EBEL se znovu rozbíhá, Orli míří na led lídra do Vídně

ČT 13. 11. 2014
Po téměř dvoutýdenní reprezentační přestávce se znovu rozbíhá Erste Bank Eishockey Liga. Po povedeném závěru první části okupují Orli šestou příčku v tabulce a mají na kontě tři výhry v řadě. Nyní je ale čeká nejtěžší zkouška – utkání na ledě lídra tabulky ve Vídni. Úvodní buly je na programu v pátek v 19:15.
» Hvězda soupeře
Statisticky nejúspěšnější brankář ligy Matt Zaba je základním kamenem nejlepší obrany EBEL

Východní derby, jak souboj Znojma s Vídní nazývají rakouští fanoušci a žurnalisté v EBEL, má svého favorita. Domácí Capitals v létě vhodně posílili, jsou aktuálně na prvním místě tabulky s tříbodovým náskokem na druhý Salzburg a pyšní se zejména stoprocentní bilancí na ledě soupeřů. Tam v osmi zápasech neztratili zatím ani bod. Uspěli i v úvodním kole sezóny na Vinobraní ve Znojmě, kde zvítězili 3:2.

Vídeň má za sebou navíc úspěšné vystoupení v premiérovém ročníku hokejové Ligy mistrů. Navzdory očekáváním vyhrál rakouský klub skupinu, nechal za sebou velkokluby ze Švédska i Švýcarska a v osmifinále soutěže se postavil finskému mistru z Oulu. Na favorizovaný Kärpät sice nestačil, po úvodní porážce 1:3 ve Finsku podlehli Capitals i v úterní odvetě doma 2:3, přesto se jejich vystoupení v elitní soutěži dá považovat za úspěšné.

Tým staví především na skvělé defenzivě vedené gólmanem Mattem Zabou, statisticky nejúspěšnějším brankářem EBEL. Ten spolu s náhradníkem Davidem Kickertem inkasoval jen 30 branek v 17 duelech. Útočné řady Capitals táhnou Kris Foucault, Jonathan Ferland nebo Peter MacArthur, šikovní a rychlí bruslaři ze zámoří.

Orli ale nebudou chtít dát svou kůži lacino. "Na zápas se všichni těšíme. Zápasy proti Vídni nebo Salzburgu jsou vždycky kvalitní a my tušíme, že nás do Vídně přijede podpořit taky hodně našich fanoušků," říká obránce Orlů Jakub Grof. Ten spolu s parťákem z obranné dvojice Lubomírem Štachem vládne produktivitě obránců celé ligy.

Trenéru Jiřímu Režnarovi budou nadále chybět zranění obránci Aleš Sova a Martin Bača, nejistý je také start Richarda Pavlikovského. Svůj debut ve znojemském dresu by naopak měla absolvovat čerstvá posila, Lotyš Maris Jass.

Bilance vzájemných mistrovských zápasů z pohledu Orlů

zápasy celkem V P VP PP VB:IB
22 4 12 1 5 54:86

Porovnání soupeřů

Orli Znojmo UPC Vienna Capitals
pozice v tabulce 6. 1.
body 18 28
aktuální forma Znojmo – Dornbirn 8:3
Znojmo – Villach 6:1
Znojmo – Lublaň 6:1
Lublaň – Vídeň 1:2
Vídeň – Klagenfurt 2:5
Vídeň – Linz 3:2sn
nejproduktivnější hráč Peter Pucher, 22 bodů (6 + 16) Kris Foucault, 18 bodů (9 + 9)
nejproduktivnější obránce Jakub Grof a Lubomír Štach, oba 15 bodů (4 + 11) Florian Iberer, 13 bodů (4 + 9)
brankář Tomáš Tomek (91,3 %) Matthew Zaba (94,6 %)
využití přesilovek 36,36 % 28,13 %
úspěšnost oslabení 74,03 % 80,88 %

Rozhodčí zápasu

Hlavní rozhodčí: #4 Viktor Trilar, #3 Ladislav Smetana
Čároví rozhodčí: #89 Michael Hofstätter, #84 Oskar Johnston

Sestavy z posledních zápasů

Tomek – Lattner, Bořuta, Štach, Grof, Klimíček, Nemčík – Šeda, Fiala, Číp – Podešva, Pucher, Havlík – Tomas, Rehuš, Rosa – Špaček, Bartoš, Abdul.
Kickert – Iberer, Carson, Fraser, P. Lakos, Klimbacher, Schlacher, Häckl – Foucault, Watkins, Ferland – Sylvester, MacArthur, Puschnik – Nödl, Naglich, Hartl – Bauer, Schiechl, Fischer.