Zámoří i strůjce úspěchu. Znojmo posiluje gólman Durný

Aktuální zprávy
PÁ 16. 6. 2023
Orli nenechávají nic náhodě a přivádí do brankoviště třetího maskovaného může. Slovenský brankář Roman Durný má zkušenosti ze zámoří, nebo i z nejvyšších soutěží na Slovensku. Právě v druhé nejvyšší slovenské lize se mu v loňské sezóně podařilo vychytat Humennému postup do extraligy.

Durný se narodil v Liptovském Mikuláši. Zde zůstal i po čas mládežnických let. V tamním klubu na sebe poukázal dobrými výkony a poprvé v roce 2017 odchytal několik utkání v elitní slovenské lize. Následoval přesun do slovenské reprezentační U20, která tehdy také hrála nejvyšší soutěž.

Následující sezóna byla zlomovou v jeho kariéře. Počátek strávil ještě na Slovensku, ale poté se přesunul do severoamerické juniorské ligy USHL. Zde za tým Des Moines Buccaneers odchytal pětadvacet utkání a udržel si skvělou úspěšnost zákroků na 92%. V tomto roce nastoupil i na mistrovství světa juniorů, kde byl součástí čtyřech utkání. Mimo to, že byl nejlepší ve statistice procentuální úspěšnosti zákroků (92,9%) na turnaji, tak také patřil ke třem nejlepším juniorům Slovenska.

Logo

Za výkony které v tomto roce předváděl, byl odměněn. Přišel na řadu červen roku 2018 a s ním každoroční draft NHL. Durný uslyšel své jméno v pátém kole - vybrala si jej organizace Anaheimu Ducks. Do ostrého zápasu nejslavnější soutěže světa se zatím sice nepodíval, šanci však dostal v přípravě roku 2019, odchytal celé utkání proti San Jose Sharks a prezentoval se 24 úspěšnými zákroky.

Ročník 19/20 zůstal ještě věrný "bukanýrům". V této sezóně se mu dokonce povedlo vstřelit gól přes celé kluziště. Jeho další kroky vedly do ECHL, tedy třetí nejvyšší zámořské soutěže, zde strávil dva roky, zachytal si za Norfolk Admirals (organizace Carolina Hurricanes), krátce se tehdy mihnul i ve Slovanu Bratislava. Poslední sezónu v zámoří byl členem Tulsy Oilers (organizace Anaheim Ducks) a také si držel úspěšnost zákroků nad 90%.

V loňském roce se vrátil zpět na Slovensko. Několik duelů odchytal v nejvyšší soutěži, při působení v Trenčíně dokázal zvítězit i ve Winter Classic. Největší formu nabral až v týmu Humenné, jenž působil právě ve druhé nejvýše postavené slovenské lize. Právě Durný byl rozhodující postavou v boji o všechno. Finálová série proti Žilině dospěla v sedmém utkání až do samostatných nájezdů. Urostlý gólman nepustil za svá záda žádný z pěti nájezdů a rozhodl o postupu Humenného do Tipos extraligy. „Podle zpráv ze Slovenska a zápasů co jsme viděli, tak v bojích o postup do extraligy předváděl výborné výkony. Věříme tedy, že bude podobně pokračovat i u nás ve Znojmě,” avizuje trenér Jiří Beroun.

Nyní se pětadvacetiletý gólman připravuje na svou premiéru v České republice. „Variantu tří brankářů jsme řešili už na začátku přípravy. Měli jsme na stole různá jména, ale když se naskytla možnost podepsat Romana Durného, sáhli jsme po ní. Bereme to jako zvýšení konkurence, ” dodává Beroun.

Statistiky Romana Durneho

NEWSLETTER