Děti by se měly hýbat. S tréninkem nejen během karantény má pomoct nový projekt #HokejDoma

Žákovský hokej
ST 1. 4. 2020
Není to Apríl! I v karanténě je potřeba se hýbat. A to třeba podle nového tréninkového seriálu #HokejDoma. Kondiční trenér mládeže Roman Alexa doplnil vlastní rady k cvičení. Připomněl, že by hráči neměli zapomínat na přirozený pohyb a upozornil, že posilovací cviky je nutné cvičit pod dozorem.

V současné situaci bohužel není možné hrát žádná utkání, ani společně trénovat. Každý z hráčů se však může připravovat individuálně díky projektu #HokejDoma, který připravilo oddělení rozvoje ledního hokeje s regionálními trenéry Českého hokeje. Hráči se novým seriálem mohou inspirovat, vyzkoušet si individuální cvičení a užít si trénink i zábavu.

„Jedná se o domácí cvičení pro jednotlivce a malé skupinky cvičících, tedy hráče, sourozence či rodiče, v jedné domácnosti. Každý týden se objeví nová cvičení a aktivity,“ představil projekt manažer rozvoje ledního hokeje Slavomír Lener.

„Chceme, aby bylo z naší strany směrem k dětem a rodičům jasné, že se jedná o inspiraci a motivaci. Ne o domácí úkoly. Budeme jim navrhovat, jak často a jak dlouho cvičit nebo kde mohou cviky provádět,“ popsal Lener.

Prvního tréninku se ujali bratři a hráči NHL Ondřej a David Kašovi. Informace ke cvičení najdete na stránkách projektu Pojď hrát hokej. Tam budou vycházet i všechna následující videa desetidílného seriálu. Pokud se budete chtít o své tréninkové úspěchy podělit, můžete je natáčet a sdílet na sociálních sítích s hashtagem #HokejDoma.

Kondiční trenér HC Orli Znojmo - mládež Roman Alexa dále doplnil: „Provádění jakýchkoliv posilovacích cviků vyžaduje správné provedení. Vždy je lepší takové cviky dělat pod dozorem a kontrolou. Pro mladší děti je ideální přirozený pohyb venku (běh, jízda na kole a jiné sporty a hry), kde není důraz na cviky pro specifický účel. Příkladem je třeba i hra na prostředníčka, kdy se děti musí naučit lépe orientovat v prostoru a zlepšuje se jim koordinace těla, která ještě není plně vyvinutá. Při hodu míčem se šetrně posilují šikmé svalové řetězce, které se pak využívají i u střelby na ledě. Při sbírání míče ze země udělají děti nespočet dřepů.“

„Je důležité si uvědomit, že aktuální období je bez ohledu na současnou situaci určeno k odpočinku od hokeje a hokejových cvičení. Rodiče by společně s dětmi měli primárně volit formu volnočasových aktivit (procházka v přírodě, jízda na kole, ale i domácí práce a práce na zahradě)," dodal Alexa.

Doporučená cvičení pro jednotlivé kategorie: 

Přípravka - 5. třída: 

  • gymnastické základy (kotouly, svíčka, hvězda na obě strany)
  • různé druhy skoků a poskoků (na jedné noze, snožmo)
  • míčové sporty (hod, chycení, kopnutí)
  • krátké běhy a sprinty (člunkový běh)
  • nácvik skoku přes švihadlo, možný i stickhandling a střelba

Mladší a starší žáci:

  • viz předchozí + rozšířená atletická abeceda

Mladší dorost a starší kategorie:

  • atletická abeceda
  • zaměření se na hokejové dovednosti (střelba, stickhandling)
  • běhy (volný běh v přírodě)
NEWSLETTER