Martin Šťovíček: Ubojované vítězství nás může dostat z útlumu

Rozhovory
NE 5. 2. 2023
Nejproduktivnější hráč a kapitán Orlů dovedl svůj omlazený a oslabený tým po třech zápasech k plnému bodovému zisku dvěma přihrávkami. „Za osobní body jsem rád, ale určitě je raději vyměním za týmové úspěchy,“ prozrazuje Martin Šťovíček.

Po třech zápasech se podařilo vyhrát za plný bodový zisk. Jaký to byl zápas?
Máme poslední zápasy útlum, takže jsme věděli, že to bude těžký zápas a nebudeme tam soupeři sypat velké množství branek. Takže přesně jak se očekávalo, je to ubojované vítězství, kde se hrálo podle mě velmi dobře do obrany a ubránili jsme výborně všechna oslabení. Kterých ale bylo na můj vkus zbytečně moc a často za nepotřebné zákroky. Vstřelili jsme tři góly, máme vítězství a snad nám to pomůže se znovu nastartovat.

Do utkání jste vstupovali po první porážce bez zisku bodů. Jaká byla po prohře v Havlíčkově Brodu nálada kabiny?
Už po zápase v Brodě, i na každém dalším tréninku se to intenzivně řešilo. Soupeř vyhrál zaslouženě, protože to byl opravdu neadekvátní výkon, kde nebylo nic včetně potřebného nasazení, takže se to řešilo hodně i u videa. Proti Valašskému Meziříčí jsme tam ale nechali všichni všechno, a i když to nebylo pohledné, bojovali jsme a dopadlo to dobře.

Poslední zápasy se hraje na maximálně tři útoky. Někdy hrají dokonce obránci v útoku. Je pro vás lepší hrát na kompletní čtyři řady nebo preferujete tři?
Je to asi jak u koho, každý hráč to má jinak. Mě vyhovuje více hrát, protože natrénováno máme a ty tréninky ve Znojmě jsou celou sezónu ostré, takže fyzičku a sílu hrát to na menší počet hráčů určitě máme. Bylo by ale fajn, kdyby se zranění a nemocní už zapojili.

V některých pasážích utkáních se přetěžují klíčoví hráči, protože další dvě řady jsou poskládané z juniorů nebo velmi mladých hráčů. Je to komplikace?
Určitě, ale na druhou stranu pro ty mladé kluky je to skvělá zkušenost. Můžou se ukázat, že na to mají, a kdybychom byli kompletní tak tu třeba nebudou. To důležité začne až za měsíc a oni se teď ohrají a v play-off to mohou prodat.

K vítězství nad Valašským Meziříčím jste přispěl dvěma asistencemi. Potvrdil jste tak roli nejproduktivnějšího hráče týmu…
Já se nějak extra nekoukám na svůj vlastní výkon. Pro mě je důležité získat tři body a posílit sebevědomí mužstva. Samozřejmě jsem rád za přispění k vítězství, od toho tady jsem, ale soustředním se na týmové výkony.

Přesilovky. Kapitola sama o sobě. Nedaří se vám v nich již delší dobu. Kde je ten zásadní problém, že vám tato speciální situace nevychází?
Nebudeme si nic nalhávat. Přesilovky nám nejdou, možná už to bude i tím, že soupeři se na nás lépe připravují. Ale na to se nemůžeme vymlouvat, máme v kádru spoustu hráčů, kteří mají zkušenosti z vyšších soutěží a musíme nadále na tom pracovat, snažit se ty zkušenosti prodat. S Valašským Meziříčím už tam byla aspoň ta střelba, ale je nutné to trefit, posílit sebevědomí a hlavně zachovat chladnou hlavu.

Základní část se přehoupla do poslední čtvrtiny. Play-off se blíží. Sledujete soupeře pro vyřazovací boje, i například z té západní konference?
Občas někdo něco řekne, někdy se o tom pobavíme, ale já osobně to nesleduju. Je vcelku jedno koho vyfasujeme, protože v play-off je každý soupeř o stupeň těžší a stejně to nakonec je jen o nás, jak se připravíme, takové to potom budeme mít.

V některých zápasech se zranili hráči, po zákrocích které byli na hraně, ale rozhodčí to docela dost pouští. Jak to vnímáte?
Rozhodčí jsou jen tři, takže to mají těžké. Nevidí vše a soupeři k nám prostě takto důrazně hrají a vidí v tom své šance. Každý hraje na hraně a speciálně když přijedou sem do Znojma, kde je nejlepší atmosféra, tak zkouší všechno a pro ně je to kolikrát svátek. Ale je to tak celou sezónu, s tím se musíme vyrovnat.

Příští soupeř bude Velké Meziříčí, které bojuje o záchranu. Bude to ten správný soupeř se dostat do herní i střelecké pohody?
Může to tak být, ale spoléhat se na to nemůžeme. Minule jsme jim dali dvanáct branek, což však neznamená, že tomu bude tak i nyní. My víme, v jaké se nacházíme situaci, nejde nám to a je důležité to nepodcenit. Přistoupit k tomu zodpovědně, dát co nejvíce branek a dostat se zase do té naší formy.

NEWSLETTER