Trenér juniorky Petr Kučírek: Play-off je v našich silách

Juniorský hokej
NE 9. 2. 2014
Znojemští junioři se rozloučili sobotním vítězstvím 5:2 na ledě Innsbrucku se základní částí Erste Bank Young Stars League. Prozatímní čtvrté místo a zisk jednašedesáti bodů je pružným odrazovým můstkem pro nadstavbu, odkud vede cesta do play-off.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Porce zápasů základní části je již minulostí a na znojemské juniory čeká vrchol soutěže, v němž se rozhodne o účastnících play-off. Jak je s doposud odehranou částí ligy spokojen lodivod mladých Orlů Petr Kučírek? „Jsem relativně spokojený. Kdybychom v poslední době neprohrávali tak hloupě některé zápasy – domácí duel s Vídní, kde jsme deset minut před koncem vedli o tři branky, v Linzi jsme vedli také 3:1, tak bychom byli na druhém místě, a to bych byl úplně spokojený.“

Výchozí pozice juniorky je tedy solidní a šance na vyřazovací boje nezanedbatelná. „Když budou kluci hrát to, na co opravdu mají, tak druhé místo zajišťující play-off je naše. V tom jim stoprocentně věřím. Vyjma Fehérváru hrajeme s ostatními mužstvy vyrovnané zápasy,“ přemítá trenér.

Již zmiňovaný maďarský Fehérvár, obhájce mistrovské trofeje, je na nejlepší cestě napodobit svůj loňský úspěch. „Mají kádr prakticky stejný jako loni. První dvě lajny jsou z maďarské reprezentační “20“, navíc když za ně nastoupí i hokejisté, kteří jsou v A-týmu, tak není co řešit. To je pro mě jasný favorit soutěže,“ odhaluje svůj tip znojemský kouč.

Nadupanému Fehérváru může konkurovat jen málokdo, čehož si je vědom i sám trenér. „Letos mám v kádru devět hráčů ročníku 1995, když se podíváte na některé jiné týmy, kde hrají i ročníky 1992, tak my jsme v tomhle trochu někde jinde. Můj názor je takový, že když je klukovi dvacet dva let, tak už nemá hrát juniorský hokej.“

Také EBYSL má své mouchy, které se stále ještě nedaří polapit. „Největší problém vidím v nastavení některých pravidel ligy, která nabízí možnost určitých kliček a obcházení. A mužstva toho samozřejmě využívají. Nechci být konkrétní, ale už jsme se s tím setkali v několika případech. Regule se budou muset do příští sezony upravit. Ale stalo se nám, že jsme porazili jeden tým rozdílem třídy a o dva dny později proti nám ten samý tým nastoupil s hodně odlišnou sestavou. Hráči měli jiná čísla na dresech a na helmách. Je to nekontrolovatelné, nikdo po vás nechce vidět registračky a vzniká prostor pro tyto čachry,“ říká kouč.

Trenér Petr Kučírek je na juniorské střídačce první sezonu

Vraťme se ale zpět ke znojemskému mužstvu. „V týmu máme kvalitní hráče ročníku 1993, kluci o rok mladší na sobě musí ještě zapracovat, příští sezona by měla stát na nich. To si musí uvědomit. Na druhou stranu máme nadějné kluky ve starším dorostu, kteří už s námi trénují. Z ročníku 1996 je to například Jiří Lander, Michal Kruckovyč a Patrik Tondl (1997), velmi šikovný je Honza Bulín (1998). Ale jsou tu i další. Do budoucna to vidím optimisticky. Starší dorost ale doplácí na málo široký kádr. Navíc hodně často hrají ve stejné dny jako my, takže výměna hokejistů není moc reálná.“

Ač je hokej především kolektivní sport, znojemská juniorka se může zejména opírat o hru druhého nejproduktivnějšího muže ligy Lukáše Nováčka a jeho parťáka z útoku Marka Špačka. „Prim hraje naše první formace. Zejména duo Špaček-Nováček je pro nás prakticky nepostradatelné. Měli jsme štěstí, že nebyli v sezoně dlouhodobě zraněni,“ přiznává sám kouč.

Jaký je tedy jízdní řád soutěže pro nejbližší dny? „Ze skupiny nám teď vypadne Újpest a budeme hrát dalších deset zápasů nadstavby s týmy z naší skupiny – jeden zápas venku, jeden doma. Body získané v základní části se nyní budou půlit, takže tým, který má např. 60 bodů, půjde do nadstavby s 30 body. Před nadstavbou není žádné volno, začínáme už ve středu,“ odkrývá program juniorky její trenér.

Moc času na pilování hry tedy junioři nemají, přesto ještě chtějí zapracovat na některých situacích. „To už je ohraná písnička. Musíme se zaměřit na práci v našem obranném pásmu a na přesilovky. To jsou naše slabiny.“

V několika posledních duelech se v brankovišti objevoval Petr Helešic, jenž v letošním ročníku hájí barvy Moravských Budějovic, ve Znojmě tak momentálně tvoří juniorskou gólmanskou dvojici spolu s Michalem Dovinou. „Pro nadstavbu počítám s oběma gólmany, chytat bude ten, který bude mít momentálně lepší formu. Trénovat s námi teď budou oba,“ naznačuje své plány kouč.

Samotnou účast Orlů v druhém ročníku EBYSL lze hodnotit kladně, přesto se objevilo několik momentů, které tak trochu otřásly jinak poklidnou sezonou. „V Budapešti jsme byli v „nafukovací“ hale, kde byla šílená zima. Až jsme přijeli, tak nám tam začali topit. Někteří hráči nechtěli ani pít, protože nám nápoje mrzly v lahvích. Vše tam smrdělo, led byl hrbolatý, čáry nebyly vidět. Na „střídačku“ se mi vešly jen dvě lajny, ostatní museli sedět venku. Čárová rozhodčí byla žena, která neuměla ani pořádně bruslit a pouštěla čtyřmetrové ofsajdy (slova kouče potvrzuje i kapitán juniorky Michael Theimer, pozn. red.). Nebyla tam zdravotní služba. My jsme to všechno vyfotili a poslali na vedení do Vídně, kde by se tím měli zabývat,“ popisuje už s lehkým úsměvem „zkoušku odvahy“ trenér Kučírek.

NEWSLETTER