Radim Bičánek: Nejsem žádný technik, tak jsem vystřelil

Aktuální zprávy
SO 20. 9. 2008
<em>Znojmo</em> - Vítězství s hořkou pachutí bodu, který jim proklouzl mezi prsty, mohli po utkání se Zlínem slavit znojemští hokejisté. Dvougólové vedení po povedené první třetině nakonec nedokázali udržet do úplného konce, při power play v poslední minutě je o tříbodový zisk připravil Roman Hamrlík. Diváci tak byli svědky napínavé přetahované v samostatných nájezdech, ze čtrnácti pokusů byli střelci úspěšní hned sedmkrát. K radosti diváků přálo štěstí domácím a druhý bod si tak do tabulky připsali Orli.

Svůj první extraligový zápas má za sebou uzdravený Radim Bičánek: „Doma jsme chtěli vyhrát v normální hrací dobře. Bohužel nám to uteklo, ale dva body jsou dobré,“ zhodnotil utkání exekutor vítězného samostatného nájezdu. „Nájezd se povedl, ale uspěli jsme i díky dobrému výkonu týmu. Nepřemýšlel jsem o tom, že by na mě při penaltách vyšla řada, máme hodně šikovných útočníků, ale když mě tam trenér poslal, tak jsem šel. Nejsem žádný technik, viděl jsem, že brankář je docela zalezlý v brance, tak jsem vystřelil. Je škoda, že se nám nepodařilo v zápase využít více přesilovek. V nich nám určitě chyběl přehled Jirky Dopity.“

⇒  Radim Bičánek usedl na trestné lavici v každé třetině

Samotný Bičánek se s trestnou lavicí v průběhu zápasu seznámil víc než dobře, hlavní rozhodčí Jeřábek ho poslal k trestoměřičům hned třikrát. „Jestli ta vyloučení byla zasloužená, to se zeptejte rozhodčího,“ reagoval domácí kapitán. „Naštěstí to kluci dobře ubránili.“ Zároveň popřel, že by prohřesky proti pravidlům mohly pramenit z přílišné snahy a nasazení v jeho premiérovém startu. „Člověk se na zápas těšil, možná ten první faul na Balaštíka by se tak dal chápat, ale jinak to bylo podražení a hákování, což jsou celkem běžná vyloučení.“

Jedním z hrdinů dramatických samostatných nájezdů byl Roman Erat, jenž na Biegla najížděl celkem třikrát, z toho dvakrát skóroval. „Hráče na nájezdy určuje trenér. První penaltu jsem dal, tak mě poslal znova. Moc jsem nad tím nepřemýšlel, díval jsem se, kde mám místo, a zkusil to tam trefit. Kličku jsem dělat nechtěl, protože když ji předtím zkoušel Pavel Selingr, gólman pořád stál, tak jsem se rozhodl jít raději do střely.“

Orli tedy zápas zakončili vítězně, přesto nebylo daleko k tříbodové výhře. „My jsme především měli zvýšit na 3:1,“ řekl Erat. „Šance jsme tam měli a bod ztracený 44 sekund před koncem nás mrzí. Moc nám dnes nešly přesilovky. Nevím, co chybělo, asi častější střelba. Zápas byl rozháraný, pořád se střídala oslabení a přesilovky. Kvůli tomu vyrovnání jsme trochu zklamaní.“

Inkasované branky těsně před závěrečnou sirénou litoval i domácí trenér Radim Rulík. „Celou třetí třetinu jsme hráli spíše tak, abychom gól nedostali, ale v power play soupeře jsme dvakrát prohráli buly, což je neštěstí. Zlín tam na takové situace má velmi zkušené a kvalitní hráče.“

⇒  Znojemský trenér Radim Rulík

V sestavě Orlů chyběl Jiří Dopita, o jehož zranění se v průběhu minulých dnů hodně diskutovalo. „Byl v minulém zápase nastřelený budějovickým hráčem. Kdy nastoupí bude záležet na tom, jak se mu to nastřelení bude rychle hojit. Chceme, aby byl stoprocentně v pořádku,“ vysvětlil Rulík. „Máme třináct útočníků, tak dnes hrálo dalších dvanáct. Samozřejmě Dopita chyběl v kabině, ale myslím, že mužstvo se s jeho absencí vypořádalo dobře.“

Absence elitního centra ovlivnila i přesilové hry. „Do poslední chvíle jsme doufali, že Jirka nastoupí. První přesilovková formace je postavená kolem něho, tak jsme to měli připravené. Rozhodnutí ohledně jeho zdravotního stavu padlo až dnes, takže se všechno pozměnilo. Navíc Radim Bičánek, který do té formace také patří, tady byl první zápas. Skočil do rozjetého vlaku, ale i na to hrál dnes výborně. Po více zápasech bude jistější. Neměli jsme dnes údernost. Na druhou stranu jednu početní výhodu jsme proměnili, stejně jako soupeř, který má přesilovky výborné.“

Zápas mohl být rozhodnut už v prodloužení, vyloučení na obou stranách dala soupeřům možnost přesilové hry čtyř proti třem. „Samozřejmě jsme chtěli rozhodnout,“ prohlásil Rulík, „ale svoji roli sehrála i únava, ten zápas je delší. Oba týmy měly možnost skórovat, ale nedokázaly svoji šanci proměnit a na druhé straně to potom dobře ubránily.“

S názorem znojemského kouče souhlasil i jeho protivník ze zlínské střídačky Zdeněk Venera. „Byli jsme rádi, že jsme to oslabení v prodloužení ubránili, stejně jako domácí přesilovky pět na tři v průběhu zápasu. Vyloučených máme už od začátku sezony hodně. Naše přesilovka v prodloužení trvala jen minutu, ale to je pořád dost času na to, abychom to dobře sehráli. Po 65 minutách už toho hráči ale mají dost, což také hrálo roli. Jinak se hraje přesilovka za stavu 3:0, kdy je mužstvo v pohodě, a jinak za stavu, kdy se horko těžko srovná. Znojmo dobře bránilo, výborně chytali oba gólmani. Na nájezdy jsme pak poslali hráče, kteří hráli dobře v zápase a věřili si. Hamrlík i Leška dali gól a nevidím důvod, proč je neposlat na nájezd znovu, když předtím uspějí.“