Další derby! Orli vyzvou odvěkého rivala z Třebíče

Naši soupeři
NE 11. 2. 2024
Po reprezentační přestávce se prvoligový hokej vrací také na jih Moravy. Šlágr šestačtyřicátého kola nabídne v pondělí večer znojemská Nevoga aréna. Domácí hokejisty čeká těžký souboj v podobě derby, vyzvou totiž hlavního rivala z Třebíče. Očekávaný zápas startuje v 18 hodin.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku

Pokud se Znojmo nedokáže probojovat alespoň do předkola play-off, bude následující vzájemný střet s jistotou zároveň posledním v této sezóně. V předešlých kláních se dvakrát radovaly bílé hvězdy a jednou znojemští Orli. Zajímavostí také je, že vždy celek, který byl letos na konci zápasu úspěšnější, vstřelil čtyři branky a to i v případě přátelských utkáních před startem ročníku.

Účast ve vyřazovacích fázích je sice teoreticky možná, ovšem pro Orly je nyní hlavní prioritou dokázat CHANCE ligu udržet. Vítězství nad Sokolovem a Kolínem dalo naději k odlepení se z tabulkového dna. Jenže v dalším kole těsně nestačily na Frýdek-Místek. Rysi měli na začátku prostřední části zápasu výhodu tříbrankového vedení, Orlům se ve stejné třetině povedlo ještě snížit na rozdíl jednoho gólu. Domácí ale jeden kotouč za záda Kavana znovu dostali. Ve třetí třetině mělo Znojmo dostatek prostoru ke zvratu, a dokonce svého soupeře přestřílelo. Jediný Hruškův gól v padesáté minutě byl však posledním příspěvkem, kterým Orli zahrozili. Naposledy znojemští odehráli duel s Jihlavou. Vzhledem ke sněhové kalamitě ze začátku prosince bylo sedmadvacáté kolo přeloženo na pátek 9. 2. Vstup do zápasu měli hosté z jihu Moravy nadějný. Ve třetí minutě se díky trefě Tomáše Svobody dostali do vedení, které však vydrželo jen do desáté minuty. Zbytek třetiny už dirigovala Dukla. Třikrát udeřila během posledních deseti minut úvodní periody, a ještě jednou z přesilovky té následující. Už jen kosmeticky skóre upravil ve 32. minutě Hruška. Poslední část už nepřinesla žádnou změnu stavu. Celek, hrající v azylu v Pelhřimově, tak ani při pohledu na zápasové statistiky, nedal Orlům moc příležitostí k úspěchu… „Byť jsme vedli 1:0, tak jsme si kvůli našim chybám a nedůrazu nechali od soupeře vstřelit tři góly, což bylo klíčové. Pak už to byl z naší strany boj a marná snaha překonat domácího brankáře,“ hodnotil utkání trenér Znojma Václav Baďouček.

Bodově nejblíže mají nyní hráči z města, které je známé svou výrobou vína a zavařovaných okurek, pražské Slavii. Sešívání však prožívají slibný vstup do nového roku, což vypovídá i o tématu, které je aktuálně v druhé nejvyšší české soutěži hodně zmiňované – vyrovnanost na konci tabulky CHANCE ligy. Je tedy extrémně důležité, aby Orli bodovali v každém z následujících sedmi kol. Pomoci by k tomu měli i individuální faktory. Tahounem nováčka soutěže zůstává nadále kapitán Tomáš Svoboda, který se blíží k dvaceti vystřeleným brankám v soutěži. Za ním druhý nejproduktivnější hráč Martin Šťovíček, je i nejpilnějším hokejistou v střelbě na branku. Mistrem na vhazování zůstává nadále Jan Hruška, pro svůj tým získal už skoro 430 kotoučů po přerušení hry. Orli také posílili útočné řady, do posledního zápasu zasáhnul mladý Jakub Kos. K dispozici proti Třebíči by měly pravděpodobně být i síly hráčů, kteří jsou ve Znojmě formou střídavých startů. Toto se tedy týká Petra Kratochvíla, Davida Šticha či brankářů Jana Kavana a Jana Strmeně. Zda po tomto klání budou nadále součástí orlí letky už rozhodnou extraligová mužstva.

Očekávanému vyzyvateli Jihomoravanů, který je vzdálený Znojmu méně než 50 kilometrů, náleží čtvrtá pozice tabulky, s počtem 73 bodů. Poslední zápas před reprezentační přestávkou odehrála HST proti Sokolovu. Z vyrovnané bitvy nakonec šťastnější vyšel Baník, jež o své výhře 3:2 rozhodl v nájezdové loterii. Situace mezi třetím a pátým místem je sice vyrovnanější, ale nejedná se o tak těsný průběh, jaký je na opačné straně tabulky. V týmu Horácké Slavie tedy panuje klidnější atmosféra, což nakousnul i předseda klubu Martin Svoboda. „Vzdušné zámky si může malovat každý, ale realita je realita. CHANCE liga je rok od roku vyrovnanější a ekonomicky náročnější. Upřímně jsem rád, že se v posledních sedmi kolech nemusíme účastnit té show, kterou budou absolvovat týmy na 10. až 14. místě. A nemusím zdůrazňovat, že se nehraje o nic jiného, než je přímý sestup. A podívejme se jaká mužstva se toho budou účastnit. S jakou ekonomickou silou či hokejovou historií. Takže buďme vděční za to, kde jsme a co jsme prozatím dokázali.“

A jak si vede v jednotlivých statistikách čtvrtý celek soutěže? V početních výhodách a oslabeních patří spíše k průměru. V přesilovkách obsazuje šesté místo. V oslabení si vede o něco hůře, zde vlastní pozici číslo osm. Třebíč se podobně jako Znojmo, řadí i mezi pět neslušnějších klubů CHANCE ligy. Jako každé hokejové mužstvo potřebuje také Třebíč pro dobré výsledky i své lídry. Tím největším je rozhodně Martin Dočekal. V pětačtyřiceti utkáních si drží bilanci (26 + 31), s největší pravděpodobností se tedy i letos stane králem bodování CHANCE ligy. Dále je svými příděly i vyhranými buly přínosný Ladislav Bittner. Třetím nejproduktivnějším hráčem je ex-znojemský obránce Antonín Bořuta. Bořuta zároveň není jediným mužem se znojemskou minulostí v týmu bílých hvězd. V řadách Orlů působil také Michal Vodný nebo ještě letos Jan Kučera. Počet zablokovaných střel je nejsilnější stránkou dvojice beků Furcha a Štebiha. Jedničkou v brance je s úspěšnosti 91,7% Jan Mičán, do patnácti zápasů letos zasáhl i jeho kolega Pavel Jekel, který si také nepočínal zle.

Duely mezi Třebíčí a Znojmem patří mezi ty nejatraktivnější v českém hokejovém prostředí. V minulém vzájemném střetu dokonce do KHNP arény dorazilo přes devět set příznivců Orlů. Oba tábory tak vytvořily vynikající kulisu. V pondělí večer se tedy nebude bojovat jen na ledě, ale také na tribunách. Očekává se tak znovu zajímavý sportovní zážitek.

Utkání můžete sledovat i online na Hokejka.tv.

NEWSLETTER