Orlím zrakem, díl třetí: Play-off

Aktuální zprávy
NE 20. 4. 2014
Třetí rok v EBEL a potřetí vybojované play-off. Znojemští hokejisté neustoupili z tradice vyřazovacích bojů ani v sezoně 2013/2014. Ovšem tentokrát jsme se dočkali malé, zato velmi příjemné novinky – Orli vstupovali do čtvrtfinálové série s Linzem jako favorité.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku

Čtvrté místo, historicky nejlepší umístění Znojma po základní části a nadstavbě EBEL, zajistilo týmu pro čtvrtfinále play-off domácí výhodu. O jménu soupeře se rozhodlo v pondělí 3. března v Salzburgu, kde zástupci čtyř nejlépe postavených klubů vybírali z týmů umístěných na páté až osmé příčce. Na Orly „zbyl“ Linz. Tedy dle předchozích zkušeností zřejmě nejvýhodnější volba, jíž většina přijala s povděkem. Vzájemná bilance obou mužstev jasně nahrávala Znojmu, které v dosavadních čtrnácti zápasech zvítězilo hned jedenáctkrát. V letošním ročníku se pak Jihomoravané radovali v pěti případech ze šesti. Do série jsme tedy vstupovali jako favorité a do této role nás pasovali i ligoví odborníci.

1. ČF, Znojmo – Linz 4:3p

Pátek 7. března, 18:30. Přesně v tento čas vypukl na znojemském zimním stadionu čtvrtfinálový rej. Oba tábory vstupovaly do série ze stejné startovní čáry, obrovská psychická výhoda se však usídlila na straně Orlů. „Vyřazovací boje jsou ošemetné. Prakticky začínáme od nuly a karty jsou nově zamíchány,“ varoval před euforií asistent trenéra Milan Navrátil. Na druhém pólu barikády nebyla znát žádná panika. „Je to pro nás nový začátek. Všichni hráči jsou fit. Máme vše potřebné k tomu, abychom mohli zvítězit,“ nechal se slyšet kouč Linze Rob Daum.

Jan Lattner táhl tým bodově po celý ročník

Když pak již ve druhé minutě načal utkání gólem Jan Šeda, vkradl se na tváře fanoušků potutelný úsměv. Brzy se ukázalo, že tentokrát je Linz výborně připraven a řeči o tom, že se neohlíží za zpackanými předchozími duely, nebyly v žádném případě liché. Černá křídla otočila vývoj hry a ještě před koncem první třetiny vedla 3:1. Ani Orli však nepropadli letargii, nahodili zpět zaseknutý motor a postupně získávali drtivou převahu, kterou po zásluze korunovali dvěma góly. Domácí fanoušci se tak hned zkraje dočkali pořádné dávky nervů a prodloužení, v němž oba týmy několikrát stály na hraně prohry. Vše ve fantastický konec proměnil až Michael Kolarz, jenž po přečíslení s Pucherem rozburácel ochozy stadionu. Orli si tak připsali historicky první vítězství v play-off na domácím ledě a v sérii vedli 1:0!

Ohlasy po utkání:
Rob Daum (Linz, trenér): V první třetině jsme byli lepší a vedli 3:1, ve zbytku zápasu ale rozhodly přesilovky a oslabení. Je opravdu neskutečné, co tu publikum dokáže udělat s průběhem zápasu.
Jiří Režnar (Znojmo, trenér):  Zápasy play-off mám rád. Navíc ty, které ještě dojdou do prodloužení, kdy ze sebe hráči tahají maximum. Před kluky klobouk dolů, že se nesložili, odmakali vše, co šlo, vyrovnali a v prodloužení ještě skórovali.
Michael Kolarz (Znojmo, autor vítězného gólu): Miluji tyto chvíle, kdy jde o všechno. Kdy se hraje vabank. Náramně si to užívám. Jsem velmi rád, že se mi podařilo ukončit zápas. Už mám hlad, dnes toho bylo dost. Ještě ale musíme třikrát vyhrát, abychom mohli opravdu slavit.

2. ČF, Linz – Znojmo 6:5p

Neděle 9. března, 17:30. Odvetné utkání bylo na programu už o dva dny později. Do Linze se spolu s Orly vypravila i početná sestava fanoušků. Ti se rozradostnili již v padesáté šesté vteřině, kdy se za Ouzasem rozsvítilo červené světlo po zásahu Ondřeje Fialy. Útočně laděná podívaná nabídla hned jedenáct branek, a přestože to bylo Znojmo, které skóre otevřelo, na začátku druhé části hry vedli domácí již 4:1. Sprška střel vyhnala z klece Sasu Hoviho a po nástupu Jakuba Čecha do brankoviště se zavelelo k obratu.

Jihomoravané postupně dotahovali, dotahovali a dotahovali...až přišla 54. minuta a gól Zdeňka Blatného, který přinesl průběžný stav 5:5. O vítězi tak muselo opět rozhodnout až prodloužení, v němž se o vyrovnání série postaral po necelých pěti minutách hry Gregor Baumgartner. Až později se ukázalo, jak moc klíčový tento duel byl. Při vedení v sérii 2:0 by vše mohlo vypadat jinak... Blíže k výhře už se Orli nedostali.

Ohlasy po utkání:
Jason Ulmer (Linz, útočník): Češi jsou velmi nebezpeční. Musíme se proti nim koncentrovat celý zápas. Když už si myslíme, že jsme je zlomili, vrátí se zpět. V neděli jsme ale naštěstí zvládli lépe závěr duelu.
Jiří Režnar (Znojmo, trenér): Bylo to utkání dvou velmi ofenzivně laděných týmů. Nerad bych se vyjadřoval k rozhodčím, ale je fakt, že některé jejich výroky byly kontroverzní. Nicméně góly inkasují na ledě hráči, ne rozhodčí. Musíme se s tím vyrovnat. Myslím, že Jakub Čech ukázal, že si zaslouží chytat. V úterním zápase nastoupí v bráně jako jednička.
Jakub Čech (Znojmo, v brankovišti od 21. minuty): Pro žádného gólmana není jednoduché naskočit do zápasu za takového stavu. Naštěstí jsem se chytil první střelou, a pak už to bylo dobrý. Linz praktikuje hodně agresivní hokej, přichází časté dorážky. Ale proti ohni bojuj ohněm!

3. ČF, Znojmo - Linz 3:4

Úterý, 11. března, 18:30. Také třetí duel načali lépe znojemští hokejisté. Ti opět krátce po úvodním buly utekli svému soupeři, tentokrát se do střelecké listiny zapsal Adam Havlík. Hosté ale díky agresivní hře brzy vyrovnali a odstartovala přetahovaná o výsledek. Orli se dostali do vedení ještě jednou, poté si ale jednobrankový náskok vybojovali i rakouští hráči. Ale i oni o něj záhy přišli.

Zdeněk Blatný se v play-off ukázal jako jeden z nejplatnějších hráčů Orlů

Stejně jako dramatická hokejová podívaná na ledě rozjitřily emoce i některé méně „sportovní“ zákroky. Krátce za sebou tak opustili hrací plochu dva klíčoví jihomoravští útočníci Adam Havlík a Martin Podešva. Hříšníci Spannring a Kozek byli posláni předčasně do kabin a Orli měli k dispozici dvě pětiminutové výhody. Potrestali jen jednu (gól Petra Puchera na 3:3). Už se opět schylovalo k prodloužení, kterému ale ráznou stopku vystavil v 56. minutě Pat Leahy. Znojmo už nevydolovalo dostatek sil k vyrovnání, a pustilo Linz poprvé v sérii do vedení.

Ohlasy po utkání:
Rob Daum (Linz, trenér): Podali jsme dnes dobrý výkon. Myslím si, že rozhodly přesilovky a oslabení, které jsme sehráli velmi dobře. Byli jsme efektivní v zakončení a můžeme si ze zápasu vzít mnoho pozitiv.
Jiří Režnar (Znojmo, trenér): Nebyli jsme tak důrazní jako soupeř. Když jdete třikrát do mantinelu a pokaždé dostanete ránu, tak počtvrté už si to rozmyslíte a máte strach.
Zdeněk Blatný (Znojmo): Naším nedůrazem jsme jim darovali vítěznou branku na zlatém podnose. To by se mi v životě nepovedlo dát. Přestali jsme se pohybovat a najednou byl puk v naší brance. Bum, konec, prohráli jsme čtyři tři, v sérii prohráváme dva jedna. U nich jsme schopni vyhrát, dostat je pod tlak. Ale zbytečně jsme si celou věc zkomplikovali, darovali jsme jim vítězství doslova na zlatém podnose. Taky bych chtěl někdy takový dárek dostat.

4. ČF, Linz- Znojmo 3:2

Pátek, 14. března, 19:30. Čtvrtý vzájemný duel se obešel bez Martina Podešvy a Adama Havlík, kteří po knock-outu z předchozího utkání skončili v nemocnici. „Tvrďáci“ Spannring a Kozek z tábora Linze museli po svých zákrocích zůstat rovněž mimo hru. Černá křídla se ve vyprodané hale brzy ujala vedení, a poprvé v sérii tak vsítila úvodní branku. A aby toho nebylo dost, postupně svůj náskok navyšovala. Ještě před polovinou zápasu tak musel Sasu Hovi lovit puk zpoza svých zad hned třikrát.

Až 31. minuta přinesla radost i v sektoru hostů. Zdeněk Blatný, nejlepší hráč Znojma tohoto večera, konečně proměnil jednu z mnoha šancí. Třetí dějství už přineslo výraznou převahu českého mužstva, které zásluhou Ondřeje Fialy snížilo na rozdíl jednoho gólu. Až příliš hektická koncovka a kontroverzní vyloučení Orlů za špatné střídání pár minutek před sirénou zazdilo šanci na vytoužené vyrovnání. Počtvrté tak o vítězi rozhodlo nejtěsnější možné skóre. Linz si vybojoval vedení v sérii 3:1.

Ohlasy po utkání:
Rob Daum (Linz, trenér): Klíčem k výhře byly naše dva góly v přesilovkách. Chceme postoupit v co nejkratším možném čase.
Jiří Režnar (Znojmo, trenér): Je to k posrání, musím to tak říct. V zápase jsme byli lepší, ale neproměnili jsme několik vyložených šancí, to nás srazilo. Play-off je o chybách, které my jsme udělali. V neděli už musíme vyhrát, štěstí už by se mělo přiklonit na naši stranu.
Ondřej Fiala (Znojmo): Začátek zápasu nebyl z naší strany dobrý. Až ve třetí třetině jsme hráli to, co by nám mělo přinést úspěch. Je potřeba se ještě více připravit. Teď už nemáme kam uhnout, není na výběr. Do dalšího zápasu musíme jít na sto dvacet, sto třicet procent.

Rob Daum dovedl Linz do semifinále

5. ČF, Znojmo – Linz 1:7

Neděle, 16. března, 17:45. Atmosféra plná nervozity, ale také odhodlání a optimismu se vznášela nad znojemským zimním stadionem. Jen málokdo si chtěl připustit tu variantu, že se v ochozech scházíme k letošní derniéře. Orli odstartovali utkání náporem, tentokrát však neměl gólový lesk. Naopak to byl opět Linz, který se ujal vedení. Stav 0:1 po úvodním dějství ještě nevěstil nic zlého. Vyhecovaní domácí hráči vlétli do druhé třetiny zdravě nabuzeni a spolu s navrátilci do sestavy Podešvou a Havlíkem měl přijít obrat. Měl...

...ale nepřišel. Místo toho rozložily znojemskou hru dva rychle inkasované góly. A bylo po nadějích. Orli se nechali zlomit a Linz se stal jasným pánem ledu. Postupně dokonce dál a dál navyšoval své vedení a zápas začal až nemile připomínat poslední loňské domácí čtvrtfinále s Vídní (0:7). Čestný úspěch zaznamenal Adam Havlík a znojemské publikum mohlo ještě alespoň jednou zažít oslavy gólu. I když trpké oslavy. Trochu smutná děkovačka po závěrečné siréně zněla ještě dlouho po tribunách.

Ohlasy po utkání:
Jiří Režnar (Znojmo, trenér): Za stavu 0:3 už jsme dnes neměli síly na zvrat, bylo to vidět. Nechtěl bych hodnotit jen tento zápas. Myslím, že jsme v sérii byli ve většině zápasů lepší, bohužel rozhodly některé momenty, které soupeř na rozdíl od nás zvládl. Smekám ale před touto organizací i fanoušky za to, jaké prostředí nám tu dokázali připravit. Závěr dnešního zápasu už jsme hráli jen pro ně.
Jiří Beroun (Znojmo, kapitán týmu): Šli jsme do zápasu s obrovským odhodláním, moc jsme chtěli zvítězit, ale realita byla bohužel jiná. Série se lámala během druhého, třetího zápasu. Ty jsme mohli vyhrát, a všechno by pak vypadalo jinak. Až do této doby klapala sezóna výborně. Byla tady skvělá parta, takovou jsem za celé své působení v mužském hokeji ještě nezažil. Chci poděkovat publiku, příští rok se tady znovu potkáme.

NEWSLETTER