Orlím zrakem, díl první: Základní část ligy

Aktuální zprávy
PÁ 28. 3. 2014
Znojemský hokej si odškrtl třetí rok svého působení v Erste Bank Eishockey League. Stateční Orli opět umně vlétli do play-off, semifinálové brány však nadále zůstávají nedosažitelnou metou. Pojďme se na uplynulou sezónu s mírně hořkou příchutí závěru podívat ještě jednou, s čistým zrakem a příjemnou nostalgií.

Škatulata se hýbaly

Znojemský klub se před startem ročníku 2013/2014 zákonitě angažoval na poli příchodů a odchodů. Přestupový vítr odvál z jihomoravské kabiny řadu jmen: v českých soutěžích začali pokoušet štěstí beci Martin Pláněk či Kyle Wharton, jiné působiště si hledali i finský útočník Kim Strömberg a slovenský matador Marek Uram. Ve znojemských osidlech nově uvízl zkušený zadák Richard Pavlikovský, další americký obránce Andrew Thomas či útočník Zdeněk Blatný a odchovanec Orlů Milan Procházka. Samostatnou kapitolou se pak stala otázka gólmanů. Odchod Ondřeje Kacetla vyvážil Jakub Čech, který tak doplnil do dvojice Filipa Landsmana. Před přípravnými duely ohlásil příchod finský brankář Richard Ullberg, a situace se začala zamotávat. Ještě záludnější rébus vznikl po angažování dalšího Fina Sasu Hoviho. Rychle však přišel rázný řez a ke konci září se definitivně rozhodlo, že tým opustí Richard Ullberg a také Jakub Čech, který se hlásil na hostování ve slovenském Martině.

1. - 10. kolo: Vlažný rozjezd k výšinám

Orli načali sezónu na domácím ledě utkáním s Fehérvárem. Duel však nerozjeli dobře a na začátku druhé třetiny už prohrávali o dvě branky, před vlastními fanoušky tak hned v úvodu ligy padli. Alespoň částečně si chuť spravili již ve druhém kole v Salzburgu, kde posbírali body za vítězství 4:2. Také po druhém představení na znojemské půdě se ještě slavit nemohlo, čekat na dvoubodový příděl jsme tak museli až do 27. září, kdy Orli díky kvalitně sehrané první polovině duelu vyhráli 5:3 nad Villachem. A radovat se čeští fanoušci mohli i po dalších třech domácích zápasech, v nichž Znojmo poměrně suverénně kralovalo (vždy nadělilo soupeři pět branek). Ve velmi nadějné formě se prezentoval Jan Lattner, který skóroval v šesti zápasech z deseti. Jako jednička mezi tyčemi se postupně formoval Sasu Hovi.

Sasu Hovi - jasná brankářská jednička Znojma
Body: 14
Bilance: 6 výher x 4 prohry (dvakrát po samostatných nájezdech)
Skóre: 36:29
Zajímavost: Premiérovým střelcem Znojma v ročníku 2013/2014 byl Zdeněk Blatný

11. - 20. kolo: V hlavní úloze prodloužení

Druhou desítku mistrovských duelů odstartovali Orli v dalekém Dornbirnu, kde potvrdili roli favorita a zvítězili. V aréně Buldoků poprvé strážil brankoviště Filip Landsman. Na přelomu října a listopadu se znojemští hokejisté stali doslova pány prodloužení. To museli absolvovat během sedmi utkání hned čtyřikrát. Úspěšní byli jen v Linzi, v dalších případech už druhý bod neuloupili. Zejména duel ve Vídní, kam se fanoušci stejně jako v minulém roce vydali vlakem, mohl přinést i dvoubodovou radost, ale Orli už po ztraceném vedení 3:1 nedokázali vzdorovat. Znojmo si připsalo také jednu z nejvyšších výher v ročníku – 5:0 na ledě slovinské Lublaně. Klub v této fázi ligy opustil slovenský útočník Juraj Rožník, po měsíčním hostování se vrátil do Zlína i bek Ondřej Horák. Naopak novou a velice platnou tváří v kabině se stal další zadák Michael Kolarz.

Body: 11
Bilance: 4 výhry (jednou v prodloužení) x 6 proher (třikrát v prodloužení)
Skóre: 32:32
Zajímavost: V 11. kole absolvoval v brankovišti první zápas sezóny Filip Landsman. Ten fungoval jako dokonalý magnet na body – pokud do utkání nastoupil jako jednička, Znojmo vždy zvítězilo.

21. - 30. kolo: Doma je doma

Znojemští hráči se odvděčili svým fanouškům v polovině listopadu tím nejsladším možným způsobem, tedy výhrou 4:0 nad Vídní. Podle mnohých aktérů se jednalo o do té doby nejlepší výkon sezóny. Celkově se od 15. listopadu do 10. prosince představili Orli na domácím kluziště hned sedmkrát, tedy pořádná porce zábavy. Dvakrát však na svého rivala nestačili (Graz a Villach), naopak si připsali premiérový skalp Bolzana či poklidné „mikulášské“ vítězství nad Innsbruckem. Jihomoravané se v tomto období prezentovali velmi ofenzivní hrou, o čemž svědčí i počet vstřelených branek. Na druhou stranu si solidně počínali i v obraně – v deseti zápasech inkasovali jen dvacet tři gólů.

Body: 14
Bilance: 7 výher (jedna po samostatných nájezdech) x 3 prohry
Skóre: 38:23
Zajímavost: Orli sehráli historicky první utkání s italským Bolzanem, nováčkem ligy.
Trenér Jiří Režnar

31. - 40. kolo: Jasně si říkáme o play-off

Maximálně nahuštěný program v druhé polovině prosince přinesl zpočátku tradiční „předvánoční krizi“. Orli prohráli třikrát v řadě, hlavně domácí výprask 6:2 od Dornbirnu hodně zabolel. Sám kapitán Jiří Beroun poté utkání označil za to nejhorší v letošním ročníku. Prokletí se zlomilo až po Štědrém dnu, kdy se znojemští hokejisté odrazili ode dna a vyhoupli se na solidně vysokou vlnu, kterou smetli Linz, Bolzano a dvakrát fehérvárské Čerty. U toho už ale scházel loňský nejproduktivnější muž týmu Richard Jarůšek, který se v sezoně střelecky neprosazoval tolik, jak se očekávalo, a tak jako tolik potřebný impulz přišla výměna s Mladou Boleslaví. Do Znojma tak zavítali Tomáš Jiránek a na měsíční hostování obránce David Pojkar.

Body: 11
Bilance: 5 výher (jedna v prodloužení) x 5 proher (jedna po samostatných nájezdech)
Skóre: 29:30
Zajímavost: Orli museli skousnout nejvyšší prohru v základní části od Dornbirnu. Přitom s Buldoky v předchozích devíti vzájemných zápasech vždy zvítězili.

41. - 44. kolo: Úkol splněn – přímý postup do play-off zajištěn

V neděli 5. ledna 2014 přivítali Jihomoravané na svém zimním stadionu Salzburg. A byl to boj. Boj s nejskvělejší možnou odměnou, tedy potvrzeným přímým postupem do play-off. Po Podešvově vítězném gólu, který upravil skóre na 3:2, se mohlo slavit. Malou kaňkou na jinak podařeném závěru základní části se stala domácí prohra s Vídní, s níž Orli nebodovali poprvé v sezóně. Navíc před rekordní návštěvou čítající přes čtyři tisíce fanoušků. Až v posledním kole v Grazu si tak Znojemští zajistili dalším těsným vítězstvím 3:2 konečné páté místo.

Body: 6
Bilance: 3 výhry x 1 prohra
Skóre: 9:8
Zajímavost: V utkání s Vídní (43. kolo) znojemští hráči nedokázali vsítit ani jeden gól. Stalo se jim to poprvé a také naposled v základní části.
NEWSLETTER