Nové tváře Orlů<br><i>Věčně usměvavý mladý muž obránce Marek Chvátal</i>

Rozhovory
ČT 9. 6. 2005
Z n o j m o - Další novou tváří ve znojemské obraně je <b>Marek Chvátal</b>. Jedenadvacetiletý odchovanec Jihlavy má za sebou zkušenosti z české extraligy, ve které nastupoval v dresu Třince a Vsetína a také odehrál dva ročníky v juniorské OHL v Kanadě. Hokeji obětoval všechno a hodlá se poprat o místo v základní sestavě Orlů, k čemuž mu mohou pomoci zkušenosti získané v řízné zámořské soutěži. Na první pohled upoutá milým úsměvem a optimismem. Oblíbil si angličtinu a v jejím studiu hodlá pokračovat i nadále.
Marek Chvátal je odchovanec jihlavského hokeje, trénoval jej Jan Hrbatý. K hokeji ho přivedl táta, který hrál hokej do osmnácti let, ale pak se rozhodl pro školu a věnoval se hokejovému růstu svého syna. Podobnou cestu jako otec, si vybral i jeho o čtyři roky mladší bratr, který také kvůli studiu zanechal hokeje. Mladého Marka to ze začátku moc nebavilo: „Někdy mě musel táta na tréninky nutit, nechtělo se mi, protože byly v televizi pohádky.“ Postupem času se ale do hokeje „zažral“ a pak už prý to šlo samo. „V šesté nebo sedmé třídě mě to opravdu začalo bavit. A protože jsem začal později než ostatní, musel jsem dohánět hlavně bruslení,“ vzpomíná na své začátky.

V osmnácti letech byl draftován New Jersey Devils, ale hrál pouze kanadskou juniorskou soutěž. „Jako životní zkušenost je to k nezaplacení, určitě bych do toho šel znovu. Naučil jsem se jazyk a i po hokejové stránce jsem se hlavně psychicky zocelil a naučil jsem se hrát tvrději u mantinelu,“ hodnotí své zámořské angažmá. S Devils absolvoval dva přípravné kempy před začátkem NHL, ale pak byl vždy odeslán do juniorské soutěže. Výluka v NHL poslala do nižších soutěží mnoho hráčů z prvních týmů, a tak se rozhodl i on k návratu do Třince. Vedení klubu v Americe mu rovněž doporučilo návrat do Evropy, kde bude mít větší šanci se rozvíjet, než kdyby hrál nějakou nižší soutěž v Kanadě.

Marek již okusil atmosféru reprezentační kabiny. Prošel všemi výběry od šestnáctky až do dvacítky a z MS U18 si odvezl bronzovou medaili. V hokeji si klade postupné cíle. Pro letošek má jediný cil dostat se do základní sestavy Znojma. „Až tam budu, budu si klást další cíle.“ Hokej je pro něj vším: „Je to celý můj život. Obětoval jsem tomu skoro všechno, celé dětství i školu, kterou jsem přerušil ve druhém ročníku, když jsem odjížděl do Kanady. Dokážu si ale představit, že kdybych hokej nehrál, tak bych dělal něco jiného,“ vyznává se mladý obránce.

V Americe se naučil anglicky, ve studiu pokračuje individuálně se svým učitelem a chtěl by udělat nějakou mezinárodní zkoušku z angličtiny. Angličtina ho baví a rád ji studuje a hodlá v tom pokračovat i dále. Plánuje také pokračovat ve studiu na nějaké škole. Ve volném čase rád sleduje ostatní sporty a kromě angličtiny ho baví počítač, internet. Samozřejmě navštěvuje znojemské stránky. Na diskotéky nechodí, jak sám říká, je ve věku, kdy by to už měl mít za sebou. Je svobodný, má přítelkyni.

Ze současných spoluhráčů zná z dřívějška jen Martina Čakajíka z Třince. S nikým jiným společný dres neoblékal, většinu hráčů znal před příchodem do Znojma jen podle jména. „Vycházím se všemi dobře, není žádný problém.“

statistiky hráče

NEWSLETTER