Paul Crowder: Chtěl jsem vyzkoušet evropský hokej

Rozhovory
SO 25. 8. 2012
<em>Znojmo</em> - Je jedním z kanadských hráčů, kteří putovali na jih Moravy během předsezónních námluv. Se svými sto devadesáti centimetry patří Paul Crowder k nejvyšším hráčům Orlů. Přípravné zápasy odstartoval šikovný útočník v úvodní formaci Znojma, ale již ve druhém utkání jej postihlo zranění. Zda stihne začátek ligy, je zatím nejisté.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Jak jste se dostal k hokeji? Kdo vás poprvé vzal na led?
Vyrůstal jsem v Kanadě, tam je hokej národním sportem. Každé malé dítě sní o tom, že ho bude jednou hrát a dostane se do NHL. Poprvé mě vzal na stadion táta společně s mým bratrem, bylo mi asi pět.

Jak zatím probíhala vaše kariéra? Máte za sebou juniorské i seniorské soutěže v Kanadě i USA...
Hrál jsem za mládežnické týmy nejprve ve Victorii, kde jsem se narodil, později taky v dalších klubech v Britské Kolumbii na západě Kanady. Po střední škole jsem dostal stipendium na University of Alaska v Anchorage na Aljašce a tam působil v univerzitní lize. Ve třetím ročníku přišla nabídka od New York Rangers, dostal jsem se do jejich přípravného kempu a sezónu hrál za jejich farmu v Hartfordu. Poslední dvě sezóny jsem strávil v Utahu a Wheelingu v ECHL a po sezóně přemýšlel, co dál.

Co tedy rozhodlo o tom, že tím dalším týmem bude zrovna Znojmo?
Bylo mi jasné, že do NHL to asi nedotáhnu, a tak mě zajímalo, kde bych mohl hrát v Evropě. Zavolal jsem mému bývalému trenérovi z univerzity, ten se spojil s několika lidmi a přes jednoho člověka ve Finsku jsem se dostal do kontaktu se Znojmem. Myslím, že se znal s trenérem Stloukalem od jeho pobytu v New Jersey.

V čem bude tahle liga jiná oproti zámořským soutěžím? Dá se čekat, že na vás jako kanadskou posilu bude upřena větší pozornost...
Nemyslím si, že by na mě byla upřená nějaká zvláštní pozornost. Jsou tady lepší hráči než já. Vím ale, že se ode mě očekává dobrý hokej, a jsem na to připraven.

V EBEL působí hodně zámořských hráčů, tomu odpovídá i styl hry. Je to pro vás výhoda?
Znám se s několika hráči, kteří v lize hrají. Myslím, že mi to pomůže a přechod do nové soutěže bude hladší.

Zkuste popsat, v čem jsou vaše hokejové přednosti?
Jako útočník hraju hodně dopředu, ale dokážu si odvést svou práci i v obranné třetině. Mám radši ofenzivní styl hokeje, tlak do brány, rychlé brejky.

Máte za sebou nějakou dobu ve Znojmě, jak se vám město líbí?
Je malé, ale velmi pěkné. Jsem vůbec poprvé v Evropě, vůbec jsem netušil, co od toho očekávat. Zatím se mi tu líbí.

Jak funguje domluva? Přeci jen moc lidí tu anglicky neumí...
Jde to. Kluci už mě naučili pár slovíček... (smích) Časem se to určitě zlepší.

NEWSLETTER