Orli Znojmo Orli Znojmo
27. kolo
O2 Extraliga - ne 26. 11. 2006 - T-Mobile Aréna
Sparta
1:2
1:1, 0:0, 0:1
Znojmo

Znojmo napravilo páteční nezdar

P r a h a - S týmy z hlavního města letos Znojemští nehrají špatné partie. Proti Spartě však v této sezóně vyhráli poprvé a po neúspěchu v Karlových Varech si z holešovické T-Mobile Areny vezou plný počet bodů. O první zásah do branky bývalého Orla Tomáše Duby se postaral hned zkraje Bičánek, domácí ale brzy kontrovali Tonem. Přesto byla z pohledu diváka zajímavější druhá, bezbranková třetina, v níž se obě strany předháněly v pěkných akcích a zákrocích brankářů. O trochu aktivnější byli Pražané. To platilo i o závěrečné části, avšak po chybě obránce Stehlíka se postaral o vítěznou branku hostí zkušený Jiří Dopita. Výborným výkonem přispěl k výhře také gólman Trvaj.
Od úvodních minut viděly slušně zaplněné ochozy urputnou bitvu. Oba celky vsadily na pevnou defenzívu, což vycházelo po celý zápas vyjma tří minut v rozmezí šesté až deváté minuty. Nejdříve totiž na modré čáře napřáhl Bičánek a prudký projektil namířil do protipohybu Duby pod jeho lapačku, o tři minuty později se zase mezi dvěma beky prosmýkl rychlík Ton a mířenou střelou pod rukavici vyrovnal. Následná vyloučení na obou stranách další změnu stavu nepřinesla. Soupeři se potýkali v početních výhodách s nepřesností, chyběl také nápad a moment překvapení. Na nedostatek práce si mohli stěžovat oba brankáři, kteří zasahovali spíše sporadicky.

Druhá třetina přinesla více vzruchu na obou stranách. Svižněji začali domácí, ale naráželi na připraveného Trvaje. Ten zneškodnil Kratěnu, po chvíli vymazal zákrokem rukavicí rovněž Hlaváče. V přesilové hře kousek nad břevno pálil Kratěna, po ráně Tabačka se nebezpečně prosazoval ještě Netík. Jenže Orli tlak Pražanů ustáli a ve své početní výhodě začali nebezpečně roztahovat křídla také. Po příhře Dopity zpoza branky nepříjemně pálil Erat, Duba se stihl včas přemístit. Vynikajícím zákrokem pak zničil zblízka také Hamana a proti Chvátalovi vytáhl zákrok lapačkou. Neméně spolehlivý Trvaj musel zase v oslabení řešit přečíslení Tona s Netíkem - poradil si bezchybně.

Do poslední fáze vlétli Holešovičtí s touhou zlomit utkání ve svůj prospěch. Vše odstartoval Ton, když se protáhl po křídle a vystrašil Trvaje ranou do ramene. Následně v přesilovce maskovanému Orlovi vypadl z výstroje puk po střele Tabačka, ale Kratěna skulinku u tyče z dorážky netrefil. Rozuzlení mohlo přijít v téměř minutové dvojnásobné výhodě domácích, jenže nepřesné přihrávky zhatily šanci na úspěch. S přibývajícím časem Pražané stupňovali svůj tlak, dobýt hostující svatyni se jim ale nedařilo. Navíc v 51. minutě předvedl nečekaný zkrat v rohu kluziště slovenský bek Stehlík a po jeho pasu uspěl z mezikruží nikým nehlídaný Dopita. Sparta se nevzdávala a snažila se o výsledek ještě bojovat, ale na holích již převládala křeč. Naopak Znojmo si skóre pohlídalo a při power play domácích mohlo výsledek pečetit, ze dvou metrů však Orli prázdnou klec netrefili.


Autor: Lucie Vítková, BaM

Rozhodla šťastná branka, říká Dopita

P r a h a - Zkušený matador Jiří Dopita opět ukázal obrovskou platnost pro své mužstvo. V rozhodujícím momentu utkání Znojma na Spartě skloubil dohromady zkušenost a produktivitu, své největší přednosti, kvůli nimž patří stále mezi největší ozdoby české extraligy. Výsledkem byla branka na 2:1. Toto vedení Znojemští už nepustili a radovali se z těsného vítězství.
"Jsme rádi, že se nám podařilo protrhnout sérii několika zápasů venku bez výhry. Navíc jsme dostávali poměrně hodně gólů a v Karlových Varech a Litvínově jsme nedali ani branku. Na žádný nebo jeden gól se venku nedá uspět," říká spokojeně. Před zápasem na Spartě prohráli Orli všech šest předcházejících utkání na kluzištích soupeřů s velmi nepříznivým celkovým skóre 4:28.

Vyrovnané střetnutí rozhodla trefa právě Jiřího Dopity z 51. minuty. I po shlédnutí videozáznamu na velké televizní kostce zůstává trajektorie putování kotouče do branky trochu záhadná. "Vjel jsem bekovi do přihrávky. Chtěl jsem to ještě potáhnout doleva a nahrát Romanu Eratovi před prázdnou bránu, ale jejich bek si to srazil. Byl to takový spíš šťastný gól," popsal rozhodující moment utkání velezkušený útočník.

Znojemská opora se k puku také dostala spíše náhodně. Svou rozehrávku Dopitovi nechtěně adresoval sparťanský obránce Stehlík. "Ta přihrávka byla celkem signalizována, hodně viditelná, takže jsem tušil, že by mohla jít právě tímto prostorem. Mířila na Jardu Hlinku, který se v tom okamžiku zrovna otočil ven ze třetiny a já jsem do ní vjel. Takové situace se stávají."

Ani jedno z mužstev se nehnalo příliš do útoku, a tak s přibývajícím časem bylo jasné, že rozhodne právě takovýto moment, jedna chyba. "Myslím si, že ni to čekaly oba mančafty. Nám se ten gól dát podařilo, o něj jsme byli šťastnější."

K téhle taktice je zapotřebí jistý brankář a Jiří Trvaj Znojemské hodně podržel. "Každý kvalitní gólman svému týmu pomůže a my na Jirku spoleháme. Dnešní vítězství je z velké části jeho zásluha," chválí Dopita svého spoluhráče mezi třemi tyčemi.


Autor: Tomáš Kubánek

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jiří Beroun 0 0 0 0 0
Radim Bičánek 1 0 1 2 2
Jiří Dopita 1 0 1 1 0
Roman Erat 0 0 0 1 0
Radek Haman 0 0 0 0 0
Marek Chvátal 0 0 0 0 2
Richard Jareš 0 0 0 -1 4
Ivo Kotaška 0 0 0 -1 2
Václav Meidl 0 0 0 1 0
Pavel Mojžíš 0 0 0 0 2
Roman Němeček 0 0 0 2 0
Aleš Padělek 0 0 0 0 2
Karel Plášek 0 0 0 0 0
Peter Pucher 0 1 1 0 0
Martin Růžička 0 0 0 0 0
Vladimír Říha 0 0 0 0 2
Pavel Selingr 0 0 0 0 0
Jaroslav Svoboda 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Jiří Trvaj 60 35 1 34 97,14 0 0

Ohlasy k utkání

František Výborný (Sparta Praha): Znojmo od začátku velmi dobře bruslilo a v první třetině jsme se ničeho nedočkali. Ve druhé byla poté škoda, že jsme nevyužili několik příležitostí, které jsme měli. Nebyli jsme dost důrazní, nebo nám chybělo štěstí. Ve třetí třetině už to vypadalo, že se bude hrát do konce na bod. Individuální chyba Ríši Stehlíka rozhodla. Zkušený Dopita nezaváhal a dal na 2:1. Pak už nás Znojmo prakticky nepustilo ani do power play. Je to škoda, protože každý bod je velice cenný a i jeden nebo případně dva by pro nás byly velice dobré.

Jan Votruba (Znojmo): Chtěli jsme zaskočit Spartu útočnou hrou a forčekingem po celé ploše a myslím si, že v první třetině se nám to podařilo. Od druhé třetiny nás Sparta začala přehrávat, začala více bruslit a my jsme se dostali pod tlak. V těch chvílích nás podržel vynikající Trvaj. Podobné to bylo i ve třetí třetině, kdy jsme se i díky přesilovým hrám domácích museli bránit. A po hrubé chybě soupeře jsme dali druhý gól.

Související články

Naši soupeři
so 25. 11. 2006

Zlepší se výkony Orlů na ledě soupeřů?