Orli Znojmo Orli Znojmo
ČF1
EBEL - ne 26. 2. 2017 - Stadthalle Klagenfurt
Klagenfurt
4:3p
0:0, 1:1, 2:2 - 1:0
Znojmo

Bohužel. Po osmnácti minutách prodloužení se Klagenfurt ujímá vedení v sérii

K prvnímu čtvrtfinálovému souboji zavítali Orli do Korutan, kde je čekal sebevědomý Klagenfurt. I když bylo od prvních minut jasné, že se bude jednat o atraktivní podívanou, v první třetině se diváci branky nedočkali. To oba týmy nahradily v následujících čtyřiceti minutách, kdy se začaly přetahovat o vedení a o vítězi muselo rozhodnout až prodloužení. V něm byli úspěšnější domácí a po trefě Lundmarka se radují z první výhry v sérii.

Úvodní dvacetiminutovka prvního čtvrtfinálového duelu začala náporem domácího Klagenfurtu, který se snažil dostat se brzy do vedení. Orli ale tlak díky obětavosti a skvělému výkonu Marka Schwarze přečkali, načež si následně sami dokázali vytvořit několik slibných příležitostí. Ani oni ale nedokázali na dobře chytajícího brankáře na druhé straně vyzrát, a to ani při početní výhodě. Ve zbytku třetiny byl k vidění vyrovnaný a atraktivní hokej, ovšem bez branek.

Druhá část první čtvrtfinálové bitvy odstartovala taktéž ve velkém tempu. Lundmark se prosmýkl kolem znojemské obrany a skvělým pasem našel Ganahla, který ovšem obrovskou šanci nevyužil. Klagenfurt to však nemuselo příliš mrzet. Zhruba o minutu později se Manuel Geier nejlépe zorientoval v brankovišti a dopravil kotouč za Schwarzova záda. Vzápětí ale mohlo být vyrovnáno, když se Lattner dostal ke dvěma šancím po sobě. Nejprve dostal dobrou přihrávku do levého kruhu a z první pěkně protáhl Dubu, následně šikovně tečoval střelu od modré a jen dobrý zákrok domácího gólmana zabránil vyrovnání.

Znojmo ale v žádném případě nehodlalo po inkasované brance kapitulovat. Ve dvacáté šesté minutě vydoloval Da Costa puk z Dubovy výstroj a zpoza brány se jej pokoušel šikovně poslat na některého z volných spoluhráčů. Domácím ale pomohla pořádná dávka štěstí, kdy se kotouč odrazil od Duby do bezpečí. Ve třicáté osmé minutě už však při českém gólmanovi ve službách rakouského mužstva štěstí nestálo. Pucher přenechal ve středním pásmu Liboru Šulákovi, který nabral nevídanou rychlost, proklouzl kolem soupeřovy obrany a zavěsil po horní tyč.

V závěrečné pasáži utkání začaly růst emoce. I díky tomu byli diváci svědky hned několika přesilovek. První z nich se naskytla domácím, kteří ji dokázali bezchybně zužitkovat. Manuel Geier dostal přihrávku zpoza brány a z první překonal znojemského brankáře. Ani Orli ale nezůstali pozadu a o pár minut později i oni proměnili svoji početní výhodu. David Bartoš číhal připravený před bránou a posléze procedil svojí střelu za brankovou čáru.

Napětí sílilo a s ním rostl i počet nebezpečných akcí. Strong v jedné z nich měl před sebou pouze Schwarze, nedokázal na něj ale svým zápěstím najít recept, čehož využili Orli a pustili se do útoku. Blesková výměna puku ve středním pásmu vybídla Tomáše Plíhala k zakončení přes obránce, na které Duba nedokázal zareagovat. Znojmo sice zuby nehty bránilo úzké vedení, útok Rakušanů byl ale mocnější. Nejproduktivnější hráč korutanských Jamie Lundmark ukázal svůj projektil švihem a nekompromisně poslal zápas do prodloužení.

Do prodloužení oba celky vkročily s jediným cílem – rozhodnout ve svůj prospěch co nejdříve. Zásadně proti tomu se však postavili oba brankáři, kteří zhatili nejednu vyloženou šanci. Po Pucherově průniku a následném Csamangově zakončení už měli hráči ruce nad hlavou, jenomže domácí strážce klece si znovu poradil. V sedmdesáté osmé minutě si sjel Jamie Lundmark do prostoru mezi kruhy pro přihrávku a nechytatelně poslal kotouč do horního růžku.


Autor: Tomáš Teplý

Bitka? To mě dokáže nakopnout, přiznává Tomáš Plíhal

Pro Tomáše Plíhala je play-off tím pravým šálkem kávy. V prvním čtvrtfinále si připsal gól, který Orlům zajistil vedení až do poslední minuty. Ve druhé třetině se navíc mihl i v potyčce.

Zápas s Klagenfurtem byl vyrovnaný až do posledních minut. Jak hodnotíte výkon týmu?
Bylo to dobré! Začali jsme velice dobře. V první třetině jsme je přehrávali. Je škoda, že jsme nedali i nějaké ty góly. Pak to vzali na svoji stranu zase oni. Tak se to střídalo po celý zápas. Prodloužení už je o náhodě, kdo dá gól. Šance jsme měli my i Klagenfurt, ale oni dali ten gól.

Co jste si říkali mezi přestávkami?
Chtěli jsme hrát disciplinovaně, bez faulů. Jinak jsme chtěli dodržovat to, co jsme si řekli. Nic jsme měnit nemuseli. Snažili jsme se hodně střílet.

Na konci druhé třetiny jste se mihl i v potyčce...
Konečně začalo play-off! Tak to má být. Hraje se na krev a jsou tam nějaké bitky. To mě dokáže nakopnout. Dal jsem z toho gól. Škoda jen, že jsme to neudrželi.

Jaký je Klagenfurt soupeř? Ta atmosféra tady je sem tam vyhrocená...
Neřekl bych, že by to bylo nějak moc vyhrocené. Byl to dobrý zápas. Doufám, že na domácím ledě to bude ještě lepší

Může takový výkon i přes prohru přinést povzbuzení do kabiny?
Určitě. Nemůžeme věšet hlavy. Klagenfurt musí vyhrát čtyřikrát, jestli nás chce porazit. Nic jim nedáme zadarmo.


Autor: Lukáš Caha

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 1 0 1 0 0
Jiří Beroun 0 0 0 0 0
Marek Biro 0 0 0 0 0
Antonín Bořuta 0 0 0 0 0
Štěpán Csamangó 0 0 0 -1 0
Teddy Da Costa 0 0 0 0 2
Adam Hughesman 0 0 0 0 0
Patrik Kadeřávek 0 0 0 0 0
André Lakos 0 1 1 -1 0
Jan Lattner 0 0 0 0 0
Sean McMonagle 0 1 1 -1 0
Patrik Novák 0 0 0 1 5
Tomáš Plíhal 1 0 1 0 4
Martin Podešva 0 0 0 0 0
Peter Pucher 0 1 1 0 0
Jakub Stehlík 0 0 0 1 0
Jan Šeda 0 0 0 0 4
Libor Šulák 1 0 1 1 0
Michal Vodný 0 0 0 0 0
Colton Yellow Horn 0 1 1 0 2

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Marek Schwarz 78 44 4 40 90,91 0 0

Ohlasy k utkání

Roman Šimíček (Znojmo): Podali jsme dobrý výkon. Kluci dřeli a odváděli na ledě maximum. Věděli jsme o tom, že je Klagenfurt velmi kvalitní mužstvo a má to do detailu propracované. Hráli výborně a my jim byli zdatným soupeřem. To štěstíčko bylo dnes na jejich straně, příště může být na naší. Doma nás poženou diváci, jsou naším šestým hráčem na ledě. Věřím, že to zvládneme.

Fotogalerie

Související články