Orli Znojmo Orli Znojmo
23. kolo
EBEL - út 20. 11. 2012
Znojmo
2:4
0:1, 1:3, 1:0
Graz

Devětadevadesátky zůstávají pro Znojmo zaklety

Znojmo - Ani na třetí pokus se znojemským hokejistům nepodařilo zdolat rakouský Graz. V pětadvacáté minutě prohrávali již o čtyři branky a gólmana Ondřeje Kacetla vystřídal ve stejném čase Filip Landsman. To se zdálo jako dobrý tah, Graz na vystřídaného brankáře recept nenašel, avšak Orli ani přes trefy Aleše Sovy a Kima Strömberga již nevyrovnali.

Podruhé během 48 hodin zkřížili hokejky Orli ze Znojma a Graz 99ers. Úvod zápasu v mnohém připomínal první nedělní duel v Rakousku. Celek ze Štýrska důrazně napadal, vytvářel si střelecké pozice i šance a jen díky dobře chytajícímu Kacetlovi a troše štěstí neprohrávalo Znojmo už od samotného úvodu. Po Latendresseově dorážce a obrovském zmatku v brankovišti poskakoval puk centimetry od brankové čáry, za ni se ale nedostal.

Nejproduktivnější hráč Grazu Olivier Latendresse si spravil chuť ve 12. minutě. Tehdy hosté pokračující převahu vyjádřili díky dorážce za ležícího Kacetla také gólově. Orli sice na ledě nabruslili kilometry a dali do zápasu maximální nasazení, s kotoučem ale hráli po většinu času hosté. Když už se znojemští hráči dostali do útočné fáze, brzdily je nepřesnosti a špatné přihrávky vynucené dobrou defenzivou 99ers.

Téměř definitivní rozhodnutí pak přišlo na začátku druhé třetiny. V rozmezí necelých dvacet minut dal Graz tři branky. Nejprve byl Kacetl v oslabení krátký na sérii dorážek, z nichž tu poslední měl na svědomí Matthias Iberer. O chvíli později využil zmatku ve znojemské defenzivě precizním zakončením znovu Olivier Latendresse a rozklad domácích dokonal za dalších třicet vteřin Rob Wren osamocený u pravé tyče brány. Kacetla poté vystřídal v bráně Filip Landsman.

Obraz hry se v dalších minutách přeci jen změnil. Znojmo mělo více puk na holi a jiskru naděje mu v závěru druhé části vlila přesilovková trefa Aleše Sovy od modré, jeho první gól v orlím dresu. Ve třetí části pokračovala snaha Orlů alespoň o korekci výsledku. Fiala se Strömbergem nejprve ve 49. minutě na hranici brankoviště neprotlačili puk za čáru, o minutu později už ale Kim Strömberg byl v podobné situaci důraznější a snížil na 2:4. To však bylo vše. Dobré šance nevyužili Pucher s Uramem, nedařilo se ani Bickellovi, a tak Graz vyhrál i osmé z devíti vzájemných střetnutí s Orly v Erste Bank lize.


Autor: Lukáš Caha

Absolutně jsme prospali začátek, věděl Aleš Sova

Znojmo - V loňském ročníku stihl odehrát ve Znojmě pouze sedm utkání v základní části a čtyři v play-off. Letos jej na dlouhou dobu vyřadilo zranění. Není tedy divu, že se premiérového gólu dočkal obránce Aleš Sova až nyní. „Jen jsem vystřelil a padlo to tam," líčil Sova. V duelu proti Grazu sice Orli prohráli, Znojmo jde ale dál. „Na lítost nemáme čas," ví jedenadvacetiletý bek.

Jak byste zhodnotil zápas?
Absolutně jsme prospali začátek, a když jsme si to uvědomili, bylo už pozdě. Pak na nás Graz vlétl, bylo to jen díky Kácovi (Ondřej Kacetl, pozn. red.), že jsme v první třetině dostali jen jeden gól. Pak už to najednou bylo čtyři nula, a to se velice špatně dotahuje. Ale na utkání bylo i něco pozitivního. Že jsme se za stavu, kdy jsme vysoko prohrávali, nesložili a pokračovali dál.

foto
⇒  Aleš Sova vstřelil první gól v dresu Orlů.

Popsal byste nějak svůj kontaktní gól?
Byla to střela od modré, která tam prostě padla. Oni vyhazovali puk, Škáďa (Martin Škadra, pozn. red.) ho zachytil a přihrál mi. Alespoň myslím, že to tak bylo. Potom byl napaden u mantinelu a poslal puk mně. Já viděl, že ke mně jede jeden hráč, tak jsem neváhal a vypálil. Gólman nic neviděl, tak jsem hlavně zkusil trefit bránu. A padlo to tam.

Kdybyste měl srovnat tuto hru a hru v neděli, jak byste je zhodnotil?
Naneštěstí pro nás, oni hráli naprosto to stejné, co hráli u nich. My jsme se s jejich systémem, který je podobný našemu, nedokázali srovnat. Teď se z toho musíme oklepat a jít dál. Na lítost nemáme čas.

V čem přesně vás Graz přehrál?
Velice jednoduše nás dokázali dostat pod tlak, v našem obranném pásmu byli velice taktičtí. Hráli tu svou důraznou hru, kterou hráli i vloni, ale mají tam také nové hráče. Více technicky založené, kteří mají smysl pro hokej. Mají sice dobrý tým, ale i takovéto zápasy bychom mohli vyhrávat.

Menších potyček bylo na ledě mnoho, uklidňovali jste se navzájem se spoluhráči?
Ne, to vůbec. Oni to tak praktikují, snaží se soupeře rozhodit, aby se nechal vyloučit. My jsme si to nemohli dovolit, protože jsme s výsledkem chtěli něco dělat. Proto jsme se nenechali vyprovokovat.


Autor: Vojta Pojer

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 0 0 -1 0
Jiří Beroun 0 0 0 -1 2
Bryan Bickell 0 0 0 0 0
Antonín Bořuta 0 0 0 0 0
Ondřej Fiala 0 1 1 0 0
Adam Havlík 0 0 0 0 0
Burke Henry 0 0 0 0 0
Richard Jarůšek 0 1 1 -1 2
Vesa Kulmala 0 0 0 0 0
Jan Lattner 0 1 1 0 0
Martin Pláněk 0 0 0 -2 0
Peter Pucher 0 0 0 0 0
Juraj Rožník 0 0 0 0 0
Aleš Sova 1 0 1 0 0
Jakub Stehlík 0 0 0 -1 0
Kim Strömberg 1 0 1 -1 0
Jan Šeda 0 0 0 -1 0
Martin Škadra 0 1 1 0 0
Marek Uram 0 0 0 -1 0
Kyle Wharton 0 0 0 -1 2

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Ondřej Kacetl 25 24 4 20 83,33 0 0
Filip Landsman 35 17 0 17 100,00 0 0

Ohlasy k utkání

Martin Stloukal (Znojmo): Zápasy s Grazem jsou těžké. Je to tým, který hraje prakticky stejný styl jako my. Dostali jsme trochu nešťastné góly, na druhou stranu ve třetí třetině jsme se narozdíl od minulého utkání zvedli a už to bylo o něčem jiném. Rozhodovala i větší zkušenost a fyzická síla na straně soupeře. Neproměnili jsme přesilovky, a to jsou momenty, které v takovém zápase potřebujete využít.

Mario Richer (Graz): Znojmo hraje prakticky stejný herní styl jako my. Daří se nám proti nim vyhrávat, ale nikdy to není jednoduché utkání. Vždy rozhodují maličkosti, aktuální forma. Vytvořili jsme si poměrně hodně šancí. Skvěle zahrál první útok a podržel nás gólman.

Fotogalerie

Související články