Jan Hruška: Play-off bude o detailech, trpělivosti a mentální síle

Rozhovory
ČT 9. 3. 2023
Základní část druhé ligy je minulostí. Na její závěr se do sestavy Znojma vrátil i zkušený útočník Jan Hruška, který již má za sebou první sezónní úspěch, když pomohl pro rezervu Pardubic zachránit Chance ligu. Nyní touží pomoci svým Orlům do stejné soutěže postoupit přes náročné play-off.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku

Generálka na play-off s Havířovem přinesla osm vstřelených branek. Převládá tedy spokojenost?

Osm vstřelených branek je samozřejmě fajn, ale my se snažili zároveň příliš neinkasovat, což se úplně nepodařilo. Takže se na to ještě podíváme na videu a probereme tu defenzivní část. Jinak jsme ale hráli přesně to, čím se chceme prezentovat v play-off.

Po dvou třetinách to bylo o pět branek. Nebyla třetí část už podvědomě trochu o tom nezranit se? Havířov tam měl navíc několik nešetrných zákroků…

Na tohle je lepší vůbec nemyslet, protože tím spíš se může něco stát. Člověk nemusí jít do souboje tolik připravený nebo se jim dokonce chtít vyhnout. Byla to generálka se vším všude, ani v play-off nebudeme uhýbat a naopak nám to ukázalo, že bude nutné ve vyřazovací části více držet nervy na uzdě.

Havířov patří do elitní čtyřky skupiny Východ, ale i přesto padalo dost branek. Čemu to přisuzujete?

Myslím, že to bylo hlavně naši kvalitní ofenzivou. Navíc Havířov je náš potencionální soupeř v dalších kolech play-off, takže bylo potřeba ukázat, že to ve Znojmě nebude mít nikdo jednoduché a tu hru budeme mít pod kontrolou my. To stejné platí i pro minulý duel s Hodonínem.

Jak bylo složité se po úspěšně prvoligové anabázi v Pardubicích znovu přeorientovat na druhou ligu, kde je hra přeci jen o něčem jiném?

Ve druhé lize je na všechno trochu více času, což svádí k přehrávání akcí. Speciálně já si na to musím dávat pozor, protože potom vymýšlím složité věci, které lze vyřešit úplně jednoduše. Samozřejmě pokud vedeme o větší počet branek, tak to člověka netrápí, až se bude v play-off lámat chleba, tak se toho musím vyvarovat a to je o nastavení hlavy.

Tým si za vaší nepřítomnosti prošel krizí, několika porážkami, občas nemastnou neslanou hrou. V jaké byla kabina náladě?

Tak v první řadě si je nutné říct, že kádr je postavený kvalitně, ale není úplně široký. Takže když jsme s Tomášem Svobodou odešli, zranil se Robert Havlát a Dominik Sklenář měl otřes mozku, kluci to tahali na sotva tři útoky a ani druhá liga se nedá hrát dlouhodobě na takový malý počet hráčů. Ano prohrálo se, jenže za dva měsíce třikrát. Když se podíváme zpětně, jakou marodkou ten tým prošel, tak by to každý jiný tým bral jako fantastický úspěch. Je to zase o pokoře, a i když je tu nadstandardně postavený kádr, tak tři porážky je pořád úspěch.

Trenéři do vašeho útoku na poslední dva zápasy přidali právě Dominika Sklenáře. Jaké jsou jeho úlohy?

Dominik má být ten rychlý a důrazný, což plnil na výbornou. Umí ale i výborně zakončovat a připravovat akce, takže je to skvělý univerzál, který k nám sedl. A v play-off to bude o tom, abychom si co nejvíce vyhověli.

Přesilovky se Orlům při vaší absenci příliš nedařily, ale proti Havířovu dvě branky v početní převaze padly. Pozitivní informace před play-off?

Určitě by to tak mělo být. V play-off když je vyrovnané utkání, tak rozhodující speciální formace. Trochu jsme ty přesilovky přeskládali a věříme, že budou fungovat dál. Ale musím říct, že i bez nás ty přesilovky byly na nějakých dvaceti procentech, takže to nebylo vůbec špatné. Vždy je ale co zlepšovat.

Na druhou stranu mělo Znojmo docela dost vyloučených. Často i více než soupeř. Disciplínu bude třeba na play-off asi tedy potřeba řešit…

Je to tak. Zbytečný faul může ten zápas poslat úplně někam jinam než bychom chtěli a byla by obrovská škoda si tu sezónu pokazit něčím takovým. Určitě se tím budeme zabývat a zaměříme se na to.

Sledujete, kdo bude vaším soupeřem pro osmifinále nebo to vůbec neřešíte?

Vím, že se rozhodovalo mezi Novým Jičínem, Hodonínem a Opavou. Je to stejně jen o nás, jak se připravíme a budeme to brát vážně. Tak jako celou sezónu a vůbec nechci přemýšlet nad tím, že by tomu snad bylo jinak. Vše máme ve svých rukách a jdeme si za tím, co jsme si na počátku sezóny řekli.

V play-off se hraje prakticky ob den. Takže se jedná o výhodu pro pravidelně trénující profesionály. Souhlasíte?

Samozřejmě. Je asi úplně zbytečně nad tím nějak přemýšlet a série zbytečně protahovat. Bylo by ideální všechny zápasy vyhrát a nezdržovat se, ale v play-off se hraje úplně jinak. Je potřeba se připravit, že to bude úplně jiný hokej a hlavně je to pořád jen o nastaveních v hlavách. Nebudou to už výhry o parník, bude to o detailech, o trpělivosti a mentální síle. Je třeba hrát svojí hru a pomalými krůčky jit za naším cílem.

Týdenní pauza určitě přijde vhod. Jaký bude program mužstva před startem osmifinále?

Měli jsme dvoudenní volno. V úterý jsme se sešli na tréninku a začala podrobná příprava na play-off.

Je vůbec nějaká představa v kabině o kvalitě západní skupiny?

Hodně omezená. Samozřejmě se dají sledovat nějaká videa nebo sestřihy, ale vlastně jediná konfrontace byla v přípravě s Táborem. V tomto je tento systém složitý, je však pro obě strany stejný a uvidíme až v semifinále. Máme tým poskládaný na to si s tím poradit.

Může být oproti západní skupině výhodou pro Znojmo fakt, že domácí zápasy nebyly vysílány na streamu a soupeři mohou mít ještě méně informací?

Asi máte pravdu, ani mi to popravdě nedošlo. Netuším, zda to může být nějaká výhoda, ale o Znojmě se všude psalo a namluvilo tolik, že nějaká připravenost tam asi bude.

V kádru Znojma jsou hráči, kteří absolvují první kompletní sezónu mezi seniory a o play-off to platí dvojnásob. Jak snáší tlak na postup a úspěch?

To se uvidí právě až v play-off. Pokud se nebude dařit podle plánů, tak nás zkušenějších je tam více a bude na nás tu kabinu ukočírovat. Proto tu jsme a v tu chvíli přijde náš čas.

NEWSLETTER