Orli Znojmo Orli Znojmo
41. kolo
EBEL - ne 13. 1. 2013 - Zimní stadion Znojmo
Znojmo
1:4
0:1, 1:1,0:2
Vídeň

Orlům se vzdaluje přímý postup do vyřazovacích bojů

Znojmo - Ani na čtvrtý pokus se znojemským hokejistům nepodařilo zdolat rakouského soka z Vídně. Ten odskočil v sedmadvacáté minutě o dvě branky. Richard Jarůšek v polovině derby sice snížil, ale třetí dvacetiminutovka patřila gólově hostům a ti si z jihu Moravy odvážejí dvougólové vítězství. Svěřenci hlavního trenéra Martina Stloukala se tak musejí alespoň na dva dny nadále spokojit se sedmým místem.

Znojmo vkročilo do mezinárodního derby aktivně. Ve třetí minutě spálil gólovou šanci Šeda, když z mezikruží trefil pouze Weinhandla. Úspěšnější nebyl ani Sova z levého kruhu, a tak skórovala Vídeň. Landsman odolal dvěma rychlým střelám soupeře, ale na dorážku Michaela Schiechla již nedosáhl – 0:1. Ve zbytku úvodní dvacetiminutovky se hrál vyrovnaný hokej, týmy čekaly především na defenzivní chyby protivníka.

Do druhého dějství vkročili domácí výhodou jednoho hráče v poli. Minutový tlak však v žádnou branku nevyústil, a tak to byli znovu Capitals, kdo rozsvítil červené světlo za brankou. Daniel Woger se trefil z bezprostřední blízkosti za záda Landsmana – 0:2.

O čtyři minuty později Orli odpověděli. Richard Jarůšek obral na modré čáře o kotouč jednoho z obránců a pádil sám na Weinhandla. Střelou na vyrážečku snížil – 1:2. Následně museli hosté do čtyř, ale výbornou defenzivní hrou se nakonec ubránili.

Ve třetím dějství to na ledové ploše jiskřilo. Nejprve využil chyby Bořuty Marcus Olsson a procedil černou gumu mezi betony znojemského gólmana – 1:3. V sedmačtyřicáté minutě se na ledě strhla první šarvátka. Oba její aktéři Henry a Lakos museli na chvíli z kluziště. Za chvíli je napodobili i Fiala, Pláněk, Keller a Veideman.

Čas pro domácí se krátil. Capitals hru kontrolovali a tři minuty před sirénou zatloukli Orlům poslední hřebíček do rakve. Zdeněk Blatný se dostal k dorážce od modré čáry a nekompromisně zakončil – 1:4. To bylo vše, co se na zimním stadionu ve Znojmě událo. Tým z rakouské metropole si letos podruhé z jihu Moravy odvezl plný počet bodů. Naopak domácím se vzdálila přímá cesta do play-off.


Autor: Lukáš Caha

Richard Jarůšek: Zápas rozhodly naše chyby

Znojmo - Do nedělního utkání proti UPC Vienna Capitals vstupovali znojemští hokejisté s vidinou zisku dvou bodů, které by jim dopomohly k šesté příčce v tabulce EBEL a zajistily přímý postup do vyřazovacích bojů. Tato vize se ale nenaplnila a Orli i nadále zůstávají sedmí. Jednu z hlavních příčin neúspěchu spatřuje nejproduktivnější hráč Jihomoravanů, Richard Jarůšek, také ve velkém počtu oslabení, která rozhodčí českému týmu naordinovali. „Dolů nás srážel každý faul, který rozhodčí viděli a nařídili potom oslabení,“ kroutí hlavou.

Jak byste zápas s Vídní zhodnotil?
Věděli jsme, co Vídeň hraje a do zápasu jsme tedy šli s určitými věcmi a pokyny, které by na ně měly platit. Ale ať už jde o fauly, góly v přesilovkách nebo naše chyby, dostali jsme čtyři góly a prohráli…

Mluvil jste o tom, že jste věděli, s čím do Znojma Vídeň přijede. Co tedy hrála?
Mají dobrý systém. Jejich přesilové hry jsou velmi nebezpečné. To bude nejspíš také důvod, proč jsou v tabulce první. Snažili jsme se hodně bruslit a ubruslit je, ale bohužel to kvůli naším chybám nevyšlo.

Jste střelcem jediné znojemské branky v tomto utkání po docela neobvyklé situaci, jak to celé vzniklo?
Byl jsem už dlouho na ledě a chtěl jít střídat, ale viděl jsem, že je tam hráč s pukem, a tak jsem mu chtěl znepříjemnit rozehrávku. Pokoušel jsem se mu nadzvednout hokejku a vzít mu kotouč, což se mi potom podařilo. Puk se odrazil na moji hůl a já jel sám na bránu. Věděl jsem, co udělám. Chtěl jsem se trefit pod ruku, a to se mi povedlo.

foto
⇒ Richard Jarůšek nasbíral během jednačtyřiceti zápasů stejný počet kanadských bodů

Z pohledu diváka se zdálo, že hráči Capitals jsou hodně silní, vyhrávali osobní souboje u mantinelů… Jak jste to viděl vy?
Toho jsem si nevšiml. Určitě nějaké souboje vyhráli, ovšem myslím si, že i nám se podařilo vyhrát, takže to bude vyrovnané.

Kdy vám došlo, že dnes už skóre neotočíte?
Já nevím… Snad při každé přesilovce, kterou rozhodčí nařídili a my šli do oslabení, v němž jsme dostali gól… Nebo branka na 3:1, když se puk zastavil ve vodě, to bylo nejspíš zlomové.

Zmínil jsi rozhodčí, jaký je váš názor na ně?
Nemůžeme se k tomu vyjadřovat. Každý nejspíš vidí, co rozhodčí pískají…

Postup mezi šest nejlepších týmů ligy se Znojmu zkomplikoval. Zbývají tři zápasy a nejspíš budete muset zvítězit venku…
Nejdřív hrajeme ve Villachu, tam odjíždíme vlastně už o den dřív v pondělí. S nimi musíme vyhrát bezpodmínečně. Uděláme pro to všechno, jedeme na maximum, musíme zamakat. Teď je potřeba bodovat a vyhrávat každý zápas, abychom šesté místo urvali.


Autor: J. Šremrová, V. Pojer

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 0 0 0 0
Petr Beránek 0 0 0 0 0
Jiří Beroun 0 0 0 0 2
Antonín Bořuta 0 0 0 -2 0
Ondřej Fiala 0 0 0 0 2
Adam Havlík 0 0 0 -2 0
Burke Henry 0 0 0 0 4
Richard Jarůšek 1 0 1 0 0
Tomáš Komínek 0 0 0 -2 2
Vesa Kulmala 0 0 0 0 0
Martin Pláněk 0 0 0 0 16
Peter Pucher 0 0 0 0 0
Juraj Rožník 0 0 0 1 0
Aleš Sova 0 0 0 0 2
Jakub Stehlík 0 0 0 -1 0
Kim Strömberg 0 0 0 -1 0
Jan Šeda 0 0 0 -2 0
Lubomír Štach 0 0 0 0 2
Marek Uram 0 0 0 0 0
Kyle Wharton 0 0 0 -1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Filip Landsman 60 36 4 32 88,89 0 0

Ohlasy k utkání

Martin Stloukal (Znojmo): Vídeň je nejlepší mužstvo v soutěži, nemají slabinu. My bohužel v první třetině nevyužili dvě velké šance a proti takovému soupeři pro šanci na úspěch potřebujete vést, aby poté musel aspoň trochu riskovat a otevřít hru. To vidím jako zásadní moment. Musím také znovu říct, že v této fázi sezóny bych byl rád, aby rozhodčí nechali zápasy rozhodovat hráče na ledě. Pokud mají potřebu se neustále ukazovat a vstupovat do dění, není to dobře.

Do Villachu jedeme už v pondělí, zkusíme se ještě nakopnout a vyhrát všechny tři zápasy. Bude to těžké. Bohužel ostatní výsledky nám vůbec nepomáhají.

Fotogalerie

Související články