Ještěže alespoň doma nějaké body děláme, tvrdí Dopita

Aktuální zprávy
SO 3. 11. 2007
<em>Znojmo</em> - Hostan aréna očekávala boj a očekávání se splnilo. Už od úvodního buly se začalo jiskřit. Lasselsberger si vytvořil tlak a jen díky skvělým zákrokům Jiřího Trvaje nešli hosté do vedení. Orli ale dokázali přestát krušné chvíle a po úvodní třetině vedli o dvě branky. Jak se později ukázalo, byl to náskok rozhodující. Nedovolili soupeři zdramatizovat zápas, a i když jim bylo těsně před koncem horko, když se zkoumalo video, dokázali v pohodě uhájit vedení a zasloužený zisk dalších tří domácích bodů.

Velkou zásluhu na úspěchu měl Jiří Dopita, který jednu branku dal a na jednu přihrál. Kromě své elegantní hry, dokázal vzrušit i u něj nebývalým extemporem. Na pošťuchování mladíka Dernera chvíli nereagoval, posléze se s ním ale pustil do křížku. Tvrdí ale, že to nebyla ta pravá hokejová rvačka: „Já, že jsem se porval? Ale to nebyla žádná rvačka. Jen jsme se tak trošku pošťouchali, to nebylo nic zvláštního. Jen se to tak semlelo. Derner je tím pověstnej, je to jeho styl hry. K hokeji to patří a pokud je to v takových mezích, je to lepší, než když někdo přiletí zezadu.“

⇒ Konec takové malé akční vložky

S jistým sebevědomím, ale i patřičnou pokorou uznal, že jeho útok zařídil tolik důležité vítězství. „To, že naše pětka dala všechny góly, to potěší, od toho tam jsme. Chodíme i na přesilovky, takže se to od nás i nějakým způsobem očekává.“

I přes očekávaný optimismus, který by se dal po dalším vyhraném domácím zápase očekávat, Dopita přiznal, že ho stále mrzí ztracené body na hřištích soupeřů: „Úplně zbytečně ztrácíme body, tak jako třeba ve Vítkovicích! To byla obrovská hrubka. Potřebujeme sbírat body, ještě že alespoň doma nějaké děláme a držíme se v kontaktu okolo desátého místa. Venku většinou hrajeme vyrovnané zápasy, snad kromě Pardubic, kde jsme dostali sedmičku. Potřebujeme to nějak zlomit,“ hodnotí Dopita.

Byl to boj, s Plzní to je vždycky boj.
— RADIM BIČÁNEK

Kapitán Orlů Radim Bičánek byl po zápase zprvu strohý, jak je jeho zvykem, ale později se rozpovídal. Začal opatrně: „Moc se mi líbí, že jsme vyhráli.“ Pak přidal: „Byl to boj, s Plzní to je vždycky boj. Konečně jsme zase dali čtyři góly.“ Na dotaz, jak se mu dnešní utkání líbilo, už začal rozvazovat: „Bylo tam všechno, souboje tam byly. Mělo to náboj. Diváci asi byli spokojeni, protože jsme vyhráli další domácí zápas. Nevím, jak to vypadalo z hlediště. Nevím, jestli to byl pohledný zápas.“

⇒ Radim Bičánek a vedle něj Honza Švrček, oba dali Plzni gól

Je jasné, že diváci vnímají utkání jinak než hráči, kteří jsou daleko víc vtaženi do hry. Zápas s Plzní byl pro oko diváka více než zajímavý. Střídaly se šance před oběma brankáři, bylo k vidění mnoho kontaktů, často na hranici regulérnosti, bylo na co koukat. Často hořelo i před znojemskou brankou. „Bylo spoustu šancí na obou stranách a Trvka toho hodně pochytal. Ale on teď chytá výborně každý zápas,“ přiznává Bičánek. Místy vyhrocený průběh zápasu neřeší: „Plzeň takhle hraje, a doma ještě daleko ostřeji. Jsme na to zvyklí, ale my už se nedáme. Máme tady spoustu lidí, kteří se jim dokážou postavit.“

Znojemští orli se letos zatím nevyskytovali v tabulce na místech, na kterých by je rádi jejich fandové viděli. Bičánek to ale bere optimisticky: „Každý rok na nás přijde nějaká krize. Doufám, že můžeme říct, že letos už to bylo. Alespoň doma už je to teď lepší, jen by to chtělo něco vyhrát venku.“

Před extraligovou přestávkou, kterou vyplní start reprezentace ve Finsku, sehrají Orli ještě jeden zápas. Předvedou se v neděli v Sazka aréně proti nastartované Slavii. Pro znojemské hráče, kteří se snaží hrát co nejvíce do těla, by mohlo malé kluziště ve velké hale být výhodou. Kapitán Bičánek se na poslední zápas před pauzou taky těší: „Já osobně mám rád malé kluziště, nemám rád Spartu, nebo třeba Vítkovice, kde se za celý zápas s nikým nepotkáte. Musíte tam hrát víc pozičně, já radši hraju do těla, souboje mám rád. A to je asi u nás většina kluků. Blbé je to pro gólmany, jsou tam úplně jiné odrazy od mantinelu, rohy jsou víc do pravého úhlu. Slávisté jsou na to ale zvyklí, daří se jim, jsou v euforii, hrají teď výborně. Ale každý se dá porazit, s každým se dá hrát.“