Hrát jen v poslední třetině nestačí

Aktuální zprávy
NE 31. 10. 2004
Z n o j m o - Kdyby Orli předvedli v celém zápase výkon, jako v poslední třetině, nemohli odejít z ledu poraženi. Těžko hledat hrubé individuální chyby, spíše zaskočený projev celého týmu v úvodu utkání zapříčinil nulový příděl pro Znojmo. Již třetí zápas po sobě se v sestavě Znojemských orlů znovu objevil mladý obránce <b>Ondřej Šmach</b>. Dostal od prozatímního vedení znojemské lavičky příležitost ukázat své kvality. Ve všech zápasech, které dosud odehrál, nezklamal a splnil úkoly, které od něj trenéři očekávali. Nejen, že v zápase s Kladnem neudělal žádné výrazné chyby, ale působil velmi jistě a na ledě se pohyboval s velkým přehledem. „Ze svého výkonu mám dneska dobrý pocit, ale je to k ničemu, když se nevyhrává,“ není potěšen z dosavadních výkonů Orlů.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Znojmu opět utekl úvod zápasu, kdy dostalo laciný gól. Několikanásobné rozkouskování první třetiny čekáním na to, jestli se rozplyne mlha nad ledem, neumožnilo Orlům souvislý tlak. Naopak soupeř toho dokázal využít a svůj náskok ještě zvýšit. „Škoda toho začátku. Nevím, proč se hrálo v té mlze, určitě to bylo neregulérní, hlavně když ta mlha byla na naší straně. Opravdu jsme skoro nic neviděli,“ kroutí nechápavě hlavou Šmach.

Nebývalý obrat v herním projevu Znojma nastal v průběhu druhé třetiny, kdy došlo ke střídání brankářů. Možná i to byl impuls ke zlepšenému výkonu. Kde se v Orlech najednou vzala síla ještě se za tak nepříznivého stavu zvednout, Šmach naznačuje: „V kabině jsme si toho hodně vyříkali hlavně po druhé třetině a začali jsme plnit to, co jsme si říkali hned na začátku a co jsme před tím nedělali. Ve třetí třetině už jsme se dotahovali. Je jen smůla, že se nám to nepodařilo.“

O několik hokejových generací starší Radek Haman v podstatě jeho slova potvrzuje: „Co k tomu říct? Byl to hrozně smůlovatý zápas, a hlavně jsme začali hrát hrozně pozdě. Hned na začátku nás rozhodili rychlým gólem.“ Podmínky na ledě byly v první třetině chvílemi tak neregulérní, že hlavní rozhodčí přerušil třikrát hru. Viditelnost byla maximálně tři metry, a tak si i hráči mysleli, že zápas se za takové situace ani dohrát nedá. „Mlha nás rozhodila a mysleli jsme si, že to rozhodčí zruší a budeme ten zápas hrát znovu. V přestávkách jsme se na další hru málo koncentrovali, v hlavách nám asi viselo to, že v takových podmínkách se hrát nedá a místo toho, abychom pořád mysleli na hokej, na hru, čekali jsme, že to rozhodčí odpíská. To byl asi náš hlavní problém,“ hledá příčinu v nepovedené první polovině utkání Haman.

„Najednou to pak šlo, a kdyby ten náš gól přišel o něco dřív, tak jsme se do toho i rychleji dostali,“ komentuje zvrat ve hře Orlů střední útočník. Promarněné příležitosti k zisku bodů lituje: „Dnešní zápas jsme nezvládli a je to velká škoda, protože Kladno hratelné bylo. Kdybychom pořád hráli tak jako poslední třetinu, museli bychom vyhrát, bylo to v našich silách.“ Jako rozhodující se nakonec nejevilo to, že znojemští beci, hlavně Bičánek a Křetínský, bez problémů uhlídali Jaromíra Jágra. Branky Kladna vstřelili jiní zkušení hráči - Martin Procházka a Tomáš Kaberle, kteří byli na ledě vidět daleko víc, než jejich slavnější spoluhráč.

Problémy Znojma jsou stále stejné. Obrovské množství příležitostí, střel na branku, časté přečíslení a samostatné nájezdy stále nevedou ke kýženému zisku bodů. Radek Haman se nesnaží výkon týmu omlouvat, ale přiznává, že mužstvo není zcela v ideální herní v pohodě: „Pořád ještě to máme v hlavách nějak zablokovaný, i když teď už daleko míň. Ale nemůžeme se stále kolem dokola vymlouvat. Kvůli tomu jsme dneska neprohráli.“