Orli Znojmo Orli Znojmo
Q9
EBEL - ne 12. 2. 2012
Znojmo
3:2
1:0, 0:1, 2:1
Villach

Znojmo je jednou nohou v play-off

Znojmo - Orli udělali důležitý krok v boji o play-off. Ve strhujícím zápase porazili na svém ledě Villach a udrželi si velkou naději na postup do vyřazovacích bojů. Skóre utkání otevřel na konci první části Kanko, hosté v polovině zápasu vyrovnali a rozhodnutí tak na sebe vzala poslední perioda. Na jejím začátku se nejprve trefil Podešva a poté jej stejným způsobem napodobil Bořuta. Villach stačil v závěru střetnutí ještě snížit, ale na vyrovnání mu už nezbyl čas.

Hned od úvodního vhazování bylo zřejmé, že utkání bude velmi vyhecované. Weller se totiž pustil do Dantona, avšak znojemský forvard se rvát nechtěl, přesto musel na trestnou lavici i on. První oslabení Rakušané ustáli. Stejně tak si počínal domácí tým o pár momentů později.

Na začátku jedenácté minuty spálil Villach obrovskou šanci. Marek Čiliak vyrazil dělovkou Kuznika od modré jen před sebe, ovšem ani dorážející Damon nebyl úspěšnější než domácí brankář. V dalších minutách Jihomoravané na ledě dominovali a kýžené branky se dočkali v přesilovce půl minuty před sirénou. Střelu Škadry dorážel do odkryté klece připravený Petr Kanko - 1:0.

Také na začátku druhé třetiny bylo Znojmo lepším celkem. Soupeř především bránil a snažil se těžit z brejků. Ve dvaadvacáté minutě mohl navýšit Šeda, jenž stál před Starkbaumem sám, trefil však jen výstroj brankáře. Úspěšnější nebyl ani Pucher, kterému sjel kotouč na poslední chvíli z hole. Paradoxně tedy udeřil Villach. Robert Shearer vybruslil zpoza branky a se štěstím protlačil puk do sítě - 1:1.

Hra se následně uklidnila. Oba manšafty hrály opatrně, což přesunulo děj zápasu do středu kluziště. V sedmatřicáté minutě zneškodnil Čiliak nebezpečnou střelu i následnou dorážku Toporowského.

Třetí třetina přála Znojmu. Po třiceti osmi sekundách vrátil svému týmu vedení Martin Podešva, jenž vložil hůl do střely Puchera od modré - 2:1. Znojmo se následně ubránilo přesilové hře soupeře a ve své další výhodě skórovalo. Od modré čáry se trefil mezi betony Starkbauma Antonín Bořuta - 3:1.

Villach se ještě snažil s výsledkem něco udělat. Zvýšené možnosti k tomu měl minutu a třicet osm sekund před sirénou, kdy šli domácí do čtyř. Villach ještě k tomu odvolal brankáře a zatápěl před Čiliakem. Deset sekund před koncem tlak kulminoval a Markus Peintner zavěsil nad ležícího gólmana - 3:2.

To však bylo, co se týče branek, vše. Znojmo svůj těsný náskok uhájilo a připsalo si dva důležité body do tabulky. O tom, zda dostane vstupenku do play-off, však rozhodnou až úterní výsledky.


Autor: Petr Frömel, Lukáš Caha

Marek Čiliak: Byli jsme hokejovější, vítězství jsme si zasloužili

Znojmo - Do znojemské kabiny přišel před necelým měsícem a spolu s Ondřejem Kacetlem vytvořil gólmanskou dvojici pro nadstavbovou část soutěže. Svůj první start za Orly si Marek Čiliak připsal již v Jesenici, kde střídal zraněného Kacetla. Od úvodní minuty se představil v brankovišti při utkání s Villachem, které zvládl bravurně a stal se jedním z klíčových strůjců důležitého vítězství. „Šli do nás ostře, ale my byli připraveni,“ neskrýval radost po závěrečné dlouhé děkovačce Čiliak.

Marku, máš za sebou domácí premiéru v dresu Znojma, jak bys zápas zhodnotil?
Začátek byl takový zvláštní, Villach se chtěl bít, my jsme chtěli hrát hokej. Už v šatně jsme si říkali, že s nimi nebudeme chodit do bitek, že je chceme přehrát hokejově. Myslím, že se nám to vyplatilo, byli jsme celý zápas lepší mužstvo, což bylo i vidět.

V první půlce hry na tebe nešlo tolik střel, bylo těžké udržet pozornost?
Byl jsem trochu studený, snažil jsem se zahřívat, dělat si svou práci a soustředit se na sebe, abych nevychladl. Musím ale přiznat, že mi chvilkama byla pořádná zima.

foto
Marek Čiliak

Naopak konec zápasu byl i díky dvěma přesilovým hrám Villachu hodně dramatický, jak jsi prožíval tyto okamžiky?
Myslím, že jsem byl úplně v pohodě. Ve třetí třetině jsem se víc rozchytal, přiznávám, že jsem měl párkrát i štěstí, když jsem puk neviděl a trefil mě trochu na náhodu. Oni nepříjemně clonili před brankovištěm, snažil jsem se hlavně dobře postavit, všechno chytat na hrudník a nevyrážet puky, protože jsem věděl, že soupeř do nás půjde a budou dorážet.

Probíral jsi před zápasem soupeřovy střelce s Ondrou Kacetlem?
Ondra mě před zápase upozornil na pár hráčů, na které si mám dát pozor, ale já toto příliš neřeším. Jdu si odchytat svoje a nesoustředím se na jednotlivé hráče. Věděl jsem, že půjdou ostře do nás, že budou drzí před bránou, že z jejich strany to bude spíše boj a my musíme být hokejovější.

Své první minuty za Znojmo jsi odchytal již v minulém kole v Jesenici, kde jsi naskočil do hry za stavu 3:1 pro domácí, to asi není pro gólmana příjemná situace...
V Jesenici byla hlavně strašná zima, byl jsem prochladlý, málo jsem se zahřál na střídačce, což byla moje chyba. Naskočil jsem do hry při našem oslabení, takže zase na druhou stranu jsem se dostal rychle do tempa. Vyčítám si ale jeden gól, ten první, myslím, že jsem ho mohl chytit.

V úterý se rozhodne o dalším osudu Znojma, věříš, že do play-off postoupíte?
V každém případě budeme sledovat zápasy a doufat, že se do play-off dostaneme. Pro nás a fanoušky by to bylo super.


Autor: Petra Matůšová

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 0 0 0 0
Jiří Beroun 0 0 0 0 0
Antonín Bořuta 1 0 1 0 0
Mike Danton 0 0 0 -1 2
David Hájek 0 0 0 0 0
Radek Haman 0 1 1 -1 0
Adam Havlík 0 0 0 1 0
Jan Hranáč 0 0 0 -1 0
Petr Kanko 1 0 1 0 0
Tomáš Komínek 0 0 0 0 0
Jan Lattner 0 0 0 0 0
Martin Pláněk 0 0 0 1 0
Martin Podešva 1 0 1 1 0
Peter Pucher 0 1 1 1 2
Aleš Sova 0 0 0 0 2
Aleš Staněk 0 0 0 -1 2
Jakub Stehlík 0 1 1 -1 2
Jan Šeda 0 1 1 0 0
Martin Škadra 0 1 1 0 2
Lubomír Štach 0 1 1 1 2

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Marek Čiliak 60 36 2 0 0,00 0 0

Ohlasy k utkání

Martin Stloukal (Znojmo): Jsme za vítězství moc rádi, dva body jsme po prohře v Jesenici potřebovali. Většinu zápasu jsme byli lepším týmem, Villach nás přehrával asi jen sedm minut ve druhé třetině, z čehož vytěžil gól a nějaký tlak, kterému jsme odolali. Musíme teď čekat na úterní zápasy. Asi všichni budeme sledovat, jak bude hrát Villach, Graz a Vídeň, věřím však, že postoupíme.

Mike Stewart (Villach): Podali jsme dnes dobrý výkon, tvrdě bojovali, ale vracíme se zpátky do Villachu bez bodu. Každý věděl, že dnes to je utkání, ve kterém musíme získat body, takže teď je to pro nás hodně těžké a dost to mrzí. Musíme se nyní připravit na úterní zápas.

Fotogalerie

Související články