Napětí vrcholí! Znojmo touží po bodech z Jesenice!

ČT 9. 2. 2012
<em>Znojmo</em> - Veledůležité utkání čeká na znojemské hokejisty v pátečních večerních hodinách ve slovinské Jesenici. Případný úspěch by Orly přiblížil o obrovský kus k vysněným bojům play-off. Čísla z předchozích vzájemných duelů mluví jasně pro Znojmo, potvrdí se jejich pravdivost i na ledě? Dvorana Podmežakla hostí česko-slovinské klání v pátek od 19:15 hodin.

Představení soupeře

Jesenice se musela před startem nadstavbové části vyrovnat s velkými problémy, které jí téměř znemožnily další setrvání v letošním ročníku Erste Bank Eishockey ligy. Poté, co klub splnil podmínky vedení soutěže, dostal možnost sehrát důstojně závěr sezóny.

Zpočátku to vypadalo, že Slovinci budou hrát v bojích o play-off jen podřadnou roli a soupeři si budou ze vzájemných bojů odvážet lehce získané body. První tři utkání také Jesenice prohrála, rovněž se Znojmem, poté ale přišlo blýskání na lepší časy. Nejprve zdolala Graz na jeho vlastním ledě po samostatných nájezdech 2:1, poté sice podlehla ve vyrovnaném duelu ve Villachu, v nedělním kole však přestřílela na domácím kluzišti opět Graz 4:3.

Trenérská dvojice Heikki Mälkiä a Dejan Varl se v současné době opírá o služby českého gólmana Michala Fikrta, který si drží statistickou úspěšnost zásahů lehce nad 89 %. Nejzkušenějším obráncem týmu je pětadvacetiletý Klemen Pretnar (2 + 11), za ním se drží duo dvacetiletých beků Ziga Grahut (1 + 6) a Aleksander Magovac (1 + 3).

S obrovskou převahou je stále nejproduktivnějším útočníkem Jesenice Fin Antti Pusa (15 + 20), až daleko za ním se krčí Miha Brus (3 + 7), Marjan Manfreda (5 + 4) či aspirant na post mladé hvězdy minulého měsíce Jure Dolinsek (5 + 4).

Pro slovinský tým bude páteční zápas posledním v letošní sezóně na domácím kluzišti. Do play-off již Jesenice proklouznout nemůže, dá se tedy předpokládat, že se bude chtít před svými fanoušky vytáhnout.

Duely obou pátečních rivalů znají v letošní sezóně pouze jediného vítěze – Znojmo. Ze všech pěti vzájemných měření sil vyšli lépe čeští hráči a s výsledky 1:0, 6:2, 2:1sn, 5:3 a 4:1 si celkově odnesli nejvyšší možný počet bodů – 10. V zatím posledním utkání hraném 27. ledna jsme na gól čekali až do 24. minuty, kdy se stal premiérovým střelcem večera Jan Šeda. Jesenice ještě na jihu Moravy stačila vyrovnat, ve třetí třetině již Orli převzali aktivitu a po gólech Staňka, Havlíka a Lattnera slavili výhru.

Z kabiny Orlů

Znojemští hokejisté mají za sebou první domácí prohru v nadstavbové části. V mírně pozměněné sestavě čelili mužstvu Vídně, které bojovalo o svou poslední šanci udržet se ve hře o play-off. Hosté, vědomi si nutnosti vyhrát, vstoupili do utkání aktivně, prvního gólu se však dočkali až v závěru úvodní třetiny. Další dvě branky v prostředním dějství a v pořadí čtvrtý přesný zásah do Kacetlovy sítě ve třetí periodě přinesl Capitals vcelku poklidný náskok. Orli v poslední dvacetiminutovce zabrali, ze svého tlaku však vytěžili jen dva góly mladíků Bartoše a Pláňka.

Mike Danton se po trestu vrací na led

V nedělním utkání chyběli kouči Martinu Stloukalovi hned tři hráči základní sestavy. Trest z bitky s Grazem si museli odpykat Mike Danton a Martin Škadra, oba již v Jesenici mohou nastoupit. Trochu složitější je situace s Martinem Podešvou, jehož trápí svalové zranění, ale i on by měl s týmem do Slovinska odcestovat.

„Jesenice je nepředvídatelný soupeř, těžko se s ní hraje. Mají mladý tým, který hodně bruslí a je plný energie, z toho ale také pramení chyby, které musíme využít,“ burcuje před důležitým duelem Kanaďan ve službách Znojma Mike Danton. Rovněž nejzkušenější hráč Orlů Radek Haman ví, k jak důležitému zápasu své mužstvo povede: „S Jesenicí máme hodně aktivní bilanci. Máme to ale ve svých rukách, takže si to můžeme pokazit jen sami.“

Rozhodčí zápasu

Hlavní: Peter Gebei (HUN), Ladislav Smetana (AUT)
Čároví: Attila Nagy (SLO), Smeibidlo Martin (AUT)

Sestavy z posledního utkání

HK Acroni Jesenice: Fikrt – Erman, Grahut, Pretnar, Magovac, Tosic, Berlisk, Rakovic – Pusa, Ankerst, Bendik – Manfreda, Kuralt, Bercic – Brus, Hafner, Zidan – Zajsek, Sodja.

ORLI ZNOJMO: Kacetl - Stehlík, Hranáč, Pláněk, Štach, Bořuta, Sova, Hájek, Jarůšek - Staněk, Haman, Komínek - Pucher, Lattner - Beroun, Šeda, Kanko, Trojan - Bartoš Videlka.

Další zápasy 8. kola nadstavby

EHC LIWEST Black Wings Linz - KHL Medveščak Zagreb