Marek Uram: Všichni chceme do play off

Rozhovory
NE 9. 2. 2003
Z n o j m o - Do tzv. novinářské druhé pětky Utkání hvězd byli vybrání znojemští útočníci Peter Pucher a <b>Marek Uram</b>. Druhý jmenovaný se stal nejproduktivnějším hráčem Utkání hvězd. Dvě branky vstřelil, na jednu nahrál a v soutěži brankářů vždy proměnil svůj samostatný nájezd, ať už to bylo v kvalifikaci proti Križanovi, a pak ve finále proti Šimonovičovi. Snažil se tím najít recept na chabou produktivitu Orlů v extraligových zápasech?
Novináři vás vybrali do Utkání hvězd a vy jste se předvedl jako pravá hvězda. Nejen tím, že jste se stal nejproduktivnějším hráčem utkání, ale společně s Pucherem a Hudlerem jste předvedli oku lahodící hokejové parádičky. Není vám líto, že se takhle nehrají i extraligová utkání?
Extraligová utkání se ani tak hrát nedají, protože jde o body, o peníze… Utkání hvězd jsou zápasy vyloženě pro zábavu, tak by se asi těžko daly hrát normální zápasy. Bylo na nás vidět, že jsme se bavili.

Co vám Hudler slíbil, že jste ho, vy staří mazáci, vzali od druhé třetiny k sobě?
Přesunuli ho k nám trenéři, nemusel nás podplácet. Mysleli jsme si, že celý zápas dohrajeme s Petrem Sýkorou, ale trenéři chtěli udělat změnu.

Chtěl byste hrát v jedné řadě s Hudlerem i v extralize?
Jak už jsem to někde říkal, Hudler je velmi dobrý mladý hráč. Myslím si, že nemá ambice hrát v Evropě. Určitě se prosadí v Americe, je to super hráč. V hokeji nerozhodují centimetry. Je šikovný, dokáže velmi dobře uhnout silnému střetu s protihráčem.

Nyní procházíte dvoufázovým tréninkem. Berete to jako nutné zlo?
Každý hokejista je na to připravený. Od dorostu už se trénuje dvoufázově, takže jsme na to zvyklí. No a když je přestávka, tak všichni víme o tom, že je třeba nahnat kondici a obnovit síly. Je to potřeba.

Měli jste v posledních zápasech problémy se střeleckou produktivitou a s proměňováním šancí a to byl i jeden z důvodů, proč jste ztratili body. Čím si to vysvětlujete? Je to nějaká únava, krize, nechuť do hokeje?
Každé mužstvo projde nějakou menší nebo větší krizí. Nás to postihlo až teď v závěru a o to je to horší, protože se hraje o důležité body. Kdybysme věděli, čím to je, tak se žádný mančaft do žádné krize nedostane. Musíme to brát tak, jak to je. Chybí klid a pohoda při zakončování a při všem. Pak se stupňuje nervozita. Když se dostanete do šance, tak si stále říkáte: „Teď to vyjde,“ a když nedáte do prázdné branky, tak se začnou podlamovat kolena a je to čím dál těžší.

Vždy, když se nedaří, začne na veřejnost pronikat mnoho „zaručených zpráv“. Jaká je atmosféra v týmu?
Tak jako v každém prohrávajícím týmu se i my snažíme najít chybu a nedá se to lehce určit. Zaručené zprávy vždycky byly a budou, když se odehrává nějaká krize, ať už sportovní nebo nesportovní. S tím se nedá nic dělat. A atmosféra? Snažíme se na to nemyslet. Hodně jsme si zkomplikovali situaci. Všichni chceme do play off a snažíme se udělat maximum pro to, abysme se tam dostali. Myslím si, že jsme těch posledních sedm zápasů neodehráli úplně špatně, chybělo tam vždycky jenom trochu štěstí. Je nutno přiznat, že štěstí, které jsme měli na začátku soutěže, se od nás teď odklonilo.

Může smůlu zlomit jeden vyhraný zápas?
Může a nemusí. Je to dlouhodobá záležitost. Já jsem si taky myslel, že když jsem ve Vítkovicích dal gól, že už se to zlomí a že se Vsetínem nám to už půjde. Teď nám přestávka přišla vhod a doufáme, že po ní už to bude lepší.
NEWSLETTER