Nová pravidla zatím s rozpaky

Aktuální zprávy
NE 10. 9. 2006
Z n o j m o - Začátek sezóny se nese v duchu hledání. Trenéři hledají ideální sestavy, i rozhodčí hledají rozumnou míru pískání některých nových herních situací. Je logické, že jednotný metr nemůže být nastolen již od prvních zápasů, vše se za pochodu dolaďuje. Zatím to vypadá, že pánové v pruhovaném spíš plynulému vývoji hry svým působením překáží. V posledním kole rozdali sto třicet devět dvouminutových trestů, což vychází přibližně deset trestů na mužstvo a zápas. „Myslím si, že to škodí hokeji a hokeje je teď málo,“ míní trenér Znojma Miloslav Hořava.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Přizvukuje mu i kladenský trenér Petr Kasík: „Kolikrát jsou situace, kdy mančaft čeká, na které straně se otevře trestná lavice. Hráči pak sami neví, co mají hrát. Zatím máme v každém zápasu víc jak 10 vyloučených a to se pak těžko hraje.“ Hořava ještě doplňuje: „Jsem pro, aby se přísněji trestaly zákroky holí, ale jakým způsobem se to letos píská, mi připadá jako extrém. Na Spartě jsme hráli posledních šest minut ve čtyřech a poměr vyloučených byl 3:6, dnes to bylo 11:11.“

Zajímavý pohled na věc přináší Jaroslav Svoboda, který přišel do znojemského týmu ze zámoří, kde podobná pravidla platí již rok. „Klukům už jsem to na tréninku říkal, ať si na to dávají bacha, že budou pískat úplně všechno. Je těžké udržet disciplínu teď podle nových pravidel. Nejde si hráče přidržet, je to daleko víc o bruslení, rychlosti a zkušenosti. Loni v NHL to bylo totéž když, přišly nový pravidla. Zvykli jsme si na to a oni už jsou taky proti nám o rok dopředu. Je pravda, že ke konci sezóny už se to taky trochu uvolnilo. Myslím si, že tady to taky časem povolí, protože takhle se opravdu hrát nedá.“

foto/
≡  Trvaj ve svém maxi dresu. Příště třeba ukáže i pupík ve slušivém topu.
Nová pravidla zasáhla i gólmany. Jednak čelí daleko více ranám, protože se hraje víc přesilovek a navíc letos viditelně „zeštíhleli“. Znojemská brankářská jednička Trvaj to ale neřeší: „Nemám problém s novou výstrojí, navíc jsem před sezónou změnil značku a ti mi udělali výstroj přesně na míru. Mám čisté svědomí. Měl jsem vždycky výstroj v pořádku, nevěšel jsem si na sebe žádné praporky, abych byl větší. Co jsem slyšel, tak nás zatím budou měřit po každém zápase do konce první čtvrtiny. Proč ne, ať to měří.“

Jenže právě Trvaj měl po prvním utkání na Spartě o něco větší dres. „Měřili to profesionálně, dres poctivě našponovali. Dneska bych s ním úplně klidně prošel, mám ho všude minimálně o centimetr menší než by měl být,“ vrací se k předcházejícímu kolu Trvaj. „Před zápasem nikoho nenapadlo, že bych měl úplně nový dres přeměřovat. Že by ho ušili jinak. Byl asi o pár milimetrů větší.“ Sami brankáři neví, co je ještě v pořádku a co už je za hranicí pravidel. „Bavil jsem se se Salfou na Spartě, měli jsme nejasnosti o některých částech výstroje. Vůbec nejsme informování o tom, co může být a co ne. Dušan měl naprosto opačný názor než já, takže ani my gólmani přesně nevíme, jak to má být správně,“ žehrá na špatnou informovanost Trvaj. „Změnila se pravidla a vůbec nikdo nám neřekl, jak se to bude měřit, jak má vypadat správná výstroj, tady to máte špatně, toto je dobrý, toto si upravte…Takže nám vlastně nikdo vůbec nic neřekl,“ rezignovaně dodává znojemský brankář.