Rozhodla první třetina, říká David Havíř

Rozhovory
ČT 18. 11. 2010
<em>Znojmo</em> - Před šesti lety oblékal dres Znojma, poté odešel na šest sezón do Pardubic a nyní hájí první rok dres Chomutova, kde patří mezi nejzkušenější obránce. Řeč je o Davidu Havířovi, odchovanci brněnského hokeje. Ještě před středečním zápasem na jihu Moravy měl pětatřicetiletý obránce ve svých statistikách devět bodů, ovšem v Hostan aréně předvedl učebnicovou tvrdou střelu od modré, kterou následně dorazil za brankovou čáru Radek Duda. „Byla to klasická přesilovka pět na tři,“ říká o situaci, jež rozhodla celý zápas.

Jak byste zhodnotil zápas proti Znojmu? Kde byste hledal rozhodující moment?
Rozhodující moment byl na konci první třetiny, kdy jsme utekli o dvě branky. Tam se to zlomilo, protože ty góly byly rychle za sebou a Znojmo už pak nedokázalo odpovědět.

V posledních zápasech se vám herně příliš nedaří. S čím jste šli do zápasu?
Chtěli jsme hlavně dát víc branek. Trenér nás nabízel k větší střelbě, více se tlačit před branku, protože jsme v poslední době moc gólů nedávali. Taky jsme chtěli hrát dobře dozadu. Toto byly takové hlavní instrukce.

David Havíř v dresu Chomutova

Znojmo dalo tři góly z podobné situace. Jednoduše proniklo přes obranu a pak ve dvou případech putoval puk za brankovou čáru mezi betony Jariny...
Špatně jsme si tam rozebrali hráče. Domácí jeli dva na jednoho a ten poslední pak projel přes obranu jako nůž máslem. Zítra se na to podíváme na videu a budeme se z toho muset poučit.

Asistoval jste na druhý gól při přesilovce pět na tři. Jak byste tu situaci popsal?
Prvně to bylo čtyři na tři, pak tam doskočil náš hráč. Hodně jsme stříleli, dávali si přihrávky s Frantou Bombicem. Ten pak poslal puk na mě na modrou, vystřelil jsem, gólman to vyrazil před branku a Radek Duda zakončil do prázdné, takže klasická přesilovka pět na tři.

Využili jste tři přesilovky. Trénujete je nějak speciálně?
Ne, teď to vůbec netrénujeme od té doby, co přišel nový trenér. Ten posílá na přesilovky hráče, jak to cítí, takže to nemáme ani nacvičené. Hrajeme to jednoduše do střelby.

Byl zápas proti Znojmu jiný než v sobotu s Táborem?
Tady se to zlomilo vlastně v té první třetině, kdy jsme dali ke konci dvě branky a celý zápas otočili. Znojmo na to nebylo připravené, potom se sice snažilo, ale bylo vidět, že ten tým je mladý, vypracovává se tam spousta hráčů a z těch starších jich je tady jen pár. Když potom hráli přesilovku, tak jim sem tam přeskočil puk hokejku a nebylo to jako dřív, když hráli v extralize.

Jak hodnotíte své statistiky za Chomutov? Po dnešku máte deset kanadských bodů.
Já nejsem v týmu, abych dával nahrávky nebo góly jen pro sebe. Samozřejmě jsem rád, když něco proměním, ale celý tým se teď musí dostat konečně do pohody, protože od začátku sezóny to není ono. Je to takové rozhárané. Změnili se nám trenéři, takže pro nás bude hlavně důležitý až konec sezóny. Teď se chceme pohybovat na vrcholu tabulky a dělat body.

Hrajete za Chomutov první rok, jak jste spokojený?
Já mám v Chomutově všechno, co potřebuji. Mám tam pronajatý byt a také manželka je tam se mnou, takže jsem spokojený.

Jak vzpomínáte na mistrovský titul s Pardubicemi, který se vám podařilo získat minulý rok?
Oslavy byly pompézní. Pardubice sleduji dále, ale moje angažmá už je pryč. Teď jsem v jiné organizaci, takže pracuji tady pro KLH Chomutov.