O<sub>2</sub> Extraliga - po 5. 3. 2007
ČF1
Pardubice
5:2
1:1, 1:0, 3:1
Znojmo
1/3
2/3

V prvním utkání rozhodly Pardubice v přesilovkách

P a r d u b i c e - Úvod prvního utkání čtvrtfinále ČP play-off O<sub>2</sub> extraligy vyšel lépe Znojmu. Již v 9. minutě vedlo brankou Aleše Padělka, ale domácí Moeller dokázal před koncem první třetiny srovnat v přesilovce. Do vedení dostala Pardubice další branka v početní výhodě. Od té doby už domácí jenom zvyšovali svůj náskok a Orli pouze korigovali v 55. minutě Michalem Tvrdíkem.

Trvajovo kouzlo odčaroval Jan Čaloun

Tribuny v ČEZ Areně byly sice hustě posety fanoušky, ale zcela vyprodáno na úvodní čtvrtfinálový duel nebylo. Domácí hokejisté vstoupili do zápasu s chutí a vervou. Do první vážnější šance se na sklonku 2. minuty dostal Peter Pucher, ale jeho nahození na branku Jiřího Trvaje skončilo pouze odpálením kotouče.

V 5. minutě měli Orli výhodu přesilové hry po vyloučení Jana Čalouna, který hákováním hasil nebezpečnou situaci před brankou HC Moeller, ale výhodu jednoho muže v poli hosté nevyužili. Naopak z následného brejku se právě vracející se útočník z trestné lavice dostal do velké šance. Byl sám mezi kruhy před znojemskou brankou, ale tuto příležitost nezužitkoval.

V 9. minutě měl podobnou šanci Tomáš Rolinek, ale také si jen po vystřelení puku, který se nevešel mezi tři tyče, povzdechl. A to ještě netušil, že z následného brejku padne první branka série. Rychlé přečíslení dvou na jednoho zužitkoval Aleš Padělek – najel si do prostoru pro střelu a nekompromisně švihem zavěsil – 0:1.

Ve 12. minutě měly Pardubice první přesilovku. Nesehrály ji špatně, ale ke stoprocentní střelecké příležitosti se nedostaly. Tu, a dokonce dvakrát, měl při následné hře pět na pět Jan Kolář. Byl sám před znojemským gólmanem, ale v obou případech neuspěl.

V závěru úvodního dějství sehrál Moeller dvě spojené přesilovky s šestnáctivteřinovým vzájemným průnikem. Zkrácenou výhodu sice Východočeši nevyužili, ale v následném tlaku při přesilové hře pět na čtyři se radovali z vedení. Po rychlé kombinaci na jeden dotek přihrál Miroslav Hlinka před branku Janu Čalounovi, který puk umně tečoval mezi betony znojemského fantoma – 1:1.

V posledních vteřinách se ještě do pěkné střelecké příležitosti propracoval Tomáš Blažek po nahrávce od Petra Sýkory, ale i tak oba celky odcházely do kabin za nerozhodného stavu.

Tomáš Rolinek obratně tečoval kotouč a dostal Pardubice do vedení

Po opatrnějším začátku měli domácí výhodu delší převahy čtyři na tři. Nejprve totiž byli vyloučeni znojemský Pavel Mojžíš a pardubický František Mrázek, aby o chvíli později rozhodčí potrestali Ondřeje Kříže, který nedovoleně bránil unikajícího Dušana Andrašovského.

Pardubice využily převahy k obléhání Trvajovy branky, které ale nebylo dlouhé. První střela Petra Sýkory minula jeho klec, ale další rána o pár sekund později se za přesného přispění teče Tomáše Rolinka mohla zapsat jako asistenční – 2:1.

Domácí pak začali více myslet na defenzívu, byli to Orli, kteří se častěji dostávali do zakončení. Svědčí o tom i poměr střel ve druhé třetiny, který byl 12:10 ve prospěch Jihomoravanů. Pardubice ale držel vynikající Ján Lašák v brance.

Velkou šanci měli hosté ve 28. minutě. Od rohu našel Pavel Selingr před brankou Jiřího Dopitu, ale jeho teč nebyla přesná, minula pardubickou branku. O šest minut později při přesilovce nebezpečně pálil Ondřej Kříž. Trefil brankovou konstrukci.

Akční a hlavně poměrně ofenzivní podívaná pokračovala. Každou chvíli se něco zajímavého dělo před jednou z branek.

Fanoušci HC Moeller Pardubice se v závěru druhé dvacetiminutovky radovali ze vstřelené branky. Střelu Tomáše Linharta dorazil do poloodkryté branky František Mrázek. Jenže rozhodčí gól neuznali, neboť Linhartova rána trefila masku Jiřího Trvaje ve znojemské brance.

Góly Petra Sýkory a Libora Pivka nasměrovaly domácí k výhře

První velkou šanci v poslední třetině měl hostující Michal Tvrdík. Ten se najednou zjevil sám před Jánem Lašákem, který ale bravurně vleže zlikvidoval jeho velkou šanci. Tento moment byl velice důležitý pro další vývoj zápasu.

Ve 46. minutě totiž vjel do pásma Libor Pivko, obratně se od mantinelu dostal až mezi kruhy, odkud bekhendem vystřelil. Nebyla to žádná rána, ale v nepřehledné situaci před Jiřím Trvajem skončila v síti – 3:1.

Chvíli poté byl vyloučen hostující obránce Ivo Kotaška, když hákoval unikajícího Tomáše Rolinka. Pardubický útočník sice zakončil, ale znojemský gólman kryl. Jenže v následné přesilovce se prosadil Petr Sýkora. Po přihrávce do jízdy si nabruslil do útočného pásma a vystřelil. Jeho rána byla prudká a hlavně přesná. Okolo povyjetého Trvaje zaplula k jeho pravé tyčce – 4:1. Po tomto momentu byla znojemská gólmanská jednička vystřídána.

Více než 9000 diváků se bavilo hokejem, arénou obíhaly mexické vlny. To až do času 54:13, kdy snížil Michal Tvrdík a vykřesal Znojmu naděje – 4:2. Pardubicím ale pomohla následná přesilovka, když byl za nedovolené bránění vyloučen Jan Švrček.

Rozhodující úder ale Moeller zasadil svému soupeři při následné hře pět na pět. Od mantinelu vystřelil Tomáš Rolinek a Jaroslavu Kamešovi propadl kotouč mezi betony. Pardubičtí si pak zodpovědným výkonem v závěru nenechali vzít vítězství.

Ohlasy trenérů

Miloš Říha (Pardubice): Budu stručný. My jsme zvolili dobrou taktiku, kluci ji splnili. Proto jsme vyhráli.

Miloslav Hořava (Znojmo): Musím poblahopřát Pardubicím, které hrály dneska velmi dobře. My jsme dobře nehráli, udělali jsme hodně chyb v obraně, a proto jsme zápas prohráli. Plášek má vykloubené rameno a myslím, že pro něj sezona skončila.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

STATISTIKY HRÁČŮ

ČÍSLO JMÉNO G a STŘ b +/- tm
93 Aleš Padělek 1 0 0 1 1 0
28 Michal Tvrdík 1 0 0 1 1 2
18 Jiří Beroun 0 0 0 0 2 0
20 Jiří Dopita 0 0 0 0 -1 0
17 Radek Haman 0 1 0 1 1 2
24 Marek Chvátal 0 0 0 0 0 2
45 Richard Jareš 0 0 0 0 0 2
6 Ivo Kotaška 0 0 0 0 1 2
4 Ondřej Kříž 0 0 0 0 0 2
61 Václav Meidl 0 0 0 0 0 0
53 Pavel Mojžíš 0 0 0 0 -1 2
16 David Nedorost 0 0 0 0 0 0
80 Roman Němeček 0 0 0 0 0 0
40 Karel Plášek 0 0 0 0 0 0
23 Martin Růžička 0 0 0 0 -1 0
1 Vladimír Říha 0 0 0 0 -1 0
11 Pavel Selingr 0 0 0 0 -1 2
26 Jaroslav Svoboda 0 0 0 0 -1 0
65 Lubomír Štach 0 0 0 0 1 0
2 Jan Švrček 0 0 0 0 -1 2
56 Lubomír Vaškovič 0 0 0 0 0 0

STATISTIKY BRANKÁŘŮ

ČÍSLO JMÉNO MIN STŘ INK ZÁS ÚSP a tm
34 Jaroslav Kameš 13 9 1 8 88.9 0 0
35 Jiří Trvaj 47 28 4 24 85.7 0 0
CELKOVÉ STATISTIKY

Fotogalerie

Žádné fotky.

NEWSLETTER