Byli jsme šťastnější, přiznává Dopita

Aktuální zprávy
ÚT 27. 2. 2007
Z n o j m o - V nejkratším možném čase se podařilo postoupit Orlům do Česká pojišťovna play off O<sub>2</sub> extraligy a ve čtvrtfinále se setkají s pardubickým Moellerem. Málokdo by předvídal, že s Kladnem, které bylo jedním z nejlépe střílejících týmů celé extraligy, budou nejen držet krok, ale že je ve všech zápasech přestřílí. Pravdou je, že všechna utkání vyhráli Orli o jedinou branku. Bylo to ale po vynikajícím taktickém výkonu celého týmu, podpořeném skvělým Trvajem v brance. Vítězství v třetím zápase zařídil <b>Jiří Dopita</b>, který po individuální akci lišácky překonal Orcta.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Dopita, který v tomto zápase zaznamenal svůj sedmistý start v nejvyšší soutěži, si „šetřil“ mušku do tohoto veledůležitého duelu. Před tím naposledy skóroval 2. ledna. „Ani jsem nevěděl, že to bylo moje sedmisté utkání. Nějak jsem to nesledoval,“ přiznal. Ve svém hodnocení zápasu vzpomněl i předchozí duely v boji o postup do bojů o titul: „Měli jsme špatný začátek, dostali jsme dva góly. Bylo to pro nás trochu složitější než na Kladně, kde jsme dvakrát vedli. Tam jsme mohli bránit a čekat na jejich chyby. Tady jsme to museli trochu otevřít. Čekali jsme, že všechna utkání budou vyrovnaná, dnes to bylo úplně stejné jako na Kladně.“ Na nohy postavila Orly kontaktní Pláškova branka ve dvanácté minutě. „Pomohl nám ten gól v přesilovce, kterým jsme se dostali do hry. Pak jsme srovnali a ve třetí třetině už to bylo o tom, že kdo dá gól, tak asi vyhraje. Byli jsme šťastnější,“ dodává Dopita.

Pomohl nám ten gól v přesilovce, kterým jsme se dostali do hry.
— Jiří Dopita
Znojmo hrálo celý zápas zodpovědně, jen jejich vstup do poslední části byl až příliš úzkostlivý. „Začátek poslední třetiny jsme hráli zbytečně moc opatrně, jen jsme vyhazovali puky, místo toho, abychom se snažili hrát a dostali soupeře pod tlak. Bylo to naopak, Kladno nás tlačilo,“ vzpomíná na asi nejkrušnější chvíle Orlů v sérii Dopita. „Za stavu 2:2, jsme byli všichni opatrnější, protože každá chyba mohla rozhodnout. Hráli jsme už třetí zápas v řadě, to už se oba mančafty znají, mají přečtené i přesilovky. My jsme v ní dali dneska opět gól, ale Kladno nám v nich za celou sérii dalo jen jeden,“ všímá si úspěšnosti při hře v nestandardním počtu hráčů.

Dopita vypracoval v zápase množství nebezpečných příležitostí, které ale žádný z jeho spoluhráčů nevyužil. Tak vzal břímě zodpovědnosti na svá zkušená bedra a rozhodl sám. Svůj další důležitý gól v kariéře komentoval jednoduše: „Měl jsem náskok před bekem, on navíc nevěděl, kde puk je. Já jsem ho měl ve směru do brány, nechal jsem si beka za zádama a snažil jsem se to obtočit kolem Oriho a poslat to směrem do brány. Podařilo se mi ho tam zasunout, bylo to štěstí.“

Na příští dva dny naordinoval trenér Hořava zasloužený odpočinek. Dopita to kvitoval s povděkem: „Je to hodně nahuštěný, kdybychom to měli hrát na pět zápasů, tak by to bylo horší. Máme toho za sebou už dost, jsme rádi, že teď můžeme trochu odpočinout a nabrat síly. Kdyby ta série byla delší, byla by to veliká výhoda pro mančafty na prvních dvou místech, takhle se to trochu srovná.“

≡ Jiří Trvaj
V hodnocení zápasu se shodl i další hrdina důležitého utkání, brankář Jiří Tvaj, který svými zákroky hlavně v oslabení přiváděl kladenské střelce k zoufalství: “Vždycky se říká, že to poslední utkání, ten poslední krok, je nejtěžší. Ztížili jsme si ho ještě tím, že jsme dva nula prohrávali. Věděli jsme, že Kladno góly dávat umí. Ještě jsem si ani nešáhl na puk a už jsme prohrávali. To je to nejhorší, co se vám může stát. Pomohl nám gól na dva jedna, to nás nakoplo. Pak jsme srovnali ve druhé třetině, mi se tam taky podařilo něco chytnout, tak jsem si říkal, že už by to mohlo být dobrý.“

Jedním dechem ale neváhal vyseknout poklonu soupeři, zvláště legendám kladenského hokeje Paterovi s Procházkou, kteří měli být největším nebezpečím pro jeho svatyni: „Byli i dneska celý zápas fantastičtí. Jsou to vynikající hráči, ale naši kluci, kteří proti nim byli na ledě, je k ničemu moc vážnému nepustili. Všichni o nich ví, že si to umí dát a taky podle toho je bránili. Všichni, kteří proti nim hráli, odvedli vynikající práci. Kluci odehráli všechny zápasy velmi obětavě.“

I znojemský brankář se těší na pár dní volna, ve kterých si chce odpočinout v rodinném kruhu. Na rozdíl od svých spoluhráčů neměl volno během poslední extraligové přestávky, protože hájil branku reprezentačního výběru na turnaji LG Games ve Švédsku: „Budeme mít volno, a to je nádherný, už jsem ho neměl dlouho, ani nepamatuju. Pojedu za rodinou, užiju si to. Ale za ty dva dny se toho stejně moc stihnout nedá.“

≡ Ondřej Kříž
Po zápase zářil spokojeností i Ondřej Kříž, který po nevydařené sezóně v Olomouci opět po letech zasáhl do vyřazovacích bojů v nejvyšší soutěži. Ve znojemském dresu již vstřelil několik důležitých branek, ta jeho zatím poslední byla vyrovnávací. „Jsem maximálně spokojenej. Vyhráli jsme, postoupili jsme, co bych víc si mohl přát…“ Při popisu své trefy, která skončila až za Orctovými zády přikládal větší roli spoluhráčům: „Ta moje střela, to byla náhoda, je to hlavně práce hráčů před brankářem a taky otázka štěstí.“ Jenže takových „náhodných“ střel už za záda soupeřových brankářů vyslal víc. „Mně to vůbec nevadí. Když to vydrží, tak budu jenom rád.“

Důležité okamžiky posledního zápasu s Kladnem hodnotí lakonicky: „Po našem kontaktním gólu to vypadalo, jakoby trochu polevili a měl jsem pocit, že jsme na tom byli lépe fyzicky. Nebylo to nijak vyhecované utkání a už vůbec ne zákeřné.“

Za týden čekají na Znojmo odpočaté Pardubice. Čtvrtfinálová série na čtyři vítězné zápasy začne na ledě Moelleru za týden v pondělí 5. března a znojemští diváci se mohou na napínavé boje těšit následující pátek a sobotu (9. a 10.3.).