Jan Česnek září ve slávistickém dorostu

Rozhovory
NE 5. 11. 2006
Na zkušenou do pražské Slavie, kde mládežnická mužstva hrají nejvyšší soutěž, se vydal před sezónou znojemský útočník <b>Jan Česnek</b>. K přípravným zápasům nastupoval především za juniory a začátek soutěže tam i strávil. Za juniorku odehrál dva zápasy a jelikož v šestnácti letech ještě může hrát za dorost, přesunul se šikovný útočník o kategorii níže. Důvody přesunu určitě nebyly výkonnostní, v dorostu má ale více příležitosti dostat se do hry. Daří se mu skvěle, v 17 utkáních nastřílel 15 branek, na 12 přihrál a s 27 body vévodí slávistickým statistikám. Jeho výkonů si všimli i trenéři reprezentace do 17 let, a tak se může mladý znojemský útočník těšit z první pozvánky do národního týmu. 10. až 12. listopadu ho v českém dresu čekají přátelská utkání se Slovenskem.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku O přestupu do Slavie ses dozvěděl po skončení loňské sezóny?
Ze Znojma jsem měl odejít už minulý rok do Třince, ale ve Znojmě mi to vedení neřeklo. Před koncem přestupních termínů mi volal pan Novák ze Slavie a pozval mě k ním na turnaj. Až po turnaji se mělo rozhodnout, kdo zůstane tady na Slavii a kdo ne.

Bylo to pro tebe těžké rozhodování?
Po turnaji mi řekli, že jsem se jim líbil, abych tam zůstal. Měl jsem i jiné nabídky, ale tahle se mi zdála nejlepší.

Pomohlo tvému rozhodnutí, že už tu působil Jakub Sklenář? (odchovanec Znojma –pozn. red)
Já myslím, že ani tolik ne. Ve Znojmě jsme se znali. Věděl jsem, že do Slavie odešel v osmé nebo v deváté třídě, ale že by to hrálo velkou roli, to ne. Jsem rád, že jsem tady s ním.“

Jaký byl příchod do Prahy?
Zvykal jsem si pomalu, než jsem se tady rozkoukal, ale myslím, že už to je docela dobrý a už vím, kde co je.

Už si viděl památky?
Na to nemám moc času a tolik mě to zase neláká.

Co škola, jak to zatím zvládáš?
Chodím na sportovní management, kde mám individuální plán. Umožňují mi chodit na tréninky, takže jsem spokojen. Zatím to zvládám.

Zaskočilo, nebo překvapilo tě něco na Slavii?
Asi ne. Myslím, že je to ve všech týmech stejný a nic nového to pro mě nebylo.

Před sezónou ještě nebylo jisté, jestli budeš hrát za juniory či za dorost. Nakonec si zůstal o kategorii níže, nelituješ toho teď?
Ani toho moc nelituji, protože v juniorech je docela nabitý kádr. Mají tam hrozně moc hráčů a přeci jen v dorostu si zahraji daleko víc. Teď hraji první, druhou lajnu a v juniorech bych třeba seděl ve čtvrtý a moc bych se na led nedostával. Já jsem rád, když na něj chodím často a víc si zahraji.

Jak vidíš ambice juniorů letos?
Juniorka má dobrý kádr a stejně jako dorost to mohou dotáhnout daleko. Doufám, že tam příští rok budu.

Můžeš vyzdvihnout některé hráče ze slávistické mládeže, kteří jsou podle tebe nejlepší?
Určitě se mi líbí Vláďa Růžička s Jakubem Sklenářem v útoku a Láďa Roth v obraně.

S kterými hráči se ti nejlépe hraje v dorostu?
Nyní máme lajnu poskládanou Nestrašil, Koudela. S Andrejem Nestrašilem se mi hraje docela dobře, zvykáme si na sebe, padá nám to tam, takže asi s ním.

V roce 1998 ses nejspíše díval na televizi na Nagano a viděl po ledě prohánět se Vladimíra Růžičku, kapitána tehdejšího týmu, asi sis tenkrát nemyslel, že si jednou sedneš na střídačku s ním za zády?
Když na to takhle myslím, tak je to určitě hezký pocit, když za mnou stojí Vladimír Růžička, vlastně největší osobnost v České republice v hokeji.

Po příchodu do Slavie se ti celkem daří, jsi spokojený se svými výkony a body?
Zatím jsem spokojený. Bodově se nám s Andym (Nestrašilem – pozn. red) daří a doufám, že to půjde takhle dál.

Ve Znojmě se mládežnická extraliga nehraje. Byl to pro tebe velký skok, co se týče kvality soutěže?
Před dvěma roky jsme ve Znojmě hráli extraligu, ale teď je tam první liga. Minulý rok jsme o ni usilovali, ale skončili jsme těsně druzí za Havířovem. Určitě je to velký rozdíl. Kluby jsou jinak vybavené, je to rychlejší a tvrdší, ale ta první liga také není tak špatná.

Teď ti přišla pozvánka do reprezentace, je to poprvé?
Je to poprvé, co jsem se dostal do reprezentace, takže jsem samozřejmě velice rád.

Ze Slavie je to do nároďáku asi blíž než ze Znojma...
Ve Slavii se dá dostat hodně daleko, než právě z prvoligového Znojma.

Tvoje blízká budoucnost?
Cíl letošní sezóny je určitě vyhrát titul s dorostem a v příští sezóně se chytnout v juniorech.