Orli Znojmo Orli Znojmo
27. kolo
EBEL - ne 2. 12. 2012
Znojmo
4:3p
1:0, 1:2, 1:1 - 1:0
Salzburg

Orli porazili Salzburg i napotřetí

Znojmo - Až v patnácté minutě se dvě tisícovky diváků na zimním stadionu dočkaly prvního gólu. Postaral se o něj Adam Havlík. Na začátku druhé dvacetiminutovky přidal svoji trefu i Kim Strömberg. Soupeř však zbraně nesložil a před druhou přestávkou se hrálo od nuly. Ve dvaačtyřicáté minutě se podruhé trefil finský forward a domácí znovu vedli. Také na tuto branku našli rakouští Býci odpověď a zápas musel do prodloužení, ve kterém o bonusovém bodu pro Jihomoravany rozhodl Adam Havlík.

Znojmo vstoupilo do utkání kvůli zraněním a chorobě řádící v kabině jen se šesti obránci a brzy bylo z tohoto pohledu ještě hůře, když musel hned ve 4. minutě po střetu u mantinelu odstoupit s nataženými vazy v rameni Martin Pláněk. Na pozici šestého beka tak byl posunut univerzál Jan Lattner.

Samotný duel začal velmi vyrovnaně, obě mužstva se snažila o útočný hokej a k vidění byl zajímavý duel plný útočných kombinací i tvrdých osobních soubojů. Jako první se radovali Orli, když se po 15 minutách hry vydal dopředu Adam Havlík a přesným švihem přes obránce překonal mladého Slovince Gračnara v brance Red Bullu.

Ještě veseleji bylo na začátku druhé části, poté co Kim Strömberg přesným švihem z levého kruhu do horního růžku zužitkoval rychlý protiútok Znojma v početní výhodě. Salzburg se ale nevzdal, vzpomněl si na dvě vítězná utkání v řadě a dostal domácí výběr pod tlak.

Z něj i z často nepřesvědčivých výroků sudích pramenila nervozita na ledě, jenž vyústila v sérii oslabení. To první proměnil ve snižující branku dorážkou do odkryté klece po souboji na brankovišti Manuel Latusa, po krátkých bitkách Lattnera s Duncanem a Fialy s Pöckem pak vyrovnal skóre duelu střelou mezi Landsmanovy betony Marco Brucker.

S domácími mohlo být ještě hůře, ale dlouhé oslabení ve třech na konci druhé části přestáli bez úhony a naopak těsně po pauze ve vlastní přesilovce potřetí udeřili. Znovu byl na konci akce Kim Strömberg, který tentokrát stál na správném místě před brankou a dorazil za Gračnarova záda Kulmalův pokus. Salzburg poté vrhnul všechny síly do útoku. Davison nejprve z hranice brankoviště trefil jen tyč za Landsmanovými zády, narůstající tlak poté po vyhraném buly v útočném pásmu zužitkoval druhou brankou v zápase Manuel Latusa.

Osmnáct vteřin před koncem třetí třetiny putoval na trestnou lavici přísně Stehlík, hosté ale přesilovku nedokázali využít ani v závěru normální hrací doby, ani v prodloužení, a tak přišel trest ze znojemských hokejek. Vyloučení jedné z posil z NHL, Dereka Dorsetta, pro kterého si rozhodčí museli dojít téměř až do kabiny, potrestal rozhodující brankou z mezikruží Adam Havlík. Orli tak proti Salzburgu i počtvrté doma zvítězili.


Autor: Lukáš Caha

Každý bod má cenu zlata, ví Jan Lattner

Znojmo - Univerzální hráč, který si díky své dravosti připsal již sedm branek. Hráč, který se nebojí jít do ostřejšího souboje. To je Jan Lattner, který kvůli zranění Martina Pláňka nakoukl opět do obrany. Jak se ale zdá, role ho nanejvýš baví. „Snažil jsem se věci příliš nekomplikovat a hodně posílat puk útočníkům," líčil svoje pocity dvaadvacetiletý hráč.

Hrál jste po dlouhé době v obraně, jaké to bylo?
Abych pravdu řekl, tak chvílemi lepší než v útoku. Ale hodně mi to usnadnil soupeř. Chodili napadat jen v jednom až dvou hráčích, což bylo velice jednoduché. Snažil jsem se věci příliš nekomplikovat a hodně posílat puk útočníkům. Obranu jsem hrál naposledy před čtyřmi roky. Teď k zápasu. Oni nás v první třetině začali provokovat a my jsme přistoupili na jejich hru. Po nějakých těch gólech oni vyrovnali a pro nás to vypadalo špatně. Naštěstí jsme utkání uhráli do prodloužení, kde jsme i dali gól. Pro nás jsou teď každé body v ceně zlata.

foto
⇒  Jan Lattner si po letech opět zahrál v obraně.

V čem byla hra v obraně lepší než hra v útoku?
Myslím, že v tom, že jsem byl hodně na puku. Hráli jsme na čtyři útoky a na tři obrany, takže jsem se více dostal na led.

Měli jste obrovský icetime, co vy na to?
Bavil jsem se o tom s Lubošem Štachem, který měl přes třicet minut. Byl úplně odvařený. Myslím ale, že na mně se to projeví, až půjdu spát. To se teprve budu cítit unavený. Prozatím jsem opojen euforií, tak tu únavu moc nevnímám.

Ve hře bylo několik šarvátek, i vy jste se popral. Jak to celé vzniklo?
Hráč Salzburgu mě sekl a já pak sekl jeho. Podívali jsme se na sebe a řekli si, že se porveme. Sice jsem spadl jako první, ale bitka to byla spíše krátká. Myslím, že když se dva hráči domluví, že se poperou, tak na tom není nic špatného. O tom je hokej.

Jak jste vnímal situaci, kdy bylo v kádru pouze pět obránců?
V jednu chvíli byli na trestné dva obránci, takže kluci, co byli v obraně, měli celkem napilno. Ale zvládli jsme to, snad to bude dobré. Brankář nás podržel a vítězství je naše.


Autor: Vojta Pojer

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 0 0 -1 0
Petr Beránek 0 1 1 0 0
Bryan Bickell 0 0 0 0 0
Antonín Bořuta 0 0 0 -2 2
Ondřej Fiala 0 0 0 -1 5
Adam Havlík 2 0 2 1 0
Burke Henry 0 1 1 1 2
Richard Jarůšek 0 0 0 0 0
Vesa Kulmala 0 1 1 0 0
Jan Lattner 0 0 0 -1 7
Jan Müller 0 0 0 0 0
Martin Pláněk 0 0 0 0 0
Peter Pucher 0 2 2 -1 0
Juraj Rožník 0 0 0 -2 0
Jakub Stehlík 0 0 0 0 8
Kim Strömberg 2 0 2 0 0
Jan Šeda 0 0 0 1 0
Lubomír Štach 0 1 1 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Filip Landsman 64 36 3 33 91,67 0 0

Ohlasy k utkání

Martin Stloukal (Znojmo): Vyhráli jsme zaslouženě. Hráli jsme úplně jinak, jak ve Fehérváru, tam to byl asi nejhorší zápas letos. Hodně jsme trénovali, a je to vidět. I takovéto soupeře, kde figurují čtyři hráči z NHL a další se zkušenostmi ze stejné ligy, můžeme porazit svojí rychlostí. Tím převyšujeme všechny celky ligy. Proti rychlosti a našemu systému se hledá nějaká zbraň jen velice těžce.

Pierre Pagé (Salzburg): Za posledních dvacet let jsem neviděl agresivnější zápas, v tom špatném slova smyslu. Zákrok na Boychuka byl likvidační. Přivádíme do soutěže nejlepší hráče z NHL i z Evropy, ale asi bychom to neměli dělat, protože tady nejsou chránění. Jinak to byl vyrovnaný souboj dvou dobrých týmů, ale agresivita byla neuvěřitelná.

Fotogalerie

Související články

Naši soupeři
so 1. 12. 2012

Zkrotí Znojmo vzpurné Býky ze Salzburgu?

Statistická smršť
st 5. 12. 2012

Obrana pod orlím pohledem