Orli Znojmo Orli Znojmo
2. kolo
EBEL - ne 11. 9. 2011
Záhřeb
4:3sn
1:0, 2:2, 0:1 - 0:0
Znojmo

Orli stáhli třígólové manko a mají první bod

Záhřeb - Historická premiéra v EBEL byla pro Orly dlouho hodně žhavá, a to počasím v Záhřebu i úvodem utkání v podání domácího Medveščaku. Znojmo prohrávalo na začátku druhé třetiny 0:3, dokázalo se ale brankami Šedy, Pláňka a vyrovnání znovu zásluhou Jana Šedy ve velkém stylu vrátit do utkání a v samotném závěru sahalo i po vítězství. Nakonec si český zástupce v mezinárodní lize veze ze Záhřebu bod za prohru po samostatných nájezdech.

K premiérovému duelu v Erste Bank lize vyjeli znojemští hokejisté v Záhřebu ve velmi horkém počasí před šesti tisíci diváky, televizními kamerami chorvatské televize a se smutečními nášivkami a černými páskami připomínajícími leteckou katastrofu v Jaroslavli na dresech.

Medveščak po prohře v úvodním kole sliboval domácím příznivcům úspěch a vlétl do utkání s velkým nasazením. Záhy hráli domácí dvě početní výhody za sebou a Ondřej Kacetl se měl ve znojemské kleci co otáčet. Znojemský tým i s novou posilou Janem Platilem v sestavě se na ledě rozkoukával, vysoké tempo utkání bylo na hony vzdálené české první lize.

V desáté minutě přetavil Záhřeb svůj tlak v úvodní branku, poté co jeden z mnoha Kanaďanů s chorvatskými kořeny v sestavě Tom Zanoški zakončil přesilovkovou kombinaci. Medveščak hnaný zaplněnými tribunami se dál tlačil dopředu a dalších zásahů se dočkal v úvodu druhé třetiny. Ryan Kinasewich využil po dvanácti vteřinách od sirény šťastné teče puku a Alan Letang ve 23. minutě zakončil rychlý brejk při znojemské přesilovce.

S Orly to v tu chvíli vypadalo zle nedobře z pohledu skóre i předváděné hry, novou energii do žil jim ale dodal závěr druhé části. Jan Šeda nejprve přesnou tečí Havlíkovy střely z otočky zaskočil brankáře Ouzase, o minutu a půl později pak při přesilovce vymetl pavučinky v horním růžku tvrdou ranou Martin Pláněk. A rázem bylo vše jinak.

Třetí třetinu sehrálo Znojmo jako jasně lepší celek, ve 45. minutě se dočkalo po nádherné střele Jana Šedy vyrovnání a sahalo i po vítězství v normální hrací době, když Jan Lattner dvě minuty před třetí sirénou trefil v obrovské šanci místo odkryté branky jen padajícího gólmana. Branku nepřineslo ani prodloužení, přestože Tom Zanoški měl na holi rozhodnutí, když stál v podobné pozici jako Lattner sám před sedícím Kacetlem. Znojemský brankář ovšem zázračně vyrazil.

Samostatné nájezdy pak přinesly radost Medveščaku, poté co Ryan Kinasewich v první a Tom Zanošku ve třetí sérii uspěli. Na znojemské straně se neprosadil Vosátko, ani Říha, a tak Orli odjíždějí zpět do Česka s jedním bodem.


Autor: Lukáš Peroutka

Takové teplo jsem v životě nezažil, hodnotí Šeda

Znojmo - Nejseverněji položený celek Erste Bank Eishockey ligy se hned v prvním kole vydal na led toho nejjižnějšího. Orli Znojmo absolvovali svou premiéru v soutěži během horkého zářijového dne v hlavním městě Chorvatska a před zaplněnou arénou se šesti tisíci diváky čelili novým podmínkám. „Teplo bylo velikánské, špatně se dýchalo,“ popisuje dojmy střelec dvou znojemských branek Jan Šeda.

První zápas, první gól v nové lize. Zdálo by se, že to bude jednoduché…
Tak jednoduché to určitě nebude. Čekáme, že pro nás bude těžký každý zápas, z našeho pohledu není lehkého soupeře.

foto
⇒  Při premiéře Orlů v EBEL se Jan Šeda trefil hned dvakrát

Dvakrát jste se v Záhřebu střelecky prosadil, jak hodnotíte nedělní premiéru?
Dva góly jsou super, ale začátek utkání byl těžký, možná i kvůli delší cestě. Bylo tam velké teplo a v hale navíc hodně lidí, takže se špatně dýchalo. Než jsme si zvykli, nebylo to ideální.

Jak se vám líbila atmosféra kolem zápasu? V hledišti chorvatské arény bylo šest tisíc diváků, před zápasem velká show spojená s nástupem na led. Věci, které v české první lize těžko najdete…
To opravdu ne. Mně osobně se to moc líbilo, před takovou kulisou je mnohem lepší hrát hokej, než když přijedete někam, kde chodí tři sta lidí. Z tohoto pohledu to bylo super.

Co nyní s odstupem říkáte na styl hry Medveščaku? Zaskočili vás třeba něčím?
Osobně jsem čekal, že nás budou ještě více řezat. Nemůžu ale říct, že by mě vyloženě překvapili. Je to přímočařejší hokej, není v něm tolik techniky. Jak už jsem říkal, začátek byl trochu ovlivněný delší cestou a teplem. To bylo velikánské, v životě jsem takové nezažil. Pak jsme si zvykli, vyrovnali hru a nakonec mohli i vyhrát, ale myslím, že plichta je pro oba týmy spravedlivá.

Jak vidíte cíle mužstva do ligového ročníku?
Snažíme se udělat play-off. Doufám, že to dopadne. Uděláme pro to všechno.


Autor: Lukáš Peroutka

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 0 0 -1 0
Jiří Beroun 0 0 0 0 0
Antonín Bořuta 0 0 0 2 0
Radek Haman 0 0 0 -1 0
Adam Havlík 0 1 1 2 0
Richard Jarůšek 0 0 0 -1 0
Petr Kanko 0 1 1 0 0
Tomáš Komínek 0 0 0 -1 0
Jan Lattner 0 0 0 0 0
Martin Pláněk 1 0 1 2 2
Jan Platil 0 0 0 -1 4
Martin Podešva 0 1 1 0 0
Peter Pucher 0 1 1 2 2
Vladimír Říha 0 0 0 -1 4
Jakub Stehlík 0 0 0 -1 0
Jan Šeda 2 0 2 2 0
Martin Škadra 0 0 0 0 0
Lubomír Štach 0 0 0 -1 0
Jan Trojan 0 0 0 -1 0
Lubomír Vosátko 0 0 0 -1 4

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Ondřej Kacetl 65 0 4 26 86,67 0 0

Ohlasy k utkání

Marty Raymond (Záhřeb): Hráli jsme tvrději a s vyšším nasazením než v prvním kole. Máme několik zraněných a především spoustu nových hráčů v týmu, kteří si stále zvykají na styl hry v této lize.

Karel Soudek (Znojmo): Byl to pro nás těžký zápas. Prohrávali jsme 0:3, ale pak jsme dali tři branky. Jsem spokojený. Hrajeme tuto ligu poprvé a každý zápas je pro nás velký zážitek. Máme mladý manšaft, který tímto získává zkušenosti.

Související články

Naši soupeři
so 10. 9. 2011

Orli odstartují EBEL v Záhřebu