Jedna situace - více úhlů pohledu

Aktuální zprávy
ÚT 9. 1. 2007
Z n o j m o - Klíčovým momentem zápasu, který bude určitě ještě dlouho diskutován, byla sporná Padělkova dorážka z devětačtyřicáté minuty. Po Němečkově střele ležel odražený puk v brankovišti. Nejprve se po něm natahoval Dopita, ale v pádu ho nezasáhl dostatečně razantně. Přijíždějící Padělek ho zase trefil tak nešťastně, že putoval po čáře napříč brankou a zastavil se těsně za levou tyčí, kde ho rukavicí přikryl brankář Duba.

Videorozhodčí zkoumal tuto situaci na záznamu tří kamer, ale nebyl si jistý, zda se puk ocitl během své dráhy celým objemem za brankovou čárou. Proto doporučil hlavnímu Homolovi branku neuznat. Potud fakta. Nabízí se ale ještě několik jiných pohledů. Hlavní rozhodčí stál v bezprostřední blízkosti branky a měl velmi dobrý výhled. Také někteří hráči, kteří byli blízko viděli situaci dobře. Ale jejich výklady se různí.

Brankář Sparty Tomáš Duba mlžil: „Puk jel po brankové čáře… Myslím si, že ji nepřejel. Ale jistý na sto procent si nemůžu být, bylo to moc rychlý.“ Znojemský útočník Martin Růžička tvrdí něco jiného: „Kluci říkali, že ho v brance viděli, ale videorozhodčí to asi viděl jinak, když tvrdil, že nepřešel celým objemem brankovou čáru. Ale s tím už nic neuděláme, škoda.“ Podobně situaci viděl i útočník Sparty Jan Hlaváč, který po tom, co přijel na střídačku, prohlásil, že to gól byl.

Opatrnější v soudech byli oba asistenti na tiskové konferenci po zápase. „Osobně jsem počítal s tím, že to branka byla a nevím, z jakého důvodu nebyla uznána,“ prohlásil Marian Jelínek. „Věřím tomu, že videorozhodčí rozhodl tak, jak měl. Byl to určitě klíčový okamžik v té třetině. Nás to povzbudilo, nakoplo. Soupeři to ubralo. Byl to určitě okamžik, který měl na vývoj utkání vliv,“ dodal. Znojemský Jan Votruba ho jen smutně doplnil: „Když ho videorozhodčí neuznal, tak to prostě gól nebyl. Videokamera nelže a nemá cenu se na to vymlouvat. Viděl jsem to z padesáti metrů a ještě přes deset hráčů a ještě tam ležel Jirka Dopita, takže vůbec nevím. Od toho to video je, a kdyby to byl gól, tak nevím, proč by ho neuznal. Byl to pro nás určitě smolný okamžik.“

Orli v zápase neměli štěstí, ale smůla se lepila na hokejky i jednotlivým hráčům. Bývalý Sparťan Martin Růžička se již tři zápasy snažil vstřelit svému bývalému klubu gól. V tomto zápase k tomu měl několikrát velmi blízko. Již v první třetině nastřelil tyč a ještě několikrát měl během zápasu dobrou příležitost dostat puk za Dubova záda. Vše marně. „Nevím, čím to je. Možná to chce trochu víc štěstí, možná trochu víc klidu v koncovce. Šancí jsem měl dost, nepadlo mi to tam. Kdybych věděl, čím to je, tak bych se to snažil napravit,“ krčil rameny po zápase.

V extralize je teď týdenní přestávka kvůli konání turnaje Super Six v Petrohradě, kterého se zúčastní vítězové evropských lig. Pauza přijde zraněními zdecimovaným Orlům vhod, aby se opět dali dohromady. Trenéři poslední dobou zkoušeli různé záskoky, naposledy v obraně Kříže z Olomouce. Jeho výkon si Votruba pochvaloval: „S Ondrou Křížem jsme byli spokojeni. Podal velice, velice dobrý výkon.“ Na střídačce kromě dlouhodobě zraněných chyběl i Radek Haman, který laboruje se skříplým nervem a Pavel Mojžíš s nepříjemným hematomem. „Za týden by se to mohlo spravit a mohli by nastoupit,“ doufá Votruba. Do sestavy už se vrátil Aleš Padělek, který nastoupil úplně bez tréninku, jen po krátkém ranním rozbruslení. V příštím zápase by ho měl následovat Václav Meidl, který už trénuje.

NEWSLETTER