Orli Znojmo Orli Znojmo
ČF3
1. liga - út 22. 2. 2011
Znojmo
1:0
0:0, 0:0, 1:0
Jihlava

Kacetl slaví nulu, Znojmo první výhru!

Znojmo - Po duelu pozorných obran a vynikajících brankářů na znojemském ledě mohou slavit Orli! První výhru ve čtvrtfinálové sérii s Jihlavou doslova vydřeli, snížili stav série na 1:2 a ve středu budou bojovat o vyrovnání. Hrdinou zápasu se stal brankář Ondřej Kacetl, který za svá záda nepustil jediný puk. Znojmu tak k vítězství stačil jediný gól, o který se postaral na začátku třetí třetiny v přesilové hře Antonín Bořuta.

Čtvrtfinálová série mezi Znojmem a Jihlavou se přesunula ke svému třetímu utkání na jihomoravský led. Dukla vstupovala do hry s vedením 2:0 na zápasy, Orli potřebovali nutně bodovat, aby se přiblížili na dostřel soupeři z Vysočiny.

Obraz hry prvních minut nenabídl žádnou akční podívanou. Obě mužstva se zpočátku spíše rozkoukávala, do větších šancí se dostávali hlavně hosté. Nepříjemná byla především Hodkova střela z prostoru kruhu, která se ovšem stala pro domácího gólmana Kacetla lahůdkou. Ani další bomba od modré z hole Tomáše Kalába nečinila znojemské brankářské jedničce větší problémy. První větší příležitost domácích měl na hokejce bek Tomáš Klimeš, nedokázal však přesně zamířit kotouč do Řehořovy svatyně. V téměř stoprocentní šanci se ocitl při hře 4/4 Vladimír Říha, jenž se dostal do samostatného úniku a střelou po ledě neprostřelil hostujícího gólmana. Poslední minuty prvního dějství se nesly ve znamení častého vylučování na obou stranách, žádný tým však nedokázal nabízenou přesilovku využít, za zmínku stojí především Berounova střela na Řehořovu lapačku.

Druhá třetina byla opět poznamenána častým vylučováním. V přesilové hře se pokoušel prosadit svou střelou od modré čáry Jan Lattner, na druhé straně nepříjemně zahrozil Daniel Hodek. Po individuální akci se před Kacetla dostal také Jiří Suchý, ale ani on nedokázal ukočírovat puk a zamířit jej do brány. Jihlava mohla jít do vedení po akci Libora Bezděka, jenž sám před Kacetlem jen těsně minul odkrytou znojemskou klec. Ani následná Padělkova střela na vyrážečku orlího gólmana nebyla přesná, a tak i prostřední perioda skončila smírně, bez branek.

Poslední část hry začala pro domácí bravurně. Časomíra stačila odkrojit necelou minutu a červené světlo za Řehořovou bránou se poprvé rozzářilo. Richard Jarůšek poslal přesnou přihrávku na Antonína Bořutu, který od modré čáry vypálil na Řehoře, jenž propustil za svá záda první gól dnešního střetnutí – 1:0.

Jihlava se pokoušela drát častěji do útoku, ale její snahu brzdilo časté vylučování i nepřesnosti v rozehrávce. Kacetla několikrát pozlobil svými ranami Michal Jeslínek, nebezpečně vypadala také akce Jiřího Suchého, který se probil až před gólmana Jihomoravanů, ale nedokázal přesně zacílit svou střelu. Když už se Znojmo nechalo vyloučit, následovalo i vyloučení Jihlavy, a hostům začal pomalu docházet čas. Jihlavský nápor přeci jen přišel, o největší rozruch před domácí svatyní se postaralo duo Bakus-Čachotský, druhý jmenovaný ovšem svou velkou příležitost propásl a nepodařilo se mu tečovat Bakusovu střelu za Kacetlova záda. Ani následná hra bez brankáře už hráčům z Vysočiny nevyšla, Znojmo poslední minuty skvěle odbránilo, šetřilo každou vteřinu, a po zásluze tak dnešní utkání vyhrálo.


Autor: Petra Matůšová, Lukáš Peroutka

Registračku mi poslali autobusem, směje se střelec Antonín Bořuta

Znojmo - Jediným gólem se domácímu týmu podařilo v úterý snížit stav čtvrtfinálové série s Duklou na 1:2. Postaral se o to Antonín Bořuta, nová tvář v orlím hnízdě. Dvaadvacetiletý obránce působí ve Znojmě na střídavé starty z extraligového Zlína a již od prvního utkání na sebe upozorňuje svým umem. Během tří zápasů nastřílel dvě branky a na jednu asistoval. „Musíme zlepšit naše častá vyloučení,“ říká před odvetou urostlý zadák.

Vynikající atmosféra hnala již od začátku třetího čtvrtfinálového souboje mezi Znojmem a Jihlavou domácí hráče dopředu. Přesto padla první a jediná branka až na začátku třetí periody, kdy při přesilové hře proklouzl kotouč z hole Antonína Bořuty mezi betony gólmana Řehoře až za brankovou čáru. „Hráli jsme přesilovku pět na tři, která se nám moc nepovedla. Pak naskočil jejich čtvrtý hráč a já jsem dostal puk na útočnou modrou. Viděl jsem tam volno, tak jsem si vybruslil. Před brankou stál dobře Richard Jarůšek. Jen jsem ten puk nahodil a on se štěstím padl do branky,“ popsal svoji druhou trefu v orlím dresu Bořuta.

foto
⇒  Antonín Bořuta (2 + 1)

„První dvě třetiny byly dobré až na ty rozehrávky, které nám moc nešly. Třetí třetina byla lepší. Vstřelili jsme v ní gól, který se ukázal být vítězný,“ popsal jednoduše průběh vypjatého derby.

Jihomoravané se stále nepoučili z předchozích zápasů a nadále projevují svoji nedisciplinovanost. Za celý zápas odehrála Dukla devět přesilových her, přesto nedokázala puk do domácí sítě umístit. „Jsou to maličkosti,“ promluvil o častých trestech. „Jsou to úplné zbytečnosti ve středním i v útočném pásmu. Stojí nás to hodně sil,“ pokračoval dvaadvacetiletý obránce.

Antonín Bořuta přišel do Znojma těsně před sérií s Jihlavou z extraligového Zlína. Od té doby neodehrál jediný zápas, ve kterém by nezískal kanadský bod. „Bylo to strašně rychle. Dozvěděl jsem se to ve čtvrtek. Sbalil jsem si věci a dojel do Znojma dokonce bez registračky, což bylo trochu kuriózní, ale naštěstí ji stihli přivést autobusovými linkami a mohl jsem nastoupit,“ vzpomíná s úsměvem. „Ve Znojmě je všechno super. Paráda,“ pochvaluje si partu i zázemí.

Do odvety v Hostan aréně by chtěli hráči zlepšit především časté vylučování: „Určitě chceme zlepšit to vylučování. Hrajeme opravdu moc oslabení. Taky musíme vylepšit rozehrávku a trochu i naše přesilovky,“ zakončil rozhovor.


Autor: Lukáš Caha

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 0 0 0 0
Jiří Beroun 0 1 1 0 2
Antonín Bořuta 1 0 1 0 0
Jiří David 0 0 0 0 2
Adam Havlík 0 0 0 0 0
Richard Jarůšek 0 1 1 0 2
Tomáš Klimeš 0 0 0 0 4
Tomáš Kolafa 0 0 0 0 2
Tomáš Komínek 0 0 0 0 0
Lukáš Kovalský 0 0 0 0 2
Jan Lattner 0 0 0 0 0
Jakub Lev 0 0 0 0 0
Martin Pláněk 0 0 0 0 0
Martin Podešva 0 0 0 0 2
František Pospíšil 0 0 0 0 0
Vladimír Říha 0 0 0 0 2
Lubomír Štach 0 0 0 0 0
Jan Trojan 0 0 0 0 0
Tomáš Vyletelka 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Ondřej Kacetl 60 0 0 32 100,00 0 0

Ohlasy k utkání

Karel Soudek (Znojmo): Byl to pro nás těžký zápas. Soupeř je velice dobrý. Dvě třetiny nebyly z naší strany úplně vydařené. Jak jsme hráli ve třetí třetině, tak si představuji, že by se mělo v play off bojovat. Myslím si, že jsme chtěli to vítězství více a zasloužili jsme si ho.

Petr Vlk (Jihlava): Co se herní stránky týče, tak si nemyslím, že byl ten zápas z naší strany špatný. Na můj vkus bylo moc vyloučených. Znojmo hraje přesilovky dobře a jednou mu to tam padlo. Vyústilo to z naší nedisciplinovanosti v určitých okamžicích. Série jde dál.

Fotogalerie

Související články