Co nového v EBEL: posily ze severu i nová druhá liga

ICE Hockey League
PO 10. 6. 2013
<em>Vídeň, Znojmo</em> - Přípravy na novou sezónu EBEL pokračují. Počet účastníků i herní systém je již znám, nyní se netrpělivě čeká na samotné rozlosování základní části. Na přestupovém trhu se vytáhl Innsbruck, který přivedl produktivní kanadská dvojčata Donatiovy. Nového kouče ohlásil Salzburg. Definitivně mezinárodní se stala druhá rakouská liga (INL), do níž přistoupily kluby z Itálie a Slovinska, včetně Jesenice.

Historicky nejúspěšnější slovinský klub ještě před několika dny živil šanci na účast v EBEL, nepodařilo se mu ale sehnat požadované finance a jako dvanáctý účastník nebyl přijat. Slovinci tak na poslední chvíli doplnili tzv. Inter-National-League, která vznikla z druhé nejvyšší ligy v Rakousku. V nové sezóně ji bude hrát 6 slovinských, 5 italských a 4 rakouské kluby.

Pro všechny strany by se mělo jednat o výhodný projekt. Druhá rakouská liga delší dobu postrádala kvalitu. Několik týmů se už před minulým ročníkem rozhodlo raději hrát nižší soutěž s regionálními rivaly. Čtyři zbývající celky nyní čekají atraktivnější souboje s předními slovinskými týmy a celky druhé italské ligy.

V lize najdeme výraznou českou stopu. Rakouský Feldkirch trénuje bývalý kouč Sparty a Mladé Boleslavi Miloš Holaň, v italském Meranu vládne střídačce ex-vítkovický Miroslav Fryčer. Jedním z jeho svěřenců je David Turoň, jenž v sezóně 2006/07 odehrál čtyři extraligové duely ve Znojmě.

Účastníci Inter-National-League 2013/14:
Rakousko: Bregenzerwald, Feldkirch, Lustenau, Zell am See
Slovinsko: Bled, Celje, Jesenice, Kranj, Maribor, Slavia Lublaň
Itálie: Appiano, Caldaro, Egna, Merano, Val Gardena

Severský lov

Dornbirn a Innsbruck loví posily v Norsku. Buldoci přivedli do obrany z Lillehammeru Kevina Montgomeryho, amerického obránce se zkušenostmi z AHL. Innsbruck bude chystat dva dresy se jmenovkami „Donati“. Kanadská dvojčata Justin a Tyler patřili k nejproduktivnějším hráčům nižší zámořské ECHL, poté vládli i norské GET-ligaen v dresu Valerengy Oslo.

foto
⇒  Adam Naglich bude v příští sezóně hrát v Maďarsku

Nový trenér Fehérváru Marty Raymond přivedl do Maďarska první posily. A dobře je zná. Adam Naglich s ním působil ještě loni v Medveščaku Záhřeb, levé křídlo Andrew Sarauer ještě o dva roky dřív v americké ECHL. Maďaři přišli o nejlepšího střelce Istvána Sofroně, jenž odešel do Německa, kromě něj ale udrželi všechny domácí hvězdy.

V Salzburgu s budováním týmu nespěchají. Red Bull alespoň oznámil jméno nového hlavního kouče, kterým bude Don Jackson. Šestapadesátiletý Američan vedl naposledy Eisbären Berlín, s nímž vyhrál v šesti sezónách pět německých titulů.

Přestupovou aktivitu vyvinul ještě také Villach, který ze Záhřebu přivedl produktivního kanadského beka Curtise Frasera. Do Grazu následně pustil Andrease Wiederguta, jednoho z nadprůměrných ligových obránců.

EBEL už v příští sezóně nebudou hrát rakouští reprezentanti André Lakos a Thomas Hundertpfund, kteří zaujali na světovém šampionátu ve Finsku. Dvoumetrového obránce Lakose podepsali extraligoví Piráti Chomutov, Hundertpfund si vyzkouší švédskou Elitserien v dresu Timry.

NEWSLETTER