Vyhlížíme restart soutěže. Snad už to nebude dlouho trvat, přeje si Adam Havlík

Rozhovory
ÚT 24. 11. 2020
V sezóně 2014/15 byl s 53 body nejproduktivnějším hráčem Orlů. Poté se se znojemským dresem na čas rozloučil, zahrál si v extralize a v několika evropských ligách. Před tímto ročníkem však ohlásil návrat na jih Moravy. Co jej k tomu vedlo, jak vzpomíná na zahraniční angažmá a co říká na současnou situaci? To se dozvíte v rozhovoru.

Poslední zápas jste odehráli 10. října, poté se soutěž přerušila. Jak zvládáte to čekání?
Už je to fakt dlouhý, ale tohle bohužel nemůžeme nijak ovlivnit. Zrovna akorát čtu vyjádření vlády a vypadá to, že by se mohlo brzy dosáhnout na třetí stupeň PES, což by mělo znamenat start i pro neprofesionální soutěže. Tak snad už to nebude dlouho trvat.

Jak vyplňujete volný čas?
Teď už trávím celé dopoledne na zimáku. Ten měsíc bez hokeje jsem byl hlavně doma s rodinou. Máme dvě malé děti, takže se člověk opravdu ani chvilku nenudí. Také jsem jezdil pomáhat kamarádovi do práce, abych změnil prostředí aspoň jednou za čas.

Nejspíš vás potěšilo, když byl povolen alespoň trénink na ledě...
Určitě. Člověka baví ležet doma dva dny, pak už je to na palici. Měsíc je fakt dlouhá doba, takže si teď člověk váží toho, že může jít aspoň trénovat. Do toho vyhlížíme restart soutěže. Snad se brzy dočkáme.

Během pauzy někteří vaši spoluhráči vypomáhají v extralize nebo 1. lize. Nelákalo by vás to také?
Je to o konkrétní nabídce. Extraligu bych určitě neodmítl, ale vzhledem k naší situaci doma s malými dětmi jsem já aktivně nic nevyhledával a snažím se věnovat rodině, jak jen to jde. Kdybych věděl, že se naše soutěž už nerozběhne, přemýšlím jinak, ale pořád doufáme, že začneme hrát.

Trenéři vás v posledních zápasech stavěli na pozici obránce. Jak se vám tato role líbí?
Líbí. Musím si získat ještě nějaké nové návyky, ale celkově mě to baví. Cítím se daleko víc ve hře, mám víc možností, jak hru ovlivnit. Už v Kitzbühelu jsem strávil půl sezony jako obránce. Když tam přišel jako sportovní poradce Pierre Pagé, bývalý trenér Salzburgu, tak společně s trenérem mi řekli jejich pohled na věc a od té doby jsem hrál vzadu. Byl jsem spíš takový libero, 4. útočník, ale už tam jsem tenkrát zjistil, že by mi to mohlo sedět. A když jsme tady měli málo obránců, navrhl jsem trenérům, že můžu jít klidně dozadu.

Ve Znojmě jste před touto sezónou působil naposledy v sezóně 2014/15. Poté jste prošel kromě české extraligy také německou, slovenskou, dánskou, francouzskou a rakouskou ligou. Kde se vám líbilo nejvíce a kde naopak nejméně?
Nejvíc právě v Kitzbühelu. Po hokejové stránce bych si představoval lepší ligu, ale co se týče prostředí, tak moc lepších míst pro život člověk asi v Evropě nenajde. Po této stránce to byl dvouletý balzám. Navíc po sezoně ve Francii, kde se mi nelíbilo vůbec.

Co vás přimělo k návratu do Znojma?
Souhra všech okolností. Čas od času probíhalo nějaké oťukávání, jak to vypadá na jedné, či druhé straně s případným návratem. Teď se vše hokejové i nehokejové sešlo na obou stranách a tak jsem zpátky doma.

Jak moc se město od té doby změnilo?
Město se průběžně zvelebuje pořád. Vzhledem k tomu, že jsem vždy celou letní pauzu trávil doma ve Znojmě, a měl tak přehled o tom, co se tady děje, tak mi nepřijde, že by se něco vyloženě změnilo. Určitě ale přibývá pěkných míst, kde se dá trávit volný čas.

Nedávno vyvolal rozruch rozhovor s brankářem Dominikem Hrachovinou, který prohlásil, že nynější situace je médii vymyšlené divadlo. Jaký je na to váš názor?
Na vlastní oči jsem viděl, že ne pro každého je Covid chřipečka, takže zcela bez pozornosti se šíření nákazy asi nechat nemůže. Na druhou stranu si myslím, že vláda dělá strašně moc nelogických rozhodnutí, které vytváří chaos a celé se to potom dostalo do fáze, ve které jsme. A tím myslím celou společnost, ne jen náš hokej. Za mě se měly vynaložené prostředky využít k vystopování a ochraně rizikových skupin a nechat život plynout ve volnějším režimu. Tento kolotoč tady pak může být taky do nekonečna.

Blíží se pro mnoho lidí nejkrásnější svátky v roce. Jak je plánujete strávit?
Vzhledem k nynějším opatřením asi nijak aktivně. Budeme se snažit udělat dětem co nejhezčí Vánoce alespoň doma, ale na nějaké výlety po trzích to asi letos nebude.

Máte na závěr nějaký vzkaz pro znojemské příznivce?
Že vyhlížíme restart stejně netrpělivě jako oni, snažíme se připravit, jak jen to je možné a těšíme se, až budou moct přijít na stadion a udělat pořádnou atmosféru. Bez nich je ten zápas opravdu o ničem.

NEWSLETTER