Bryan Bickell: Jednou budu o Znojmě vyprávět dětem

Rozhovory
PO 7. 1. 2013
<em>Znojmo</em> - Ještě v neděli ráno počítal s tím, že večer nastupuje k zápasu. Nakonec pouze v civilu přišel do středového kruhu, vychutnával si aplaus stojícího stadionu a převzal památeční dres na rozloučenou. Právě v něm útočník Chicaga Blackhawks Bryan Bickell odehrál za Znojmo 28 utkání v EBEL a dal místním fanouškům jedinečnou možnost znovu po osmi letech vidět za jejich oblíbený tým válčit vítěze Stanley Cupu.

Jaké byly vaše pocity v neděli ráno, kdy jste se dozvěděl o konci výluky?
Měl jsem radost. Šel jsem klasicky na ranní rozbruslení a poté na oběd s Burkem Henrym, když mi přišel e-mail s informací, že máme dohodu. Výluka nebyla dobrá pro nikoho v Kanadě ani USA. Pokud by se nezačalo vůbec, bylo by to ještě horší. Jsem vážně rád, že se teď zase všichni můžeme sejít a začít hrát.

Už víte, kdy odlétáte zpátky do zámoří?
Ještě to nevím. Díváme se na volné lety a možnosti, kdy a jak se vrátit.

Tušíte, kdy nastoupíte v dresu Chicaga k prvnímu utkání nové sezóny NHL?
Mám informace, že by to mělo být 19. ledna. Ten den se budou hrát první zápasy. Takže velmi brzo.

foto
⇒  Bryan Bickell si v 28 utkáních za Orly připsal 27 bodů

Co vám osobně přineslo téměř 30 utkání v EBEL?
Pomohlo mi to hlavně v bruslení. Určitě vidíte, že jsem větší a silnější než většina hráčů. V NHL hraju hodně fyzicky, do těla, vždy mám ve statistikách hodně hitů. V EBEL se mnohem víc bruslí a na začátku to pro mě bylo docela těžké. Postupně jsem se ale zlepšil. Když se teď vrátím na malý led, budu jako raketa...

Takže myslíte, že v začátku sezóny budete mít oproti hráčům, kteří nikde nehráli, výhodu?
Určitě. Je to pro mě hodně důležitá sezóna. V létě mi vyprší smlouva, potřebuju podepsat novou. Doufám, že se mi bude dařit hned od začátku a že k tomu pomůžou tři měsíce strávené ve Znojmě. Je velký rozdíl odehrát 30 zápasů v lize, nebo jen bruslit na tréninku. Jsem si jistý, že jít hrát do Evropy byla dobrá volba a že jsem teď víc než připravený na první zápas NHL.

Když se vás za rok někdo zeptá na Znojmo, co mu povíte?
Rozhodně to budou dobré věci. Lidé jsou tady velmi přátelští a ochotní. Opravdu si cením všech těch, kteří mi na začátku pomohli v přesunu a nastěhování sem do Znojma i se ženou a dvěma velkými psy. Beru to celkově jako skvělou zkušenost v mé hokejové kariéře. Jednou budu svým dětem vyprávět, že jsem v roce 2012 během výluky hrál ve Znojmě. A to myslím vážně.

Znáte nějaká česká slovíčka, která si teď budete pamatovat?
Jo, určitě. Všechny možné pozdravy – ahoj, čau, děkuji, prosím. Taky „Brusli!“

To bude asi od trenéra...
Přesně tak. No a pak nějaká další slůvka, která mě čeští kluci v průběhu času naučili.

Co byste na závěr vzkázal znojemským hokejovým příznivcům?
Především bych jim chtěl vzkázat, že jsem nic podobného zatím nezažil a bylo to něco neskutečného. Všichni, kdo celý zápas povzbuzují, křičí, fandí, tleskají, mají můj obdiv a velké uznání. Bylo skvělé před takovým publikem hrát a vážně jsem si to užíval. Když mi dnes Petr Veselý předával dres na památku a stadion aplaudoval ve stoje, byla to pro mě speciální chvíle. Jen tak přijít na led a vědět, že odcházíte, je těžké. Fanoušci mě potleskem a skandováním ocenili a já bych rád, aby věděli, že si jich cením taky.

TOP foto: Martin Nesiba

NEWSLETTER