Má nová role? Stoprocentní obránce, přijímá výzvu Jan Müller

Rozhovory
ÚT 17. 9. 2013
Nepovedených závěrečných pět minut stačilo k tomu, aby Orli přišli o pracně vybudovaný dvougólový náskok. Zisk jednoho bodu z utkání s Grazem se dá v závislosti na průběh hry nazvat zklamáním. "Naše hloupé chyby nás potopily," nazval věci pravým jménem Jan Müller, nově pasovaný člen zadních řad.

Výborně rozehrané utkání se smolným koncem, převažuje teď zklamání?
Zklamání to je. Celou dobu jsme byli lepším týmem. Hrál se hodně fyzický hokej, ale dokázali jsme se s tím vyrovnat. Nakonec nás potopilo pár hloupých chyb, které se stát neměly. Přišli jsme o pracně vybudované vedení. Je to klišé, ale prodloužení a nájezdy už jsou prostě loterie.

Graz se vyznačuje defenzivním stylem hokejem, počítali jste s tím?
Před zápasem jsme měli také přípravu u videa. Trenér nám ukazoval, jak hrají jednotlivé situace. Je to tým plný Kanaďanů, kteří jsou známí fyzicky náročným hokejem. Navíc nedostávají moc gólů. Před duelem s námi inkasovali zatím jen dvě branky ve dvou zápasech, což mluví samo za sebe.

Mužstvo navíc hodně spoléhá na svého nového gólmana Sabourina, který podal parádní výkon...
Především musím říct, že je ohromně velký. I když šel do rozkleku, tak měl snad stále hlavu nad bránou. To se jen tak nevidí. Klobouk dolů, chytal opravdu dobře. Je vidět, že má zkušenosti z NHL.

Během utkání jste se objevil na ledě v pro vás netradiční roli obránce, jak k tomu došlo?
Před čtrnácti dny mě trenér zkusil jako beka na tréninku. Nechci se chválit, ale docela mi to šlo. Tak jsme se domluvili, že tam zůstanu. Nějací kluci jsou zranění, tak je potřeba vypomoci obranným řadám. Uvidíme, jak to bude dál. Jako zadák jsem hrál už v Salzburgu, kde se zranil Luboš Štach, tak jsem do druhé třetiny naskočil za něj.

Počítáte tedy s tím, že v defenzívě zakotvíte na delší dobu?
Dá se to tak říct. Tak trochu jsme se domlouvali, že to bude zřejmě na celou sezonu nebo alespoň její větší část. Muselo by se zranit hodně útočníků, abych šel zase do útoku. Teď jsem stoprocentní obránce.

Pohyboval jste se už někdy dříve na postu zadáka?
Hrál jsem obránce asi do 4. třídy, poté jsem přešel do útoku. Od té doby jsem byl útočník, už je to asi třináct let.

Kdyby to bylo jen na vás, tak obrana, nebo raději útok?
Těžká otázka... Jako bek máte tu výhodu, že vidíte celou hru před sebou. Ale zase je to náročné z toho pohledu, že se dostávám do situací, ve kterých jsem dříve skoro nebyl. Kdybych si měl vybrat, tak asi zvolím útočníka. Ale jsem v obraně, hraji pro tým, takže svou roli beru.

NEWSLETTER