Orli Znojmo Orli Znojmo
44. kolo
EBEL - ne 15. 1. 2017 - Albert Schütz Eishalle
Vídeň
2:3p
0:2, 0:0, 2:0 - 0:1
Znojmo

Poslední zápas základní části Orlům vyšel, v prodloužení přetlačili Vídeň

První dějství vyznělo lépe pro Znojmo. Hned v šesté minutě skóroval Lattner, kterého ve třinácté minutě napodobil Wronka. Po bezgólové druhé třetině se v té třetí povedlo Vídni nejdříve snížit a následně stav utkání vyrovnat. V základní hrací době ani jeden tým nerozhodl, v prodloužení pak urvali bonusový bod Znojemští po trefě Yellow Horna.

Do utkání o bonusové body, které by Orli mohli využít v nadstavbě, vstoupili lépe právě svěřenci trenéra Romana Šimíčka. V první přesilovce zápasu se sice ještě neprosadili, ale necelou minutu po jejím konci se přeci jen podařilo Znojmu skórovat. Dlouho dotírali Jihomoravané na vídeňského brankáře, až se k puku dostal Jan Lattner, jenž nakonec propasíroval kotouč za Lamoureuxova záda.

Znojmo se následně ubránilo dvěma oslabením, aby jen po půl minutě hry pět na pět zvýšilo vedení na dvě branky. Perfektní souhru předvedlo duo Peter Pucher - Patryk Wronka, jež si mezi sebou prohodilo puk, a druhý jmenovaný překvapil domácího maskovaného muže.

Druhou dvacetiminutovku začali aktivněji vídeňští hokejisté, když se pokoušel ve dvacáté první minutě prosadit MacGregor. Od mantinelu si vybruslil až ke Schwarzovi, který ale předvedl perfektní akrobatický zákrok a vleže puk zneškodnil. V polovině třetiny mohla Vídeň snížit, domácí fanoušci už slavili vstřelenou branku. Puk se skutečně ocitl za Schwarzovými zády, rozhodčí ale záhy rozpažil, protože si správně všimnul zásahu puku vysokou holí.

Třetí dějství patřilo Caps. Nejdříve se sice Pollastronemu nepodařilo snížit přes další z akrobatických zákroků skvěle chytajícího znojemského gólmana. V následujících minutách ale Lakos obdržel dvojnásobný trest za faul vysokou holí a Vídeň dvakrát trestala. Nejdříve skóroval Rafael Rotter, který zasáhnul vracejícího se Bira, od něhož se puk odrazil za bezmocného Schwarze. Druhý trest využil Jonathan Ferland , který dorazil puk za záda brankáře Znojma.

V základní hrací době pak už ani jeden tým neskóroval, ačkoli domácí vyprodukovali za třetí třetinu čtrnáct střel. Na řadu tak přišlo prodloužení, kde zaúřadovalo Znojmo. Do té doby nevýrazný Colton Yellow Horn sám vymyslel akci, kdy s pukem přebruslil většinu hřiště, vyměnil si puk se Šulákem a následně vystřelil a ještě sám svou střelu dorazil do brány. Orli přesto zůstávají na deváté příčce kvůli prohře Fehérváru, který podlehl Grazu.


Autor: Vojtěch Pojer

Jan Lattner: Jsem rád, že mi trenér dává důvěru v první formaci

Jan Lattner se podílel brankou na vítězství Znojma na ledě první Vídně. Během zápasu si dokonce vyzkoušel roli útočníka i obránce. „Když se někdo zraní, musím zaskočit v obraně,“ vysvětluje.

Dodaly vám dvě branky v první třetině sebevědomí?
Hlavně nám zvedlo sebevědomí to, že jsme vyhráli. Vedli jsme 2:0, ale soupeř dokázal vyrovnat. Všichni jsme rádi, že se nám podařilo utkání zvrátit na naši stranu. Vyhráli jsme ve Vídní, která je první v tabulce a v základní části neměla konkurenci. Pro nás je to obrovské povzbuzení, že dokážeme porážet i takové soupeře.

Jan Lattner už boj o play-off ve spodní šestce zažil. Tenkrát Orli cíl splnili a postoupili do čtvrtfinále

Ve třetí části jste opět inkasovali dvakrát v krátkém časovém úseku...
Dnes to ale bylo jiné, protože obě branky padly v našem oslabení. Vídeň umí zahrát přesilovky opravdu dobře. Trenér nám před zápasem říkal, že dnes nesmíme být vylučovaní. Bohužel jsme těch trestů měli strašně moc. Škoda, že jsme naopak my nevyužili dlouhou přesilovku pět na tři. Mohli jsme to celé ukončit ještě v normální hrací době.

Z obrany jste se vrátil do útoku. Na kterém postu se vám hraje lépe?
Hrál jsem sice v útoku, ale zápas jsem končil opět v obraně (úsměv). Jsem rád, že mi trenér dává důvěru do první formace. Můžu hrát s Coltonem Yellow Hornem a Davidem Bartošem. Oba jsou to skvělí hráči. David má neskutečnou sezónu. Já doufám, že mu to vydrží. Colton ukázal, že je střelec. Já jsem v té formaci od toho, abych dohrával soupeře a čistil prostor. Raději hraji v útoku, ale někdy je zkrátka potřeba jít do obrany, když má někdo z obránců zdravotní problémy. Když se někdo zraní, máme málo beků.

Jak se vám hraje z osobního hlediska?
Nebýt toho zranění, které jsem měl, tak to mohlo být lepší. Mám strašnou spoustu šancí, z kterých nedávám branky. Doufám ale, že to tam opět začne padat. Je jedno, kdo dává ty góly. Snažím se dělat to, co je potřeba.

Po několika letech vás čeká tvrdý boj o play-off ve spodní polovině tabulky...
Bude to jiné. V předchozích sezónách jsme si zápasy užívali a motali se kolem nejlepší čtyřky. Letos budeme muset nadstavbu hrát tak, abychom vybojovali místo v elitní osmičce týmů. Během týdne budeme trénovat a připravovat se na pátek. Chceme si zajistit místo v play-off co nejdříve.

Ve spodní šestce jsou týmy, proti kterým se vám letos příliš nedařilo. Co čekáte od těchto zápasů?
První šestka by nám asi vyhovovala více, protože ty týmy hrají hokej. Trenér nás ale určitě dobře připraví, abychom v klidu postoupili. Je jedno, kdo proti nám bude stát. Pokud máme být v play-off, musíme porazit všechny, ať proti nám stojí Vídeň nebo Lublaň.


Autor: Jakub Prchal

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 1 1 2 0
Jiří Beroun 0 0 0 0 0
Marek Biro 0 1 1 1 2
Antonín Bořuta 0 0 0 0 2
Štěpán Csamangó 0 0 0 0 0
Teddy Da Costa 0 0 0 0 2
Adam Hughesman 0 0 0 0 0
Patrik Kadeřávek 0 0 0 0 0
André Lakos 0 0 0 1 4
Jan Lattner 1 0 1 2 2
Sean McMonagle 0 0 0 1 0
Martin Podešva 0 0 0 0 0
Peter Pucher 0 1 1 1 0
Jakub Stehlík 0 1 1 1 0
Marek Špaček 0 0 0 0 2
Libor Šulák 0 1 1 2 0
Michal Vodný 0 0 0 0 0
Patryk Wronka 1 0 1 1 0
Colton Yellow Horn 1 1 2 2 10

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Marek Schwarz 62 34 2 32 94,12 0 0

Ohlasy k utkání

Roman Šimíček (Znojmo): Zápas hodnotím ve všech směrech jenom pozitivně. Pár chyb jsme samozřejmě udělali, ale na to, jak je Vídeň kvalitní tým, jsme to zvládli dobře. Věděli jsme, jak těžký zápas to bude. Kluci k tomu dobře přistoupili a dodržovali pokyny. Přidali do toho i bojovnost a srdíčko. Některé fauly, co jsme udělali, byly zbytečné, ale to je hokej. Hrál jsem ho několik let, takže vím, jak to funguje a že někdy se ten hloupý faul prostě udělá.

Související články