Orli Znojmo Orli Znojmo
35. kolo
Tipsport Extraliga - út 30. 12. 2003 - ČEZ Aréna Plzeň
Plzeň
1:2
0:0, 0:1, 1:1
Znojmo

Góly obránců zajistily Orlům tři body

P l z e ň - Znojemský brankář Tomáš Duba byl jednoznačně nejvýraznější postavou vyrovnaného utkání v Plzni. Jinak bezchybný výkon mu pokazil pouze na začátku poslední třetiny vyrovnávacím gólem Dobroň. Zápas nakonec skončil tříbodovým ziskem Orlů, o který se postarali svými brankami obránci Mojžíš s Benákem. Spousta šancí zůstalo opět nevyužitých a ani závěrečná power play domácích žádnou změnu skóre nepřinesla.
Domácí vstoupili do zápasu lépe, v první příležitosti se ocitl Andrašovský. Dlouhou dobu se hrálo bez přerušení a obránci obou týmů museli řešit několik pokusů o proniknutí před brankáře. Barusovi a Jindřichovi nesedl puk, Švík byl před Dubou nedovoleně zastaven Havířem. Síly na ledě se ovšem po chvíli vyrovnaly při vyloučení plzeňského Výborného. Orli si vytvořili tlak a také několik šancí, které však skončily buď mimo klec nebo v Bartově výstroji. Ve 13. minutě si oba týmy opět zahrály ve čtyřech a v této situaci byli lepší opět hosté. Hra se přiostřila a za sekání šel sedět Mojžíš. Plzeň měla několik šancí, ale Orlům se dařilo puky vyhazovat. První třetina se už pak dohrávala v jejich režii, ale bez slibnějších šancí.

I do druhého dějství vlétli lépe hráči Lasselsbergeru a Duba si musel poradit s akcí Straky. Při kombinaci Dvořáka s Matějovským při něm stálo velké štěstí, když plzeňský forvard netrefil odkrytou klec. Na druhé straně se zaskvěl Barta při blafáku Pardavého, ale vyloučení Erata přineslo opět několik nepříjemností před Dubou. Zejména Strakovo sólo a plzeňské sevření dělalo hostujícím hráčům velké potíže, přesto se ubránili. Také Barta musel řešit několik šancí Orlů a hra se zrychlila. Duba si poradil s pokusy Paroulka i Krátošky a při další hře čtyři na čtyři opravdu čaroval, když se blýskl hlavně při kombinaci Krátošky se Šafferem. V polovině utkání Orli protrhli svou střeleckou smůlu; nabruslený Mojžíš dostal pěknou přihrávku od Pláška a překonal Bartu. O chvíli později napálil Vostřák tyč Dubovy klece. Při vyloučení Jindřicha nesehrálo Znojmo přesilovku zrovna ideálně, hned po jejím skončení se nechal vyloučit Rataj. Hosté se ubránili, ale při následném oboustranném vyloučení zapomněli na Andrašovského, s nímž si však poradil skvělý Duba. Rozhodčí pokračoval ve svém trendu a 39 vteřin před koncem třetiny vyloučil ještě Krátošku a Snopka, kterému navíc přidal desetiminutový osobní trest.

Hned v úvodu poslední části odčaroval kouzlo znojemského gólmana Dobroň, který prudkou ranou propálil jeho betony. Vedení mohl Orlům vrátit Plášek, ale postaral se o to až ve 43. minutě Benák, jenž překonal Bartu obloučkem hned po vhazování. Zvýšit mohl Pucher, na druhé straně několikrát podržel své mužstvo Duba. Za hrubost byla opět vyloučena dvojice hráčů Matějovský-Rataj a vzápětí Bartu ohrozili Haman s Pláškem, který nastřelil tyč. Orli bránili těsné vedení a často vyhazovali puky. Další dvojnásobné vyloučení netrvalo dlouho, rozhodčí vyloučil navíc Pláška a domácím se naskytla přesilovka čtyři na tři. Během ní zazvonila tyčka také za Dubou, ale Znojmo se opět ubránilo. Mladý brankář se pak ocitl v ohni střel, Strakovi nevyšel nájezd a Matějovský dostal trest do konce zápasu, když na ledě zůstal ležet jeden z Orlů. O chvíli později Duba vyrazil střelu, která prošla skrumáží a Plzeň si vzala oddechový čas. Barta opustil klec a domácí hráli power play, v níž už však ke změně skóre nedošlo.


Autor: BaM, GaZ

Král zápasu Duba cítil dobrý zápas už od rána

P l z e ň - Vynikající výkon Tomáše Duby byl jedním z rozhodujících faktorů znojemského úspěchu na plzeňském ledě. Mladý brankář podal znamenitý výkon, pochytal samostatné nájezdy největších plzeňských hvězd, poradil si s ošemetnými odrazy puku od zadního plexiskla a přiváděl plzeňské hráče, trenéry i fanoušky k zoufalství. „Chytalo se mi dneska super. Všechny střely mě trefovaly a jsem strašně spokojený,“ lebedil si Tomáš Duba po utkání.
Na tiskové konferenci mu velkou poklonu vysekl asistent trenéra Jiří Kučera, mistr světa z Vídně 1996. „Vynikající Duba nás dneska připravil o body. Podal opravdu prvotřídní výkon.“ Asistent trenéra Pazourka Milan Kastner byl sice trochu zdrženlivější, ovšem i z něj sálala spokojenost. “Tomáš už vychytal letos čtyři nuly, takže těžko říci, zda to bylo jeho nejlepší utkání v letošní sezóně. Má také zápasy, kdy se mu tolik nedaří a dostane hloupé góly. Před zápasem si ale hodně věřil. Druhého brankáře máme nemocného, takže i z tohoto důvodu jsem rád, že mu zápas vyšel. Nerad bych ho ale moc chválil,“ držel se Kastner spíše při zemi.

Slova o dobrém pocitu už před utkáním potvrdil samotný Tomáš Duba. “Už ráno jsem si říkal, že by to mohlo být dobré. Cítil jsem se na tréninku super a lepilo mi to,“ říkal Duba. Jedinou branku pustil talentovaný brankář v úvodu třetí třetiny. „V poslední chvíli přede mnou přejel obránce. Šel jsem sice k zemi, ale už bylo pozdě,“ okomentoval gólovou střelu obránce Dobroně, která po ledě prošla až do sítě.

Duba několikrát překvapil velmi jistými zákroky po nečekaných odrazech od mantinelu, vychytal rovněž samostatné nájezdy dvou nejproduktivnějších hráčů Plzně – Dušana Andrašovského a Josefa Straky. „V té chvíli jsem na jejich produktivitu nemyslel. Spíš jsem si snažil uvědomit, zda jde o leváka nebo praváka. Svým způsobem jsem byl i rád, že na mě jeli, protože jsem si dneska hodně věřil.“

Zápasů, kdy je gólman uctívaným hrdinou, bývá více, ovšem ne vždy se po výborném výkonu dostaví tři body. „Někdy rozhodnou jeden nebo dva zásahy, dneska na mě šlo těch střel daleko více,“ uznal Duba. O vítězství Orlů rozhodl Václav Benák, který bývá proti svému bývalému týmu tradičně nabuzený. V úterý však před utkáním příliš slyšet nebyl. „Venca má problémy s okem, které si přivodil po nešetrném zákroku soupeře v minulém utkání. Proto nastoupil až do třetí třetiny, kdy dostal obránce Snopek osobní trest. Původně neměl vůbec hrát,“ vysvětlil na závěr Tomáš Duba.


Autor: David Schlegel

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Miroslav Barus 0 0 0 0 0
Václav Benák 1 0 1 1 2
Roman Erat 0 1 1 2 2
Radek Haman 0 1 1 1 2
David Havíř 0 0 0 -1 2
Aleš Křetínský 0 0 0 1 0
David Ludvík 0 0 0 0 0
Pavel Mojžíš 1 0 1 1 2
Ján Pardavý 0 0 0 0 2
Karel Plášek 0 1 1 1 2
Peter Pucher 0 0 0 -1 0
Igor Rataj 0 1 1 1 6
Jan Snopek 0 0 0 0 12
Karel Soudek 0 0 0 -1 2
Milan Toman 0 0 0 1 0
Marek Uram 0 0 0 -1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Tomáš Duba 60 0 1 43 97,73 0 0

Ohlasy k utkání

Jiří Kučera (Plzeň): "Máme stále velké problémy v koncovce. Měli jsme hodně šancí, ale stál nám v cestě výborný brankář hostí Duba."

Milan Kastner (Znojmo): "Po třech prohrách jsme chtěli uspět, naše hra však nebyla nejlepší. Měli jsme velké problémy v koncovce. Domácí sice měli více šancí, ale nás podržel výborně chytající brankář Duba."

Související články