kluby Erste Bank Eishockey Ligy, mistrovského titulu se ale nedočkali ani po devíti letech. Poprvé a naposledy zvedli Capitals z Vídně pohár nad hlavu na jaře 2005. Nyní je má na trůn vrátit trenérská kometa, která vlétla do ligy s Bolzanem a hned ukořistila titul. Na lavičku Vídně míří americký kouč Tom Pokel.
Kouč Bolzana a italské reprezentace Tom Pokel míří do Vídně

Pokel má za sebou vzrušující sezónu. Ještě v srpnu měl k dispozici jen pár hráčů, poté ale s managementem Bolzana dal dohromady skvělý tým. Převážně italsko-kanadská parta udivovala celou ligu obrovským nasazením a šikovností. Když to bylo potřeba, tak i dobrou obranou. Zaslouženě tak Pokel v dubnu třímal nad hlavu pohár pro mistra EBEL.

Dovolená? Kdeže. O pár dnů později se s italskou reprezentací začal připravovat na mistrovství světa v Minsku. Cíl v podobě záchrany se sice Itálii splnit nepodařilo, na šampionátu ale zanechala slušný dojem. A Pokelovo renomé rozhodně neutrpělo, spíš naopak! Tím víc, že se v průběhu května definitivně dohodl na novém působišti a přesouvá se z podhůří Alp do hlavního města Rakouska. Pozvedne Capitals na ligový trůn?

Nový kouč Red Bullu, brankářské dilema v Klagenfurtu

Většina týmů EBEL tradičně bude hledat své největší posily i v průběhu léta, trenéra však už mají všichni. Jako jeden z posledních ohlásil změnu Salzburg, který opouští renomovaný Don Jackson a míří do partnerského týmu Red Bullu v Mnichově. Nahradí jej Dan Ratushny, 43-letý Kanaďan s bohatou mezinárodní kariérou. Jako hráči reprezentoval na olympiádě v Albertville, vyzkoušel ale i exotická angažmá v Japonsku či Skotsku. Trénoval ve Švýcarsku a poslední tři roky německý Straubing.

Velký rival Red Bullu z Klagenfurtu pracuje pod vedením nových trenérů na avizované přestavbě kádru po fatálním loňském neúspěchu. Čekaly se posily, ale nečekal se nový brankář. Na jih Rakouska totiž zamířil 31-letý finský gólman Pekka Tuokkola a trenér Martin Stloukal by najednou brankáře toužící po postu jedničky mohl přehrabovat. Kromě Tuokkoly má v kádru totiž hned dva rakouské reprezentanty – Fabiana Weinhandla a Reného Swette. Dá se očekávat, že jeden z nich před sezónou odejde.

Liga mistrů rozlosována: českého soupeře má jen Bolzano

Ve středu 21. května byl v Minsku rozlosován úvodní ročník nové hokejové Ligy mistrů (Champions Hockey League). EBEL je v něm zastoupena čtyřmi kluby. Mistrovské Bolzano a vítěze základní části Salzburg doplňuje Vídeň jako jeden ze zakládajících členů Ligy mistrů a Villach coby lépe postavený poražený semifinalista.

Celkem 44 účastníků bylo rozlosováno do 11 skupin po čtyřech. Českého soupeře potkalo pouze Bolzano, které se utká s Pardubicemi. Jednu z nejtěžších skupin se soupeři z Finska, Švédska a Švýcarska bude hrát Salzburg.

SkupinaTýmy
Skupina BZSC Lions (SUI), Färjestad (SWE), Vienna Capitals (AUT), Vålerenga Oslo (NOR)
Skupina CFrölunda (SWE), Villach (AUT), Genéve-Servette (SUI), Briançon Diables Rouges (FRA)
Skupina FHC Bolzano (ITA), Linköping HC (SWE), HC Pardubice (CZE), TPS Turku (FIN)
Skupina IRed Bull Salzburg (AUT), Kloten Flyers (SUI), JYP Jyväskylä (FIN), HV71 (SWE)

Liga mistrů startuje prvními zápasy ve skupinách 21. srpna. Do play-off postupuje vítěz skupiny a pět nejlepších týmů na druhých místech.

Více informací o Champions Hockey League najdete na oficiálním webu soutěže www.championshockeyleague.net

NEWSLETTER