Orli Znojmo Orli Znojmo
4. kolo
O2 Extraliga - út 28. 10. 2008 - ČEZ Aréna Pardubice
Pardubice
1:2
0:1, 0:0, 1:1
Znojmo

Orli vezou tři body a už nejsou poslední

Pardubice - Dohrávka 4. kola proti Pardubicím konečně přinesla Znojmu posun z úplného dna tabulky, kde setrvávalo po posledních jedenácti zápasech. Navíc letos zatím jako jediné mužstvo dokázalo vybojovat na ledě Moelleru všechny body. Těsnou výhru nastartovala branka Pavla Mojžíše v první třetině. Domácí se nemohli střelecky prosadit proti skvěle chytajícímu Jiřímu Trvajovi. Až v poslední části vyrovnali v přesilové hře čtyři na tři gólem Aleše Píši. Jejich radost ale netrvala dlouho, za necelou minutu a půl Orli znovu vedli, když znojemskou přesilovku využil svojí klasickou dělovkou od modré Radim Bičánek. Znojemští hokejisté ustáli závěrečný obrovský tlak Pardubic a zejména díky Trvajovi získali velmi důležité tři body.

Na doma letos v normální hrací době neporažený pardubický tým nastoupili Znojemští orli zostra. Již ve 23. vteřině zazvonila po Kucharczykově střele tyč domácí branky, kterou hájila pardubická gólmanská dvojka Martin Růžička. Na druhé straně se v přesilové hře nepodařilo Koukalovi trefit zívající bránu a proti Pivkovi snažícího se obkroužit bránu zasáhl skvěle Trvaj. Při početní výhodě Orlů využil jejich špatné rozehrávky Pucher, ale s jeho tvrdou střelou neměl Trvaj žádný problém. Znojemský brankář stál v cestě i Cetkovskému, který měl na holi ideální šanci skórovat.

První branky se však dočkalo hostující Znojmo. Mojžíš ve 13. minutě střílel od modré, pardubický gólman vyrazil puk nad sebe a ten se mu nešťastně odrazil od zad za brankovou čáru. Na gólu se druhou asistencí podílel Haman, který hrál svůj 500. zápas v dresu Orlů. Pardubice gól mírně zaskočil, ale zpět do tempa je dostala přesilovka, ve níž se jim i přes těsné sevření nepodařilo překonat výtečného Trvaje.

Začátek druhé třetiny přinesl vyloučení a téměř žádné šance. Až ve 33. minutě se do výhodné pozice dostal ve vlastním oslabení Pivko, ale čaroděj Trvaj jeho střelu schoval do lapačky. Za necelých pět minut se Pivkovi naskytla opět šance, když sám ujížděl po levém křídle, ale znojemská klec pro něj byla zakletá. Podařilo se mu alespoň vynutit faul a Orli závěr třetiny dohrávali v oslabení, ve kterém hostů nic nedovolili.

I v závěrečném dějství se hodně vylučovalo a Moelleru to dopomohlo k vyrovnání. Při výhodě čtyři na tři vypálil přesně mířenou ránu od modré Píša a skóre bylo srovnáno. Znojmo ale za necelou minutu a půl odpovědělo při stejné početní výhodě Bičánkovou pumelicí a znovu vedlo. Domácí se snažili o zvrat a i přes dvě přesilové hry, které se jim naskytly a jsou jejich velkou zbraní, nezlomili odpor Orlů a ti tak zatím jako jediný tým uzmul všechny body na pardubickém ledě. Vítězství pro ně znamenalo posun na 13. místo, když poslední příčku přenechali Českým Budějovicím.


Autor: HoR

Haman odehrál v Pardubicích 500. extraligový zápas v dresu Orlů

Znojmo - Úctyhodnou porci zápasů ve znojemském dresu završil Radek Haman v zápase s pardubickým Moellerem na rovnou pětistovku. V utkání, které Orli zvládli na výbornou, si Haman připsal asistenci u první branky a překvapivě vede kanadského bodování klubu a současně je i nejlepším střelcem Orlů. „Takže už mám letos splněno,“ reagoval žertem zkušený útočník.

Odpoutali jste se od samotného dna tabulky a jako první jste vzali Pardubicím doma všechny tři body. Může to znamenat obrat?
Už předcházející zápas doma se Spartou jsme odehráli velmi dobře, v tempu. Tak, jak jsme chtěli hrát už od začátku sezóny, s nasazením, s bojovností. V tom jsme chtěli pokračovat i v Pardubicích. Tam nám hodně pomohl Jirka Trvaj, který zachytal fantasticky, třeba Pivkovi zneškodnil stoprocentní tutovku. Dali jsme do toho hodně bojovnosti, všichni jsme moc chtěli a tři body jsme si zasloužili.

V posledních zápasech jste hráli pouze na tři pětky…
Vyplynulo to ze situace. Trenér nás nechal v úvodu zápasu se Spartou i v Pardubicích hrát na tři pětky, abychom se do toho víc dostali. Pak ale přijde nějaká přesilovka, čtvrtá lajna už se tam tak často nedostane, tak to tak nechal. I když oba zápasy měly hodně vysoké tempo, tak jsme to v pohodě vydrželi. Natrénovaní jsme dobře a i když se teď hraje hodně často, zvládáme to. Celou sezónu by se tak určitě hrát nedalo.

To znamená, že mnoho nepovedených utkání nebylo otázkou fyzické kondice?
Začátek sezóny nebyl o fyzičce, byla to hlavně otázka psychiky. Mnoho zápasů jsme odehráli velmi dobře, ale třeba nějaká pětiminutovka nám pokazila celý zápas. Neměli jsme štěstíčko, a to se potom promítalo i do dalších zápasů. Málokdy jsme dokázali celých šedesát minut odehrát ve stejném tempu jako teď ty poslední dva zápasy. Vždycky jsme tam měli nějakou jalovou pasáž, za kterou jsme byli okamžitě potrestání.

Jaká byla nálada po vyhraném zápase v Pardubicích, který vás posunul z posledního místa?
Nálada po zápase byla výborná. Ale to, že jsme se odpoutali od posledního místa, nebylo alfou omegou, my jsme tabulku opravdu moc nesledovali. Pro nás bylo důležitější poznat, nebo spíš vyzkoušet si, že umíme hrát dobrý hokej a že na to máme. Poslední dva zápasy už tomu napovídaly. A Jirka Trvaj v nich podal opravdu nadprůměrný výkon.

Máte za sebou nejen 500. zápas, ale vedete i produktivitu týmu a dokonce jste nejlepším střelcem, což u vás nebylo zvykem…
Já už mám letos splněno, už se teď do konce sezóny budu jen bavit! U mě to byla spíš otázka štěstí, že mi tam něco spadlo, navíc dokud mi to tam padalo, tak jsem se snažil střílet odevšad. Některý góly šly opravdu až pod ledem, pod trubkama. Kluci se ale určitě rozstřílí a ocitnu se zase tam, kde bych měl být. O té pětistovce jsem nevěděl a musím přiznat, že je to hezký. Svoje statistiky nesleduju, ani nikdo z rodiny, ale tohle mě potěší. Jsem ale raději za body a za předvedené výkony v posledních zápasech. O to líp se mi o tom mluví. Kdybychom prohráli, tak bych to asi jen okomentoval, hmm dobrý…

A co dál?
No, dál hrajeme v pátek. Nechceme nic měnit. Když se podívám na soupisku, která se za poslední roky měnila minimálně, věřím tomu, že budeme dělat body. Asi se budu opakovat, ale pokud budeme opakovat výkon z posledních dvou zápasů, dáme do toho bojovnost a nasazení, nebudeme hrát na krásu a na to, aby si dal někdo tři góly, nebo abychom soupeře přehrávali, tak to půjde. Vrátili jsme se k jednoduchým věcem a vypadá to, že tato cesta bude asi správná.

Všimli jste si, že znojemští fandové nemyslí na možný konec extraligy ve Znojmě a pustili se s vervou do fandění a chtějí si užívat hokeje?
Samozřejmě, že to hodně vnímáme, je to hrozně znát. Změnil se způsob fandění kotle, jsou nové pokřiky, písničky, chorály. Je to výborný! Navíc jsem si všiml, že fandí úplně celý zápas, celých šedesát minut. Samozřejmě i v prodloužení. Dříve byly hluchý místa i v kotli a teď fandí nonstop. A to jsme byli dlouho poslední. Připadá mi to, že jsou víc slyšet i ti sedící lidi, že se k nim přidali. Je to takový hodně sborový. Míval jsem pocit, že nad naší střídačkou celou dobu sedávali samí negativisti, poslední dobou ale nic neslyšíme, tak se buď uklidnili, anebo si šli sednout někam jinam. Anebo třeba to, co teď předváděli ve čtyřiceti lidech v Pardubicích, bylo úžasný. Čekali na nás pak ještě venku, než odjedeme. Bylo to super!

Jaké to je, když kotel spustí na začátku každé třetiny chorál „Hoši, my vás nikdy neopustíme…“?
Na nás na hráče to dobře působí, je to libozvučný, dobře se to poslouchá. Dodává nám to sílu.


Autor: HoR, GaZ

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Radim Bičánek 1 0 1 0 0
Tomáš Čachotský 0 1 1 1 0
Tomáš Demel 0 0 0 0 0
Jiří Dopita 0 0 0 0 2
Roman Erat 0 0 0 1 0
Radek Haman 0 1 1 1 0
Marek Chvátal 0 0 0 0 2
Radim Kucharczyk 0 0 0 0 0
Václav Meidl 0 0 0 0 4
Pavel Mojžíš 1 0 1 1 2
Jaroslav Mrázek 0 0 0 0 0
Pavel Selingr 0 1 1 0 0
Jaroslav Svoboda 0 0 0 0 2
Lubomír Štach 0 0 0 1 4
Radim Tesařík 0 0 0 0 2

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Jiří Trvaj 60 0 1 32 96,97 0 0

Ohlasy k utkání

Václav Sýkora (Pardubice): Věděli jsme už od utkání ve Znojmě, že to bude těžký zápas. My jsme si v úvodu vytvořili několik slibných příležitostí, ale první skóroval soupeř. My jsme se dlouho nemohli dostat do zápasu, měli jsme dneska horší pohyb. Až tak v poslední pětiminutovce druhé třetiny jsme začali tlačit, pokračovalo to i ve třetí třetině, ale brzdili jsme se sami vyloučeními. Vyrovnali jsme v přesilovce, ale v oslabení, které bylo podle mého názoru zbytečné, jsme zase inkasovali a soupeř odskočil do jednobrankového náskoku, který udržel až do konce.

Václav Baďouček (Znojmo): Přestože nepadlo moc branek, tak diváci viděli hodně šancí na obou stranách. Možná jsme byli trošku šťastnější, ale jsme rádi, že jsme si vzali dneska body, o které jsme přišli před týdnem u nás doma, kde jsme měli zápas dobře rozehraný a dva body si odvezl soupeř. Potřebovali jsme takové vydřené vítězství s troškou štěstí, výborně dneska chytal Jirka Trvaj. Jsme rádi, že jsme se po dlouhé době odpoutali z poslední příčky.

Související články

Naši soupeři
po 27. 10. 2008

Po devíti dnech znovu proti Pardubicím