Karel Soudek: Základním kamenem úspěchu budou domácí vítězství

Rozhovory
PÁ 9. 9. 2011
<em>Znojmo</em> - Hokejová nervozita na jihu Moravy postupně graduje. Již v neděli vyjedou Orli na led chorvatského Záhřebu ke svému prvnímu utkání mezinárodní Erste Bank Eishockey ligy. Hráči i trenéři se snaží maximálně vyladit motor, který bude pohánět Znojmo v následujících měsících. Hlavní mechanik, trenér Karel Soudek očekává perný boj. „Čeká nás náročný rok,“ prorokuje znojemský kouč.

Máte za sebou přípravné období před startem ligy, jak byste jej zhodnotil?
Co se týče výsledků, tak ty mohly být lepší, protože jsme vícekrát prohráli. Když se podíváme na přípravu, na trénink, tak tam spokojeni být můžeme, teď je to potřeba dostat na led.

V poslední době pracujete při trénincích na oslabení, je v tom nějaký záměr?
Rozbily se nám jednotlivé lajny, někteří hráči mají různě závažná zranění, která jim nedovolují být na ledě, tak jsme trénovali oslabení, protože ti hráči, kteří při nich budou hrát, na ledě byli.

Mluvil jste o zraněných hráčích, kteří konkrétně to jsou a budou připraveni na start sezony?
Já věřím, že alespoň někteří budou v pořádku. Jan Trojan má naražená záda či spíše pozadí, Jan Lattner má nějakou bouli na noze, nevypadalo to moc hezky, co se týče Martina Škadry, tak tam zatím nevíme, co bude. Navíc začátek ligy určitě nestihne Jirka Beroun, takže se nám teď sestava hodně rozpadla.

Na zkoušku přišel obránce David Hájek, navíc se ve Znojmě objevil další bek Jan Platil, jak to vypadá s nimi?
David Hájek tady zatím odehrál dva zápasy, je úplně nový, takže hra od něj hlavně v tom prvním utkání nebyla stoprocentní, ale proti Jihlavě již podal dobrý výkon. Jestli zůstane, záleží na jeho domluvě s klubem. Jana Platila nemůžu hodnotit, protože jsem ho ještě neviděl na ledě, navíc delší dobu nehrál, měl nějaké zdravotní problémy. Uvidíme, až se zde ukáže, bude záležet také na jeho zdraví.

Karel Soudek vede znojemské hokejisty již druhou sezonu

V pondělí jste se účastnil ligové konference ve Vídni, co bylo jejím obsahem? Co se projednávalo?
V první řadě to bylo velice profesionální. Účastnila se celá řada novinářů, zástupců klubů a trenérů. Fungovalo to tak, že vždy padla otázka na jednotlivé trenéry, ti odpověděli. Poté se dostalo ke slovu vedení ligy, to hodnotilo celou loňskou sezonu, např. kolik fanoušků chodilo na zápasy, kolik diváků sledovalo televizní přenosy. Dále se mluvilo o budoucnosti soutěže, jestli přibrat dvanáctého účastníka, odkud by byl. Pak jsme měli debatu s bývalým rozhodčím z NHL, který má na starosti vzdělávání arbitrů v EBEL, aby právě tito rozhodčí nezaostávali za kvalitou soutěže. Strávili jsme tak skoro celý den, takže to bylo zdlouhavé, ale určitě zajímavé.

Budou některé zápasy v lize rozhodovat i čeští rozhodčí, nebo uvidíme jen zahraniční?
Mám dojem, že v seznamu rozhodčích je napsán jen jeden Čech – Čerešňák, ale ten je veden pod rakouským svazem. Kromě tohoto tam žádný český rozhodčí není.

V neděli hrajete první utkání v Záhřebu, jaký mají hráči program do té doby, budete brát nějaký ohled na vinobraní?
Ne, žádné úlevy nebudou.(rázně) Hráči měli v přípravném období sobotu a neděli volnou, teď už to tak nebude. Vždy po dvoukole, které se hraje většinou v pátek a v neděli, bude pondělí volné, v úterý už se bude zase trénovat. Teď už se soustředíme jen na to, aby náš výkon šel nahoru.

Kdo nastoupí jako jednička do brány v Záhřebu? Popřípadě máte již rozhodnuto o pořadí gólmanů?
Pokud se nic nestane, tak jako jednička nastoupí v Záhřebu Ondra Kacetl. Lukáš Sáblík měl teď nějaké volno, protože má studijní povinnosti, dělá si trenérskou licenci. Pro nás je momentálně důležité, že víme, kdo začne jako brankářská jednička, jak to bude dál, uvidíme podle situace.

S mužstvem nadále zůstává i Peter Pucher, zatím jen do konce září, jak to vypadá s jeho případným budoucím angažmá ve Znojmě?
Já znám Petra z dob, kdy byl lídr a hvězda mužstva. Možná i pod dojmem toho se dá říct, že bych od něj očekával trochu více, než zatím předvádí. Vím, že s námi netrénoval, takže pořád bojuje s velkým tréninkovým skluzem. Uvidíme, jak se s tím vyrovná, ale já věřím, že půjde nahoru a jeho výkon bude lepší a lepší.

Co bude pro vás jako hlavního trenéra cíl letošního ročníku?
Pro mě bude důležité, abychom se dokázali vyrovnat soupeřům, kteří budou vzhledem k rozpočtu možná kvalitativně výš, ale to neznamená, že jdeme do soutěže s poraženeckou náladou. Budeme se snažit hrát co nejlépe, naší prioritou je vyhrávat především doma, pokud přivezme body z venku, tak jedině dobře. Soutěž bude velice kvalitní, v přípravě před sezonou porážela mužstva z EBEL účastníky české extraligy, takže je nám jasné, že nás čeká náročný rok.