Ohlédnutí za čtvrtfinále play-off: Orli na silné Medvědy nestačili

Statistická smršť
ST 6. 6. 2012
<em>Znojmo</em> - Poté, co se Orli v nadstavbové části s vervou vrhli na všechny soupeře, brousící si zuby na poslední místa do vyřazovacích bojů play-off, a svoji štaci dotáhli do snového konce, se stejně dravě pustili i do čtvrtfinálových zápasů, v nichž narazili na tým Záhřebu, tedy na soupeře, proti němuž se Jihomoravanům v základní části příliš nedařilo. Nerovný boj zkušeností, stáří a tvrdosti však dopadl lépe pro celek chorvatských Medvědů, kteří bez okolků ukončili sérii již po čtyřech vzájemných duelech.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku

KHL Medveščak Zagreb – Orli Znojmo 3:1 – „Špatný začátek, špatný konec“

K prvnímu zápasu bojů o blyštivou trofej EBEL odcestovali jihomoravští rytíři na led chorvatského Záhřebu, kde domácí hokejisté povzbuzeni bouřlivou atmosférou vlétli do utkání jako blesk z čistého nebe, a Čiliak tak byl nucen již po necelých dvou minutách tahat ze své sítě první kotouč. Stejně, jako vřela nálada mezi diváky ve vyprodané hale, vřely i emoce na ledě mezi hráči. Domácí hráli přesně takovou hru, která jim vyhovovala, plnou osobních soubojů, nedovolených zákroků a potyček, díky čemuž také odcházeli po čtyřiceti minutách do kabin s dvoubrankovým náskokem. Orlí kombinace končily na dobré obraně středního pásma a skvělém Kristanovi. Až sedm minut před závěrečným hvizdem rozhodčích se mohli konečně radovat také čeští fanoušci, poté, co Jan Šeda vsítil kontaktní gól a snížil na rozdíl jediné branky. Hosté se však ještě nestačili řádně nadechnout k závěrečnému náporu, když jejich aktivitu zbrzdilo další z četných oslabení, v němž se tentokrát nepodařilo uhlídat všechny útočící hráče, a síť za znojemským gólmanem se tak rozvlnila potřetí. Znojemští již nedokázali najít odpověď, a domácí Medvědi se tak mohli radovat z první výhry. Stav série: 1:0.

Orli Znojmo – KHL Medveščak Zagreb 2:5 – „Snaha není všechno“

foto
Nejproduktivnější útočník Orlů v play-off, Adam Havlík

Svého prvního domácího čtvrtfinálového utkání v této soutěži se Znojmo dočkalo o dva dny později. Fanoušci stejně jako hokejisté doufali, že tentokrát to bude jejich tým, kdo bude udávat tempo hry. Tohoto přesvědčení se držel celý znojemský kádr prvních čtrnáct minut zápasu, tedy do doby, než opět v oslabení poprvé inkasoval. Domácí se ještě ani nestačili vzpamatovat z utržené rány a za šestapadesát sekund již prohrávali o góly dva. Ve druhé třetině navíc inkasovali ještě dvakrát. Z přemíry snahy na znojemské straně totiž vznikaly mezírky v obraně, ze kterých hosté bez problémů těžili. Orli se poprvé prosadili až ve 39. minutě, když v početní výhodě 5/3 poslal puk do odkryté brány Martin Pláněk. V poslední periodě se skóre změnilo ještě dvakrát, nejprve Záhřeb zvýšil na 5:1 a o několik sekund později tahal kotouč ze sítě po střele Martina Podešvy i Kristan. Na konečném výsledku zápasu se však nic kromě skóre nezměnilo i na Moravě si připsal vítězství chorvatský celek. Stav série: 0:2.

KHL Medvěščak Zagreb – Orli Znojmo 5:0 – „Nešťastných pět minut“

Za nelichotivého stavu pro znojemský tým se série znovu přesunula za hranice České republiky. A i tentokrát se do utkání vrhli Orli s větší vervou než soupeř, poctivě bránili a trpělivě doráželi na nepřátelskou bránu. První třetina však dala vyniknout oběma gólmanům, kteří zarputile drželi čistá konta a naděje svého týmu nad hladinou. Po vyrovnaných dvaceti minutách si ale hosté vybrali svých pět smolných minut. Pět minut, v nichž Chorvati smetli Orly doslova jako tsunami. Pět minut, čtyři góly. Nejdříve byla dvěma brankami potrestána nedisciplinovanost Stloukalových svěřenců a ve 26. minutě přidali domácí další dva góly, když střela ihned po vhazování a Macaulayho individuální akce skončily v síti. Svoji převahu ještě stvrdili posledním, pátým gólem za Čiliakovými zády a k postupu do semifinále jim scházel už jen krůček. Stav série: 3:0.

Orli Znojmo – KHL Medvěščak Zagreb 4:5 – „Konec se vztyčenou hlavou“

Série mezi těmito dvěma rivaly našla zakončení na jihu Moravy, kde za doprovodu mohutné podpory fanoušků a bitkařských soubojů Znojmo ukázalo, že také ono umí vystrčit drápky a soupeře potrápit. Stejně jako v předešlých duelech i tentokrát otevřel skóre utkání Medveščak poměrně brzy. Nejprve se v 5. minutě trefil Siddall a ve 14. minutě jej napodobil Kinasewich. Chorvatský klub tak měl perfektně našlápnuto k poslednímu potřebnému vítězství v sérii. S Orly to vypadalo kriticky, nervozitu zvýšil třetí inkasovaný gól ve druhé části z hole Naglicha. V poslední dvacetiminutovce ze sebe Orli konečně setřásli střelecké prokletí a Ouzase, jenž se pro tento duel postavil do brány Chorvatů, konečně pokořili. Ve 48. minutě se prosadil Jan Šeda a během minuty donutili hráči v červenočerných dresech chorvatského gólmana kapitulovat ještě jednou, a ocitli se tak pouhou branku od srovnání stavu. Medvědi se však nenechali tímto nenadálým zvratem vykolejit a znovu se ujali tříbrankového vedení. Antonín Bořuta s Adamem Havlíkem, dvougólovým střelcem zápasu, sice ještě dvakrát rozvlnili síť za Ouzasovými zády, ale více se znojemskému týmu nepodařilo. Stejně tak jako v předchozím ročníku i letos a v nové soutěži slavili úspěch stáří a zkušenost. Konečný stav série: 0:4.