Marian Morava: Nejvíc si cením postupu s Duklou do extraligy

Rozhovory
ČT 4. 6. 2009
<em>Znojmo</em> - Zadní řady Orlů vyztuží čerstvý třiatřicátník <b>Marian Morava</b>. Odchovanec jihlavské Dukly byl svému mateřskému oddílu dlouho věrný, pak ale vyrazil do hokejového světa. Kromě angažmá v extraligových týmech prošel i několika mužstvy první ligy, vyzkoušel si také hokej v Německu. Do Znojma přišel z brněnské Komety.

Jak a kdy jste se dostal k hokeji?
S hokejem jsem začal v pěti letech. Táta mě přivedl na jihlavský zimák a Dukle jsem byl dlouho věrný. Prošel jsem tam všechny mládežnické kategorie až do chlapů.

To jste byl celou dobu jen v Jihlavě?
V dorostu jsem stihnul jednu sezónu v Třebíči, v áčku, v II. národní lize. Vzápětí jsem se dostal do kádru Dukly, kde jsem hrál asi tři sezóny extraligu. Pak jsme spadli do první ligy. Vydržel jsem tam ještě rok a pak jsem zkusil angažmá v Německu.

Po roce jste se vrátil a pak cestoval po celé extralize.
No, prošel jsem toho dost, nejen v extralize, ale i v první lize. Třinec, Opava, Plzeň, Mladá Boleslav, Litvínov, naposledy dva roky v Kometě. Pravidelně jsem se taky mezi tím vracel do Jihlavy.

foto
⇒ Marian Morava (vlevo) naslouchá pokynům kouče Neliby

Měl jste taky příležitost nakouknout do reprezentace?
Moc ne. S osmnáctkami jsem byl jednou na srazu, zahrál jsem si jeden mezistátní zápas. Byli tam tehdy Hlaváč, Eliáš a tihle kluci. Jsem rád, že jsem se s nimi aspoň někde potkal.

Čeho si zatím ve své kariéře nejvíce ceníte?
Určitě toho, že se nám podařilo postoupit s Duklou Jihlava zpět do extraligy. Toho si hodně cením. Pak ještě druhého místa v republice s juniory. Ve finále jsme hráli s Litvínovem, tam byli takový hráči jako Rosa, Vopat…, ti se pak dostali do NHL. Byl to dobrý ročník. Myslím si, že to byl dobrý výsledek.

Jak se to seběhlo, že jste teď ve Znojmě?
Mám platnou smlouvu v Brně. Jak si ty kluby prohodily soutěže mezi sebou, tak mě Kometa poslala sem. Nějak jsem se v tom sám neangažoval.

Určitě máte nějaké záliby, koníčky? Co vás nejvíc bere kromě hokeje?
Před třemi roky jsem začal s golfem. Hodně mě to chytlo. Když mám nějaký volný čas, tak si jdu zahrát. Taky mám tří a půl letou holčičku, takže samozřejmě i rodina. Čekáme teď každým dnem ještě další přírůstek.

Stihnul jste při hokeji ještě nějakou školu?
Chodil jsem na strojírenské učiliště, pak jsem si ještě dodělal maturitu ekonomického směru.

NEWSLETTER