Ze Znojma až ke Stanley Cupu: Přesně o tomhle sníte, jásá Bryan Bickell

Dění v hokejovém světě
ÚT 25. 6. 2013
<em>Boston, Znojmo</em> - Zahodil rukavice a vydal se vstříc klubku jásajících spoluhráčů. Útočník Chicaga Blackhawks Bryan Bickell věděl, že se mu právě splnil dětský sen. Se svým týmem vyhrál Stanley Cup. Před půl rokem přitom oblékal dres Znojma! Výluka NHL přináší jedinečné chvíle, a znojemští fanoušci tak mohli poprvé v historii na vlastní oči v orlím dresu vidět hráče, který ve stejné sezóně získal nejslavnější hokejovou trofej na světě.

Do konce šestého finálového zápasu NHL zbývala minuta a půl, celá hala byla na nohou. Domácí Boston vedl 2:1, vše směřovalo k rozhodujícímu sedmému zápasu. Pak si ale do volného prostoru před brankou najel Bryan Bickell a přesnou přihrávku proměnil ve vyrovnání. Vyprodaná TD Garden ztichla.

To ještě fanoušci Medvědů netušili, co je čeká za 19 vteřin. Dave Bolland zády k brance tečoval nahození od modré, nejistě se podíval za sebe a poté už se poddal extázi. Jeho vítězný gól na 3:2 v čase 59:01 zasadil Bostonu definitivní ránu do vazu a odstartoval radostné opojení Černých jestřábů.

V jejich středu se radoval nepřehlédnutelný chlapík. Možná neoslňoval technickými finesami ani přesností střelby, ale pro svůj tým byl nepostradatelný. Nikdo v letošní NHL nebyl na brankovišti tak nebezpečný jako Bryan Bickell! V kanadském bodování play-off NHL obsadil páté místo, pro defenzivního útočníka věc nevídaná. Sedmadvacetiletý rodák z kanadského Ontaria tak v uplynulé sezóně prožil doslova pohádku. „Bylo to jako jízda na horské dráze. Neuvěřitelné… nemám slov,“ soukal ze sebe těsně po zápase.

foto
⇒  Bryan Bickell v dresu Znojma

V oficiálních záznamech vítězů NHL je Bickell uveden už v roce 2010, kdy Blackhawks získali Stanley Cup rovněž. Na poháru ale jeho jméno chybí. „Bylo to jiné. Snad šestnáctkrát mě tehdy povolali z farmy a poslali zase zpět. V celém play-off jsem odehrál jen čtyři zápasy, za celou sezónu ani ne dvacet. Dostal jsem se na led při oslavách, držel jsem pohár, ale připadal jsem si divně. Jako bych tam nepatřil,“ vzpomíná Bickell v rozhovoru pro nhl.com.

O tři roky později si oslavy může vychutnat plnými doušky. „O tomhle sní každý malý kluk v Kanadě. Po škole jsem přiběhl domů, hodil tašku do kouta a šel hrát s kluky hokej na silnici v naší ulici. Když jsme vyhráli, představovali jsme si, že zvedáme nad hlavu Stanley Cup. Nic jsme tehdy v rukách samozřejmě neměli. Zvednout teď nad hlavu opravdový pohár je něco nepopsatelného. Asi mi to ještě nedochází…“

Svou nejlepší sezónu kariéry přitom Bickell začal daleko od domova, 7. října 2012 ve Znojmě. Na křídle první útočné formace s Ondřejem Fialou a Kimem Strömbergem bojoval nejen se soupeřem z Lublaně, ale i se širokým ledem a náročným fyzickým hokejem. „Doufám, že neudělám ostudu,“ přál si před prvním duelem. Ostuda to nebyla, naopak… Bickell si v 28 utkáních připsal 27 bodů a když se v lednu před odletem loučil, aplaudoval mu zaplněný znojemský stadion ve stoje.

Ze Znojma si kromě dresu na památku odvezl také cenné zkušenosti. „V EBEL se mnohem víc bruslí. Na začátku to pro mě bylo těžké. Postupně jsem se ale zlepšil a na malém ledě teď budu jako raketa,“ smál se před odjezdem. „Jsem si jistý, že Znojmo byla dobrá volba. Takové prostředí jsem zatím nikde nezažil. Jednou o tom budu vyprávět svým dětem.“

TOP foto: Chicago Blackhawks

NEWSLETTER