„Každý rok padají rekordy,“ shodli se představitelé EBEL

Aktuální zprávy
ÚT 6. 9. 2011
<em>Znojmo, Vídeň</em> - V pondělí 5. září se uskutečnila v hlavním městě Rakouska tisková konference před zahájením nového ročníku Erste Bank Eishockey ligy, který začíná již tento pátek. Do Vídně se sjeli vrchní funkcionáři soutěže, trenéři všech týmů i hráči. Minulou sezónu měla liga více než milión fanoušků. „Počet diváků se od vzniku EBEL ztrojnásobil,“ prozradil marketingový manažer společnosti Mario Stadler.

Liga se stále rozrůstá do dalších zemí. Letos se v ní poprvé představí účastník z České republiky. Orli Znojmo se stanou jedenáctým manšaftem ligy a přidají se k šesti rakouským, dvěma slovinským, jednomu maďarskému a jednomu chorvatskému týmu.

Svoji premiéru odstartují Jihomoravané v neděli 11. září na ledě Záhřebu.

Minimálně 298 zápasů

Příchodem Znojma do soutěže vznikl nový a atraktivnější herní model. Jedenáct manšaftů se nejprve utká čtyřkolově mezi sebou (dvakrát doma a dvakrát venku). Poté se soutěž rozdělí na dvě poloviny. Prvních šest celků, které bude mít jistotu play-off, bude hrát mezi sebou. Na dalších pět týmů čeká souboj o dvě volná místa do vyřazovacích bojů. Pak přijde na řadu play-off a boj o titul Šampióna EBEL. Liga přinese minimálně 298 zápasů, maximálně pak 319.

Více o herním systému ligy se dočtete v článku zde.

„Dveře pro dvanáctý klub jsou stále otevřené. Žádoucí by byl tým ze západu Rakouska, z Innsbruku nebo z Voralberku. Rozpočty jsou ale stále velké překážky,“ řekl Dr. Karl Safron, prezident EBEL.

Noví rozhodčí, více zápasů se čtyřmi muži v poli

Trenéři a hráči v minulých letech požadovali, aby zápasy EBEL řídili dva hlavní sudí. To bude s příchodem nových rozhodčích možné, ovšem zatím jen v některých duelech. Jejich kvality by chtělo vedení ligy ještě více posunout. "Trenérem" rozhodčích se nově stal Lyle Seitz, který odpískal 679 utkání v NHL. Očekává se od něj, že přinese do ligy nejnovější trendy ze zámoří, odbornost, různá školení, přípravu na zápasy i analýzu hry.

Více televizních přenosů

Servus TV a internetový portál LAOLA1.tv chtějí v tomto ročníku přenášet ještě více zápasů, než tomu bylo loni. Servus TV bude kromě toho vysílat každé pondělí (od 21:05) sportovní zprávy, kde se bude diskutovat o tom nejnovějším z Erste Bank Eishockey ligy. Novinkou jsou také začátky zápasů v neděli a o státních svátcích (17:30). Finálové zápasy budou začínat v hlavním vysílacím čase, a to ve 20:30.

Ohlasy trenérů a hráčů před sezónou

Perre Pege, trenér EC Red Bull Salzburg: „Úspěchy klubů v minulých letech ukázaly, že EBEL je velmi kvalitní soutěž. Chceme být lepší než ostatní země a hrát rychlý a technický hokej.“

Manny Viveiros, trenér EC-KAC: „Naším cílem je titul. V lize není žádný slabý tým, a proto musíme úroveň týmu neustále zvyšovat.“

Tommy Samuelsson, trenér EV Vienna Capitals: „Chceme vyhrávat. S hrou týmu jsem zatím spokojený. V lize chceme stoupat stále výš.“

Marco Pewal, kapitán HC-REKORD-Fenster VSV: „Odehrál jsem sedm skvělých let v Salzburku. Teď se těším na angažmá ve Villachu. Měli jsme dobrou přípravu a chceme si zajistit play-off. Orli opět poletí vysoko!“

Rob Daum, trenér EHC Liwest Black Wings Linz: „V Lincu jsme udělali velké změny. Máme třináct nových hráčů a naše příprava byla velmi kvalitní. Těšíme se na ligu.“

Patrick Harand, hráč Moser Medical Graz99ers: „Absolvovali jsme kvalitní přípravu. Sedí nám náš nový systém. Hrajeme útočnější a agresivnější hokej. Také naše přesilovky jsou lepší, dáváme více branek. Manšaft se už těší na novou sezónu.“

Kevin Primeau, trenér SAPA Fehérvár AV19: „Noví hráči zapadli dobře do týmu a jsou skutečným přínosem. V uplynulé sezóně nám play-off těsně uniklo. Dnes jsme ale silnější! Naším cílem je dosáhnout play-off.“

Heikki Mälkiä, trenér HK Acroni Jesenice: „Měli jsme dobrou přípravu. S ještě jednou nebo dvěma posilami, jsem přesvědčen, dosáhneme play-off.“

Hannu Järvenpää, trenér HDD TILIA Olimpija Ljubljana: „Vylepšili jsme obranu, máme velmi dobrého amerického gólmana. Jsme velmi spokojeni s přípravou a těšíme se na ligu, která nám začíná v pátek ve Villachu.“

Marty Raymond, trenér KHL Medveščak Záhřeb: „Liga je velmi dobře sestavená. Jsem napjatý, co přinese. Chceme udělat krok kupředu a být lepší než v minulých letech.“

Karel Soudek, trenér Orli Znojmo: „Máme velmi mladý tým. Úroveň EBEL je velmi dobrá a z toho mohou naši hráči jen a jen těžit. Když půjde vše podle plánů, neměli bychom si nechat ujít play-off.“

Zdroj: erstebankliga.at