Orli Znojmo Orli Znojmo
Q5
EBEL - út 31. 1. 2012
Vídeň
4:6
2:1, 1:4, 1:1
Znojmo

Znojmo poprvé porazilo Vídeň a přiblížilo se branám play-off

Vídeň - Ve Vídni začaly padat branky hned od začátku. Ve čtvrté minutě otevřel účet zápasu Antonín Bořuta, avšak domácí využili dvě následující přesilovky a převzali vedení do svých rukou. Vstup do druhé dvacetiminutovky byl pro Orly přímo pohádkový. Zásluhou Martina Podešvy, Jana Lattnera, Adama Havlíka a Petra Kanka odskočili soupeři na rozdíl tří branek. Ještě však nebylo rozhodnuto, neboť Capitals na začátku třetí periody snížili dvěma góly. Do prázdné klece pečetil dva body půl minuty před sirénou Aleš Staněk.

Prvních šest minut úvodní dvacetiminutovky nabídlo hned tři branky. Nejprve dostal Orly do vedení dělovkou od modré čáry obránce Jan Bořuta - 0:1. Soupeř však do dvou minut během přesilové hry odpověděl. Dan Bjornlie vystřelil z velmi ostrého úhlu, přesto se puk octl za zády Kacetla - 1:1. Následně šli hosté znovu do čtyř a Jonathan Ferland z dorážky otočil vývoj utkání - 2:1.

O patnáct sekund později nastřelil tyč Divisovy branky Staněk. Ani čtyřminutovou přesilovku Jihomoravané nevyužili. Vídeň je téměř k ničemu nepustila. To se však nedá říci o zbývající části první třetiny. Znojmo mělo více ze hry a svého protivníka často uzavíralo v pásmu, ale kýženého gólu se nedočkalo.

Začátek druhé periody domácí Capitals s vystřídaným brankářem zaspali. Ve dvaadvacáté minutě využil zmatku před brankou Jan Podešva a se štěstím dorazil puk za brankovou čáru - 2:2. Netrvalo to dlouho a tým Martina Stloukala se radoval znovu. Tentokrát namířil kotouč od modré do horního rohu branky Jan Lattner - 2:3. Za necelé dvě minuty se opět rozvlnila sít za Stefaniszinem. Po neúspěšném úniku Podešvy se zmocnil puku Adam Havlík, jenž zakončoval již do odkryté klece - 2:4.

V dalších minutách si zahrála Vídeň dvě přesilovky, ale soupeř výborně bránil a čtyři minuty před sirénou dokonce skóroval Petr Kanko po individuální akci za brankou, kdy několika obloučky vyčkal na vhodný okamžik a následně protlačil bekhendem puk za rakouského gólmana - 2:5.

Přelom druhé a třetí třetiny vyšel lépe Capitals. V devětatřicáté minutě prostřelil obranný val před znojemskou svatyní Philippe Lakos - 3:5 a na začátku další periody uspěl v samostatném úniku Marcel Rodman - 4:5. Jihomoravané se tak o výsledek mohli začít strachovat. Ještě hůře bylo při oslabení tři na pět, ale Vídeň se naštěstí prosadit nedokázala.

V šestapadesáté minutě nastřelil Pinter tyčku za Kacetlovými zády. Rozhodčí ještě zkoumali situaci na videu, ale gól správně neuznali. Čím více se blížil konec zápasu, tím se domácí dostávali do většího tlaku. Ten kulminoval při hře bez brankáře. Aleš Staněk se však dokázal osamostatnit a střelou mezi tři tyče pečetit první vítězství svého týmu proti hlavnímu městu Rakouska - 4:6.


Autor: Lukáš Caha

Tým udělal obrovský kus práce, těší Stloukala

Vídeň - Znojemští hokejisté válí. V nadstavbové části kosí jednoho soupeře za druhým, ze čtyř zápasů tři vyhráli, a to ještě při jediné porážce v Grazu osm minut před koncem vedli o dvě branky. Jako poslední se před Orly musela sklonit ambiciózní Vienna Capitals, kterou Znojmo v infarktovém duelu na jejím ledě poprvé porazilo. „Ve třetí třetině jsem byl na střídačce vyšponovaný, ještě že máme ve středu volno,“ usmíval se po zápase spokojený trenér Martin Stloukal.

Poprvé v sezóně jste Vídeň dokázali porazit, navíc vstřelili šest gólů. Jak zápas hodnotíte?
Zápas jsme začali dobře, dali jsme gól, ale zdálo se mi, že kluci po té brance přestali hrát. Přišly dva hloupé a jasné fauly hokejkou, o kterých se nedá diskutovat, a dostali jsme z nich dvě branky. Musel jsem na kluky trochu víc řvát, hecovat je. Pak jsme se znovu nakopli a ve druhé třetině je úplně smetli.

Čím to, že se nalomený soupeř dokázal dostat zpátky do zápasu?
V závěru druhé třetiny se to začalo trochu rvát, jako minulé kolo v Grazu, a s tím my ještě nemáme zkušenosti. Začneme se soustředit na rvačky, zapomeneme hrát hokej a vypadneme z rytmu. Rytmus je přitom to nejdůležitější, co v zápase potřebujeme mít. Když hrajeme pět na pět, dostaneme se do hry. Protože máme fyzickou kondici, hrajeme pak dobře. Jak se ale tempo rozbije, ať už rozhodčími, častým vylučováním nebo rvačkami, začneme se soustředit na jiné věci, než na hokej, a je to špatné.

foto
⇒  Stloukalovi svěřenci zatím získali v nadstavbové skupině nejvíc bodů ze všech

Nakonec tak bylo ze zápasu pořádné drama...
Na konci druhé třetiny jsem se modlil, ať nedostaneme gól, a doufal, že přestávka tlak Vídně rozlomí. Bohužel to se nestalo a musíme si přiznat, že ve třetí třetině při nás stálo štěstí. Neproměnili jsme sice dvě obrovské šance a gól dali až do prázdné brány, ale měli jsme obrovské štěstí.

Podobně jako v neděli v Grazu soupeře nakoply drobné provokace, náznaky bitek. Dá se očekávat, že to bude za nepříznivého stavu zkoušet víc týmů. Jak se proti tomu bránit?
Musím říct, že tyhle zápasy bychom asi nevyhráli bez Mika Dantona. Pokud do našich kluků někdo jde, vyřídí to on. V tomhle zápase zase něco zkoušel Fortier, ale Mike si ho vzal stranou a celé utkání už pak o Fortierovi nebylo skoro slyšet. I díky tomu se tým posunul výš, kluci od něj spoustu věcí odkoukají, navíc je Mike výborný do kabiny. Myslím, že s týmem jsme udělali obrovský kus práce, oproti startu ligy je to úplně jiný manšaft. Kluky ta sezóna hodně změnila.

Liga nyní pokračuje ve velmi rychlém tempu, o víkendu vás přitom čekají doma asi klíčové zápasy. Jak je na tom mužstvo fyzicky?
Myslím, že z léta a vánoční přestávky máme hodně natrénováno. Nevnímám, že bychom někde vadli, nebo nás v nějakém zápase někdo přebruslil. Dělali jsme to přesně kvůli těmhle obdobím a chci věřit, že fyzická kondice u nás problém nebude.


Autor: Lukáš Peroutka

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 1 1 0 0
Jiří Beroun 0 0 0 1 0
Antonín Bořuta 1 0 1 1 2
Mike Danton 0 0 0 0 0
David Hájek 0 1 1 0 2
Radek Haman 0 0 0 0 0
Adam Havlík 1 0 1 2 2
Jan Hranáč 0 1 1 1 4
Petr Kanko 1 0 1 0 0
Tomáš Komínek 0 0 0 0 0
Jan Lattner 1 0 1 0 0
Martin Pláněk 0 1 1 2 0
Martin Podešva 1 1 2 3 0
Peter Pucher 0 2 2 5 0
Aleš Sova 0 0 0 -2 0
Aleš Staněk 1 0 1 1 0
Jakub Stehlík 0 0 0 2 2
Jan Šeda 0 1 1 0 0
Martin Škadra 0 0 0 1 0
Lubomír Štach 0 0 0 3 0
Jan Trojan 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Ondřej Kacetl 60 39 4 0 0,00 0 0

Související články

Naši soupeři
po 30. 1. 2012

Prolomí Orli smůlu s Vídní?