Orli Znojmo Orli Znojmo
20. kolo
O2 Extraliga - pá 31. 10. 2008 - Zimní stadion Karlovy Vary
Karlovy Vary
2:3
1:0, 1:1, 0:2
Znojmo

Skvělá poslední třetina přinesla Orlům plný bodový zisk

Karlovy Vary - Nervózní a dramatické utkání sehrálo Znojmo na západě Čech s karlovarskou Energií. Domácí dvakrát vedli, přesto odcházeli z ledu s prázdnou. Zasloužil se o to dvěmi brankami Roman Erat, u kterých mu vždy asistoval Tomáš Čachotský, 300. branky v extralize se v Karlových Varech dočkal ve čtyřiačtyřicáté minutě Jiří Dopita. Dobrý výkon Orlů opět podpořil spolehlivým výkonem Jiří Trvaj a na výsledku nic nezměnila ani častá vyloučení v závěru zápasu.

Karlovy Vary vkročily do svého posledního domácího vystoupení před první reprezentační pauzou se Sáblíkem v bráně a odhodláním odčinit dvě těsné porážky z předchozích kol. Znojemští postrádali několik hráčů, o to větší úsilí ale vkládali do boje od prvních vteřin utkání.

Aktivní přístup hostí dělal energetikům obrovské problémy a ti se jen těžko dostávali až před Trvaje. Snahu Karlovarských o počáteční tlak otupil i přísnější metr rozhodčího Svobody, který trestal každičký hraniční zákrok. Úvodní brankovou příležitost si vypracoval v početní výhodě hostující Demel, který za pomoci Mrázka a Svobody jen těsně neprotlačil kotouč za ležícího Sáblíka.

Nabuzení Orli pálili na domácí svatyni jeden projektil za druhým. Selingrovi zkazil radost rychlou lapačkou Sáblík, na Čachotského střelu si musel brankář povyskočit, aby ji zkrotil na své hrudi. Západočeši chytili tempo až se svou první přesilovkou. Přesto teč Pecha ani bekhend Procházky úspěch nepřinesl. Domácí se radovali až ve 14. minutě. Petr Kumstát převzal v rohu kluziště kotouč, vybrusil si před brankou a rychlým švihem napnul síť nad Trvajovým ramenem.

Ani poté ale domácí klid na své hokejky nezískali. Dvě vyloučení jim totiž do konce třetiny nedovolila více než bránění znojemských kombinací.

Druhá třetina začala opět zostra. Hned po několika vteřinách byl sám před Sáblíkem Selingr, ale v ideální pozici přestřelil. Když se zdálo, že entuziasmus Znojma otupí dvě oslabení v řadě, zachytil při druhé nevýhodě chybnou rozehrávku Energie Čachotský a Roman Erat se postaral po ideálně provedeném přečíslení o srovnání stavu.

Nešťastně inkasovaný gól domácí nerozhodil. Ve zbylé přesilovce tvrdě pálil Skuhravý a z pokračujícího tlaku vyplynul další faul borce v bíločerveném. Po bleskové kombinaci na modré vypálil příklepem Josef Řezníček a Trvaj jen pokrčil rameny.

A opět přišla na řadu úporná znojemská snaha po vyrovnání, se kterou se Západočeši jen těžko srovnávali. Nejblíže úspěchu byl ve 38. minutě Mojžíš, kterého u tyče vyzval další ze svých přihrávek Dopita. Sáblík se ale natáhl a na brankové čáře zázračně srazil puk holí do bezpečnějších partií ledové plochy.

Závěrečně dějství brzy přineslo to, co už naznačovaly poslední chvilky předchozí dvacetiminutovky. Hostující aktivita nabídla další početní výhodu Rulíkovým chlapcům, Kucharczyk se dobře zorientoval za brankou a jeho zpětnou přihrávku už Jiří Dopita bez potíží poslal přes Sáblíkův beton do branky.

Než se energetici vzpamatovali, postihla je další katastrofa. Čachotský nahazoval od pravého mantinelu, Sáblík puk pouze vyrazil k najíždějícímu Romanu Eratovi, který snadno skóroval.

Přišel čas pro závěrečný karlovarský tlak. Jenže znojemští útočníci dokázali forčekovat ve dvou daleko před červenou čárou, obrannou modrou jakoby uzamkli zadáci a pokud už se některý z domácích forvardů protlačil do zakončení, vše pojistil spolehlivý Trvaj. Energii nepomohly ani přesilové hry, a tak si Orli i díky výborně takticky zvládnutému závěru vezou ze západu Čech plný bodový zisk. Karlovarští se naopak trápí už třetí porážkou o jediný gól v řadě.


Autor: Karel Psohlavec, GaZ

Pavel Selingr: Druhý vyrovnávací gól nás uklidnil

Karlovy Vary - Jedním ze šťastnějšího tábora po pátečním extraligovém utkání v karlovarské Dolní Kamenné byl i Pavel Selingr. Opavský rodák se severským vzezřením stál u vyrovnávací trefy Znojma na 2:2, kterou brzy následovala Eratova vítězná branka. Z útočníka první orlí formace, jenž značnou část sezony 2005/06 odehrál právě v dresu Energie, vyzařovala po zápase velká spokojenost s dalším ziskem tří bodů.

Dokázali jste domácím vrátit porážku z prvního zápasu, dnes tedy nemůžete být nespokojen.
Určitě jsme dnes po všech stránkách spokojení. Bojovali jsme, Jirka Trvaj chytal skvěle. Hodně jsme bruslili a od druhé třetiny se to projevilo. Měli jsme větší tlak i šance. Nakonec jsme ty tři body tedy udělali.

Co bylo z Vašeho pohledu klíčovým momentem utkání? Byl to parádní vstup do třetí třetiny?
Myslím si, že to byl ten gól na 2:2. Tím jsme se jakoby uklidnili a domácí to měli za remízového stavu těžší. Navíc jsme hned vzápětí dali gól na 3:2. Myslím, že kromě několika situací v přesilových hrách, jsme pak soupeře už k ničemu nepustili.

Důležité asi také bylo, že jste si domácí nenechali utéct o více jak jednu branku?
To určitě. Na začátku třetí třetiny za stavu 2:1 jsem byl zrovna vyloučený. Kdybychom dostali gól na 3:1, tak už by to bylo asi hodně špatné.

Nebylo těch vyloučení na obou stranách možná až trochu moc? Neubíralo Vám to síly?
Myslím si, že ani ne. Jsme dobře natrénovaní. Tady ve Varech je to vždycky takové vypjatější, takže z toho to asi pramenilo. Celkově to ale proběhlo v pohodě.

Zdá se, že Jiří Trvaj chytl fazónu. I dnes Vás hodně podržel...
Chytal výborně. Na našem vítězství má velký podíl a doufám, že mu to vydrží co nejdéle.

Výrazně jste mu také pomáhali v obraně. Vyložené střelce v týmu nemáte, takže to bude asi ten styl, se kterým budete letos chtít uspět?
Útočníky se snažíme blokovat, když už jedou od modré čáry, aby tam nic neprošlo. Dnes se nám to celkem dařilo. Snažíme se, aby Jirka neměl tolik zákroků.

Trenéři Baďouček i Rulík mají bohaté zkušenosti s karlovarským hokejem. Dali Vám před zápasem nějaké „zaručené rady“?
Ne, myslím, že to bylo úplně běžné utkání. Oni dva to možná opravdu vnitřně prožívali nějak víc, ale vůbec to na nás nepřenášeli.


Autor: Michal Slavík

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Radim Bičánek 0 0 0 0 2
Tomáš Čachotský 0 2 2 1 0
Tomáš Demel 0 0 0 0 12
Jiří Dopita 1 0 1 0 0
Roman Erat 2 0 2 1 0
Radek Haman 0 0 0 0 0
Marek Chvátal 0 0 0 0 2
Radim Kucharczyk 0 1 1 0 2
Václav Meidl 0 0 0 0 4
Pavel Mojžíš 0 0 0 1 2
Jaroslav Mrázek 0 0 0 0 4
Martin Růžička 0 0 0 0 0
Martin Rýgl 0 0 0 0 0
Pavel Selingr 0 1 1 0 4
Jaroslav Svoboda 0 0 0 0 0
Lubomír Štach 0 0 0 1 0
Radim Tesařík 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Jiří Trvaj 60 0 2 52 96,30 0 0

Ohlasy k utkání

Josef Paleček (Karlovy Vary): Jsem zklamán, hráli jsme špatně. Začíná nám chybět sebevědomí, lehce přicházíme o kotouče a po chybách přicházíme o sebevědomí.

Václav Baďouček (Znojmo): Jsem rád, že se nám podařilo navázat na předchozí dobré výkony. Družstvo podalo dobrý výkon. Již po prvních dvou třetinách jsme mohli vést, v čemž nám však zabránil skvělý domácí brankář Sáblík.

Související články